İngiltere’de neden trafik soldan akar?

İngiltere’de neden trafik soldan akar?

Çok önceleri herkes İngilizler gibi yolun sol tarafını kullanırlardı. Yolun solunu kullanma alışkanlığı yüzyıllar önce karşı yoldan gelen kişinin dost ‘mu düşman ‘mı olduğunu bilemedikleri için başlamıştır.

İnsanoğlunun büyük bir çoğunluğu sağ ellerini kullandığı için, sol kollarını duvara yakın tutup, sağ ele nazaran daha güçsüz olan sol kollarını koruma altına alırlarmış. Sağ elle kılıç veya benzeri savunma araçlarını kullanıma hazır tutmak için boşta bırakırlarmış.

Sol taraftan yolculuk ise, 1300 yıllarında Papa 8’inci Boniface Roma’ya gelen hacıların şehirde karışıklığa sebep olmamaları için yolun sol tarafından gelmelerini söylemiştir. Papanın bu söylemi resmîleşip yüzyıllar boyunca devam etmiş ve Papa Bonfice, yolun solundan gidilmesi gerektiğini de belirten ilk trafik yasası olarak kabul görmüştür.

ABD’de 18. Yüzyılın sonunda kullanılan posta arabalarında sürücünün oturması için koltuk bulunmuyordu. Sürücüler birçok atın çektiği posta arabasındaki sol en arkadaki atın üzerinde otururlardı. Yalnız oturdukları yerden yolun solundan gitmelerini zorlaştırıyordu. Bu nedenle kısa süre geçmeden ABD’de trafik sağdan akmaya başlamıştır.

Solak olan komutan Napolyon ordularındaki arabaların yolun sağından gitmelerini emretmiştir. Savaşa girip zapt ettiği tüm ülkelerde yolun sağını kullanma alışkanlığını benimsettirmiştir. Napolyon İngiltere’yi zapt edemediğinden dolayı İngilizler yolun solunu kullanmaya devam etmiştir. Avustralya, Hindistan gibi tüm eski sömürgelerinde de bu usulü devam ettirdiler. Zaten İngilizler ‘de Amerikalılardan farklı olarak sürücü arabanın üstünde ve sağında oturuyordu.

Zaman ilerleyip at arabaların yerine modern arabalar üretildiğinde sürücü koltuğu ve direksiyonu arabanın sol tarafına konuldu. Modern araba teknolojisinde öncü olan ABD yolun sağ tarafından kullandıkları için arabalarda o şekilde dizayn etmeye başlamıştır. Bu teknolojik gelişmeyi dünyanın birçok ülkesinde hızlı şekilde yayılmaya başlandı.

Trafiği soldan akan ülkeler:

Soldan giden arabalar dediğimizde ilk aklımıza gelen ülke İngiltere’dir. Soldan gitme kuralını kabullenen birçok ülke bulunmaktadır. Dünya nüfusun yaklaşık üçte birlik kısmı trafikte soldan gidiyor.

 Alderney
 ABD Virgin Adaları
 Anguilla
 Antigua ve Barbuda
 Avusturalya
 Bahamalar
 Bangladesh
 Barbados
 Bermuda
 Bhutan
 Birleşik Krallık
 Birleşik Krallık Virgin Adaları
 Botsvana
 Brunei
 Cayman Adaları
 Christmas Adası
 Cocos Adaları
 Cook Adaları
 Doğu Timor
 Dominika
 Endonezya
 Falkland Adaları
 Fiji
 Grenada
 Guernsey
 Guyana
 Güney Afrika
 Kıbrıs Cumhuriyeti
 Hindistan
 Hong Kong
 İrlanda
 Jamaika
 Japonya (Okinawa)
 Jersey
 Kenya
 Kiribati
 Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti
 Lesoto
 Makao
 Malavi
 Maldivler
 Malezya
 Malta
 Man Adası
 Mauritius
 Montserrat
 Mozambik
 Namibya
 Nauru
 Nepal
 Niue
 Norfolk Adası
 Pakistan
 Papua Yeni Gine
 Pitcairn Adası
 Saint Helena
 Saint Kitts ve Nevis
 Saint Lucia
 Saint Vincent ve Grenadinler
 Samoa
 Seyşel Adaları
 Singapur
 Solomon Adaları
 Sri Lanka
 Surinam
 Svaziland
 Tanzanya
 Tayland
 Tokelau
 Tonga
 Trinidad ve Tobago
 Turks ve Caicos Adaları
 Tuvalu
 Uganda
 Yeni Zelanda
 Zambiya
Zimbabve
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Adem dedi ki:

    Türkiyeden gelen ziyaretçiler özellikle KKTC’de çok şaşırıyorlar bu duruma. Bilgilendirme için teşekkürler.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder