Halıdan Kusmuk Lekesi Nasıl Temizlenir?

Halıdan Kusmuk Lekesi Nasıl Temizlenir?

Kusmuk lekesini halıların üzerlerinden çıkartmak için lekeye hiç gecikmeden müdahale edin. Katı olan maddeleri halının yüzeyinden temizlemek için spatula ya da benzeri bir alet ile halının yüzeyine zarar vermeden temizleme işlemini yapın. Spatula ile kusmuk lekesini temizlerken aynı zamanda kağıt peçete ya da kağıt havlu ile direk lekeyi halı yüzeyinden emdirin.

Temizleme Aşaması

Kazıma ve ana lekenin emdirme işlemlerinden sonra hemen 1 çay kaşığı yani 15 mili litre kadar çamaşır deterjanı ile 1 bardak kadar yani 250 mili litre sıcak suyu karıştırın. Bu karışımın içerisine hemen 1 yemek kaşığı kadar beyaz sirke ilave edin. Daha sonra bu karışımın içerisine tırnak fırçası batırmak sureti ile halının yüzeyini iyice fırçalayın ama fırçayı karışım ile çok fazla karıştırmamaya dikkat edin. Eğer halının yüzeyi çok fazla bir şekilde ıslanır ise halının arka yüzeyi de iyice ıslanır ve kusmuk lekesi kokusu halının iç yüzeyine iyice sinip çıkması zor bir hale gelebilir. Yani halı sadece deterjan kokusunu değil kusmuk kokusunu da içine işletmiş olur ve bu durumda hoş olmayan ve rahatsız edici bir hal alabilir.

Kusmuk lekesini deterjanlı karışım ile iyice temizledikten sonra halının üzerinde meydana gelen deterjan izlerini nemli ve temiz bir bez ile iyice silin. Daha sonra yağlı lekeleri çıkartabilmek için kuru temizleme sıvısı kullanarak yeniden temizleme işlemi uygulayın. Nemli bezi elinizden geldiğince emdirme işlemine tabi tutun. Temizleme işleminin son safhasında kuru ve temiz bir havlu kullanıp halıyı iyice silin ve halıyı iyice kurutabilmek için temizlenmiş halı yüzeyine saç kurutma makinesini ya da elektrikli fanı tutun. Kurutma işlemini de tamamladıktan sonra halının yüzeyini iyice süpürün.

Unutmayın!
Özellikle evde hastası olan ya da çocukları olan kişiler mutlaka beyaz sirke ve eğer mümkünse kuru temizleme sıvısını evde hazır bulundurmalıdırlar. Çünkü kusmuk lekesi ve benzeri lekelere hem hijyenik yönden hem de temizleme zorluğu yüzünden hemen müdahale edilmelidir.

Fakat kuru temizleme sıvısı oldukça tehlikeli bir temizleme maddesidir ve mutlaka bilhassa çocukların ulaşamayacağı bir yerde saklanmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder