Ham Sıvı Yağ İle Rafine Yağ Arasındaki Farklar

Ham Sıvı Yağ İle Rafine Yağ Arasındaki Farklar

Ham sıvı yağ ve rafine sıvı yağ sağlık açısından çok önemli bir besindir. Yemeklerde dâhil olmak üzere sıvı yağ daha doğrusu zeytin yağından kesinlikle vazgeçilmemelidir.

Sıvı yağ dendiği zaman akla 2 farklı türde sıvı yağ gelmektedir. Bunlar rafine ve ham sıvı yağdır.

Ham Sıvı Yağ Ve Rafine Yağ

Ham sıvı yağ demek çok az işlem görmüş yağ demektir. Yani ham sıvı yağda çok daha fazla vitamin ile besin bulunmaktadır.

Ham sıvı yağlar yapıldıkları malzemenin tadını çok daha yoğun bir şekilde taşırlar ve renkleri de çok güzeldir. Bu yağlar kesinlikle güneş görmeyen bir yerde ve sadece oda sıcaklığında saklanmalıdır.

Açılmış olan bir ham yağ en fazla 1 ay içerisinde hemen tüketilmelidir ve kesinlikle 2 aydan daha fazla bir süre bekletilmemelidir.

Rafine Yağ

Rafine yağlar çok fazla işlem görmüş olan yağlardır. Bu yağların içerisinde kir oranı çok azdır ve bu yağlar ısıttığınız zaman köpürmeyen ve kullanım süreleri çok daha uzun olan yağlardır.

İster rafine isterse de ham yağ olsun kesinlikle vitrinde ve güneşte kalmış olan yağı almayın. Çünkü güneş ışınları yağların bozulmasına neden olacaktır.

Sıvı yağınızı almadan önce mutlaka etiketin üzerinde ne yazdığına dikkat edin. Şişenin üzerinde mutlaka mısır yağı, zeytinyağı ya da ay çiçek yağı gibi tür belirleyici bir yazı bulunması gerek. Eğer şişenin üzerinde sadece bitkisel yağ yazısı var ise o zaman bu etiket yağın karışımdan meydana getirildiğini ifade eder.

Eğer rafine türdeki şişenin üzerinde E vitamini içeriyor yazısı var ise bu yazı yağınızda katkı maddesi olduğuna işaret eder. Bunun nedeni ise yağ işlem gördüğü zaman yağdaki tüm vitaminlerin yol olduğudur.

Eğer şişenin üzerinde kolesterol yok ibaresi var ise bu sadece bir hiledir. Çünkü bitkisel yağların içerisinde zaten herhangi bir şekilde kolesterol bulunmamaktadır. Çünkü kolesterol sadece ve sadece hayvan organizmalarında bulunmaktadır.

Sıvı yağlar diğer yağlara oranla çok daha iyidir, çünkü bu yağlar aynı zamanda diyet için de kullanılmaktadır. Buna rağmen sıvı yağlar oldukça fazla kaloriye sahiptir. Bu yüzden de özellikle kızartma yaptığınızda sıvı yağı çok fazla bir şekilde ısıtmamaya ve aynı kızartma yağını bir defadan daha fazla kullanmamaya dikkat edin. Çünkü bir defadan daha fazla kullanılan kızartma yağlarında kanserojen madde oluşumu başlayacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder