Güvenli Besin Nedir?

Güvenli Besin Nedir?

Sağlıklı ve güvenli besin demek fiziksel, kimyasal, mikrobiyolojik bakımdan temiz olan, besleyici değerlerini kaybetmemiş olan ve taze bozulmamış olan besin anlamına gelmektedir.

Besinlerin kirlenmesine neden olan etmenler nedeni ile besinler bozulmakta ve bu besinlerde sağlığımızı tehdit etmektedir.

Besinlerin güvenliğinin tam olabilmesi için hasat zamanından besinin tüketim noktasına gelene kadar yani her aşamada besinin kirlenmesinin önlenmesi gereklidir.
Besinlerin Kirlenmesine Neden Olan Etmenler

Yediğimiz besinler bazı durumlar ortaya çıktığında biyolojik, fiziksel ve kimyasal bakımlardan kirlenmek sureti ile besleyici özelliklerini kaybedip artık sağlığımızı tehdit eden bir hal almaktadır.

Besinlerin kirlenmesine neden olan 3 ana unsur bulunmaktadır.

Fiziksel Kirlenme

Besinlerde fiziksel kirlenmeye neden olan maddeler kıymık, saç, tırnak, sinek, metal parçaları ya da cam kırıkları gibi yabancı maddelerdir.

Kimyasal Kirlenme
Besinlerde kimyasal kirlenmeye neden olan maddeler besinlerin içerisinde saklandığı ya da içerisinde bekletildiği saklama kabından ya da tabaktan bulaşan tarım ilaçları, metaller, deterjan artıkları, bilhassa besinlerin ambalajında kullanılan renkli plastikler türünde sağlık açısından uygun olmayan yabancı malzemeler ile gerekli olan miktarların çok üzerinde kullanılan gıda katkı maddeleri olarak sıralayabiliriz.

Biyolojik Kirlenme
Besinlerde biyolojik kirlenme ise besinin kendi bileşiminde doğal bir şekilde bulunan zehirli maddeler yani filizlenmiş olan patates, zehirli bal, yeşillenmiş patates, zehirli mantar gibi zehirler, besinlere bulaşmış olan ve uygun olan saklama kaplarında saklanmayan, hijyenik olması gereken ortamların sağlanmaması gibi nedenlerden dolayı besinlerde bakteriler, virüsler, küfler ve parazitler gibi mikroorganizmaların üremesi besinlerde biyolojik kirlenmeye neden olan faktörler arasındadır.

Mikroorganizmalarda besinlerin güvenliğini en çok tehdit eden besinler yolu ile meydana gelen hastalıklara ve kişide besin zehirlenmesine sebebiyet veren bakterilerdir.
Besinlerin sağlıklı pişirilmesinin yanı sıra besinlerinden tam anlamı ile yararlanabilmemiz için tüm besinlerin hem biyolojik hem kimyasal hem de fiziksel açıdan kirlenmemiş, zehirlenmemiş ve kesinlikle bozulmamış olması gerekmektedir.

Fakat tüm bu kirlenme kategorileri arasında en tehlikeli kirlenme türü anladığınız üzere biyolojik kirlenmedir. Biyolojik açıdan kirlenen besinler asla ve asla hiçbir şekilde tüketilmeden çöpe atılmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder