Hıyar Nasıl Muhafaza Edilir, Nasıl Saklanır?

Hıyar Nasıl Muhafaza Edilir, Nasıl Saklanır?

Diğer bir adı ile salatalık olarak da bilinen hıyar kabakgiller familyasının bir üyesidir. Hıyar ülkemizde en fazla Akdeniz ile Ege ve ayrıca Marmara bölgesinde üretilen ve çok rağbet gören bir yaz sebzesidir.

Hıyar alındıktan sonra hemen tüketilmesi gereken bir meydir ancak eğer hemen tüketilmeyecek ise bozulmaması ve sağlık kurallarına uygun olarak korunması için uygun şartlarda saklanması gereklidir. Aksi halde hıyar meyvesi o önemli besin değerini ve tadını ferahlatan tadını kaybederek çürümeye ve dolayısıyla da bozulmaya başlar.

Hıyar Nasıl Muhafaza Edilir?

• Hıyar meyvesi alındıktan hemen sonra bekleme yapmadan direkt olarak buzdolabına koyulmalıdır.
• Buzdolabının ısısı 2 ila 3 derece arasında olmalıdır.
• Buzdolabına hıyar gelişi güzel değil bir saklama poşetinin içerisinde ya da bir saklama kabının içerisinde de kaldırılmalıdır.
• Hangi saklama yöntemi tercih edilir ise edilsin dikkat edilmesi gereken tek önemli nokta salatalığın yani hıyar meyvesinin nemlenmemesine dikkat etmektir. Bunun için istenirse poşet üzerinde delikler açılabilir. Eğer meyve kabın içerisinde ise mutlaka delikli bir kap tercih edilmelidir.
• Eğer isterseniz alternatif olarak salatalığı temiz delikli bir kese kağıdına da saklayabilirsiniz. Bu sayede salatalıkları çok daha uzun süre boyunca hiç bozulmadan koruyabilirsiniz.
• Hıyar meyvesi tüketilmeden önce yıkanmalıdır saklanmadan önce değil. Eğer meyve dolaba konmadan önce yıkanır ise bayatlama hızı artacaktır.
• Eğer yukarıda belirttiğimiz şartlar sağlanır ise o zaman hıyar meyvesi buzdolabında en az 4 gün boyunca bozulmadan ve sağlıklı bir şekilde saklanabilir.

Eğer hıyar meyvesini 4 günden daha uzun bir süre saklamak istiyorsanız o zaman dondurucuda hiç bozulmadan muhafaza edebilirsiniz.

Eğer hıyarı derin dondurucuya bütün olarak atarsanız sadece buz tutmasına sebep olursunuz. Bu yüzden en iyisi küçük parçalar halinde ya da salatalığı rendeleyerek derin dondurucuya koymaktır.

Doğramış olduğunuz ya da rendelemiş olduğunuz hıyar meyvesini buzdolabı poşetinin içerisine ya da saklama kabı içerisinde derin dondurucuya koyabilirsiniz. Derin dondurucuda mutlaka -14 derecedeki bir ısıda olmak üzere en az 1 yıl boyunca hiç bozulmadan saklayabilirsiniz.

Eğer isterseniz bu yönteme alternatif olarak salatalığı kurutabilirsiniz. Bunun için salatalığın iç kısımlarını oyun ve hıyarları ipe dizmek sureti ile güneşte iyice kurutun. Kurutmuş olduğunuz hıyarları toplandıktan sonra temiz bir bez kesenin üzerine koyun. Bu şekilde isterseniz serin ve nemsiz bir ortamda 1 yıl boyunca hiç bozulmadan saklayabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder