Evde Nasıl Çözülür, Kronik Kabızlığın Tedavisi Nedir?

Evde Nasıl Çözülür, Kronik Kabızlığın Tedavisi Nedir?

Tembel bir sindirim sistemi maalesef, bağırsakta zarar veren toksinlerin birikimine neden olur ayrıca bunun aksine çok fazla çalışan bir sistem de kişi için değerli olan besinlerin daha vücuda alınmadan kişinim sisteminden atılmasına neden olur. Ciddi sağlık sorunlarına neden olan problemler genelde sindirim sistemi sorunlarına bağlıdır.

Hatta bu sözü doğrular açısından orta çağa ait olan bir sözde bulunmaktadır. Bu söz ‘’ bağırsakta yaşayan ölüm’’ dür. Fakat merak etmeyin sindirim sistemini iyileştirebilmeniz için içlerinden seçebileceğiniz birçok bitkisel tedavi bulunmaktadır.

Kabızlık ( Peklik) Sorunu

Kabızlık durumu genelde nadir olarak görülen bir durum olsa da aşağıda belirteceğimiz çok daha ciddi sağlık sorunlarının da habercisi olabilir.

Nadiren Olabilecek Sorunlar
Nadir olarak görülen kabızlığın sebepleri arasında egzersiz eksikliği, stres ya da yetersiz beslenme sorunları olabilir. Aşağıda nadiren görülen kabızlık durumlarında evde kolaylıkla hazırlayabileceğiniz bitkisel reçetelere yer verdir.
• İlk tavsiye olarak pire otu ya da karnıyarık otu gibi hafif şişiren kabız gidericileri deneyin.
• Ya da eğer isterseniz bir tatlı kaşığı kadar badem yağına mercan, köşk otu ve biberiye yağlarından 5’er damla kadar damlatın ve karıştırın. Daha sonra bu karışımı mide ve alt karnınızın alt bölgesine masaj yaparak uygulayın.

strese bagli kabizlikStrese Bağlı Kabızlık
Özellikle stresli zamanlarda kabızlık sorunu yaşıyorsanız bu durum hassas bağırsak sendromuna bağlı olabilir. Böyle bir durumda rahatlatıcılar faydalı olabilir.

Bunun için ise günde 3 defaya kadar papatya çayı ya da gilaburu ve Çin kökenli olan yams kökü demi içmeyi deneyin. Ölçü olarak da her fincan için yarım tatlı kaşığı kadar kullanın.

Kronik Kabızlık
Kronik kabızlık durumlarının genel olarak altta yatan sebebi anemidir. Bu durumlar için güçlü bitkisel kabız gidericiler işe yarayabilir. Fakat bu tedavi yöntemi kısa dönem kullanım için geçerlidir.

Barut ağacı, sinameki, akdiken, oltu otu kökü ve aloeler gibi birçok bitki zamanımızda hazır halde ve raflarda bulunmaktadır.
Eşit miktarlarda kullanılacak olan sığırkuyruğu, karahindiba kökü ve rezene tohumlarından elde edeceğiniz bir çay uygun bir tedavi olacaktır. Ölçü olarak her sabah her fincan için iki tatlı kaşığı kadar karışım.

İleri yaşlarda ortaya çıkan kabızlık sorunu kişide güçsüzlük yaratabilir. Çinliler, kabızlık sorununu Çin melek otu ve kereviz çekirdekleri ile tedavi ederler. Çin melek otu ve karahindiba kökü içeren çay hazırlayıp günde 3 defaya kadar hazırladığınız bu çayı içebilirsiniz ya da yine bu çay ile karnınıza masaj yapabilirsiniz.

Sıkıştıran Ağrılar
Güçlü idrar söktürücüler sonucu ortaya çıkan sıkıştıran ağrılar ile savaşabilmek için kakule, zencefil, rezene tohumları ya da melisa gibi gaz gidericileri deneyebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder