İğde Nasıl Muhafaza Edilir, Nasıl Saklanır?

İğde Nasıl Muhafaza Edilir, Nasıl Saklanır?

İğde meyvesini herkes sevmez ama iğdenin tadını sevenlerde iğde meyvesinden vazgeçemez. İğde meyvesi lezzetli bir meyve olduğu kadar sağlığımızı da koruyan ve destekleyen özelliklere sahip bir meyvedir.

İğde meyvesi kişiyi, gribal enfeksiyonlara karşı korur, öksürüğü keser, boğazı yumuşatır, bağışıklık sistemini güçlendirir, böbrek taşlarının düşmesine yardımcı olur, egzama hastalığının tedavisinde kullanılır, safra kesesi rahatsızlıklarında özellikle kür olarak tedavi amaçlı kullanılır ayrıca bağırsak bozukluklarının giderilmesinde yardımcıdır.

İğde Nasıl Muhafaza Edilir?

İğde meyvesi istenirse hem taze olarak yenebilir hem de kuru olarak yenebilir. Ayrıca iğde suyun içerisinde haşlanıp günde birkaç bardak aynı çay gibi içilebilir.

Aldığınız ya da topladığınız iğdeler temiz ve havadar bir yerde kurutulmalıdır. Eğer toplamayıp satın aldıysanız iğdelerin nemlenmiş olmamalarına dikkat edin.
İğdeleri saklamak için isterseniz cam kavanozları, isterseniz plastik kapları, isterseniz de bez torbaları kullanabilirsiniz. Önemli olan hangi malzemeyi kullandığınız değil, kullandığınız saklama malzemesinin kapağının ya da ağız kısmının tamamen kapanıyor olmasıdır.

İğde meyvesi rutubetsiz ama havadar, nemsiz, ısı ile güneş ışığından uzak yerlerde saklanmalıdır.

İğde meyvesini saklamak istediğinizde kabın ya da torbanın içerisine çok fazla miktarlarda koymamaya özen gösterin.

Saklanan iğdelerin üst taraflarından mutlaka hava akımı geçmeli ve meyveler bunalmamalıdır.

Eğer iğde meyvesini çok uzun bir süre saklamak istiyorsanız saklama kabını arada da bir de olsa boşaltın ve iğdeleri temiz bir bezin üzerine yayıp iyice havalandırdıktan sonra kabın içerisine yeniden koyun.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. YUSUF dedi ki:

    Teşekkür ederim

  2. etapform.com dedi ki:

    iğde zor muhafaza ediliyor sanırsam yazı için teşekkürler

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder