Halıdan çamur lekesi nasıl çıkarılır, Çamurlu halıyı kolayca silmek

Halıdan çamur lekesi nasıl çıkarılır, Çamurlu halıyı kolayca silmek

Halınn tarihi insanoğlunun tarihi kadar eski diyebiliriz. Ev dekorasyonlarında önemli bir rol üstlenen halılar, zeminlerden gelen soğuktan korunmak amaçlı icat edilmiştir. Eski çağlarda dokumacılık olmadığı için, avladıkları hayvanların postları hali gibi kullanılırmış.

 

Zaman ilerledikçe hayvan postlarının yerini çeşitli renklerde ve desenlerde hali modellerine bırakmıştır. Günümüzde çok büyük hali makalar sürekli kendilerini güncelleyip bizler için daha kullanışlı modern halılar üretmektedir.

 

Değişik faktörler yüzünden çabuk kirlenen halıların bakimi ve temizliği gerçekten zor olmaktadır. Bu tarz sorunlar için hali yıkama firmaları bize çok büyük kolaylıklar sağlamaktadır.
Peki, ufak tefek sorunlar için hali yıkamak zorunda mıyız? Tabii ki değil mesela halınıza çamur mu bulaştı? Çamur bulaşan halıyı tuz ve elektrik süpürgesi yardımı ile temizleyebilirsiniz.

 

Halıdaki Çamur Nasıl Temizlenir?

Çamur bulaşmış bölgeye yemek tuzu dökün. Yaklaşık 15 dakika lekeli bölgede tuzu bekletin. Tuz çamuru içine çekecektir. Sonra o bölgeyi elektrikli süpürgeniz ile çektirin. Süpürülen halıdaki çamur lekeleri sizi hiç zorlamadan ve halıya zarar vermeden çıkacaktır.

 

-Başka bir yöntemde sirkeli su ile silmektir. İçerisine sirke karıştırılmış bir silme suyu hazırlayın. Kurumuş çamuru fırça yardımı ile fırçalayın, hazırladığımız su ile o böyleyi silin. Bu yöntemde çamur lekeleri çıkaracaktır ama benim tavsiyem tuz ile yapılandır.
Halıdaki diğer lekeleri çıkarmak için BURDAKI konuya bakabilirsiniz

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. sevil turan dedi ki:

    halıdaki çamur çıktı ama rengi soldu 🙁

  2. Sivas Bayan dedi ki:

    Çok yararlı bir bilgi olmuş teşekkür ederim.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder