İPUÇLARIM

İstiridye Mantarı Ne Zaman Dikilir?

İstiridye Mantarı Ne Zaman Dikilir?

Günümüzde lüks restoranlarda tüketilen ve diyet yapanlar tarafından tercih edilen, lezzetiyle diğer kültür mantarlarından ayrılan istiridye mantarı, üretimi çok yeni olmasına rağmen, ülkemizde de hızla artmaktadır. Bu mantarların tohumları bulunmadığı için üretimleri misellerinin dikilmesiyle gerçekleştirilmektedir. Miseller için de dikim aşaması, üretimde büyük bir önem taşımaktır.

Bu mantarların misellerinin dikilmesi için elverişli şartların oluşması gerekmektedir. Ancak bu mantarın istediği şartların oluşması ticari işletmelerde suni olarak gerçekleştirilmektedir. Sıcaklık, nem, ışık ve havalandırma en önemli çevre faktörleri olup verim ve kaliteyi büyük ölçüde etkilemektedir. Uygun şartlar oluşturulduğu takdirde plastik torbalarda üretimle, orman ve tarımsal yan ürünler de kullanılarak hazırlanılan kom postlarda, yılın bütün zamanlarında dikimi kolaylıkla gerçekleştirilmektedir.

Bunun yanı sıra, kütükle yetiştirilen istiridye mantarı için kullanılacak olan kütüklerin yeni kesilmiş sağlam ve sağlıklı olmaları durumunda, dikim için en uygun zaman ilkbahar ve sonbahar mevsimleridir. Bu mevsimler, kütüklerin su çekimini sağlaması açısından oldukça önemli olmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.