İngiltere ve Fransa Sofra Adabı – Düzeni

İngiltere ve Fransa Sofra Adabı – Düzeni

İngiltere: Yemek ve içecek servisi hep sola doğru yapılır.
İngiltere’de servis her zaman sola doğru yapılır. Aslına bakarsanız servisi neden böyle yaptıklarını tam olarak kendileri de bilmiyor. Bazı kişiler bunun denizcilikten gelen bir gelenek olduğunu ifade der. Ancak yinede İngiltere’de sağdan servis yapmak büyük pot kırmanıza sebep olur. Siz siz olun İngiltere’de servisin soldan yapıldığını aklınızdan çıkarmayın çünkü aksi durumda kendinizi çok gereksiz bir konuşmanın içinde bulabilirsiniz. (Servis sağdan yapılıyorsa Bishop of Norwich’i tanıyor musun? diye sorarlar. Kişi tanıyorsa hatasını anlayıp servisi soldan yapacaktır. Tanımıyorsa ona “çok iyi adamdı ancak soldan servis yapmayı hep unuturdu” derler. Ne kadar gereksiz bir konuşma değil mi?)

Fransa: Yemekten önce ekmek yenmez.
Bizim ülkemizde yemek servis edilene kadar ekmekten biraz koparılır, yenir ancak Fransa’da durum böyle değil. Ayrıca Fransa’daysanız rahatlıkla ekmeyi masaya koyabilirsiniz çünkü Fransızlar bunu tercih eder.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder