İPUÇLARIM

GÜL BAKIMI NASIL YAPILIR?

GÜL BAKIMI NASIL YAPILIR?

Yetiştirdiğiniz güllerinizi eğer saksı da ise saksı altı kullanarak su miktarının yetip yetmediğini öğrenebilirsiniz. Gülünüz bahçede ise bahçe için belirli bir tutarda su kullanarak gülünüzün su ihtiyacını kolaylıkla karşılayabilirsiniz. Eğer gül tohumunu yeni ektiyseniz de tomurcuklandığı anda yani temmuz ayında 2-3 kez suda eritilmiş gül şerbeti dökerek gelişimini sağlıklı bir şekilde hızlandırabilirsiniz. Gülünüzü tam olarak güneşin girdiği bir yere koymalısınız.

Ve gülünüzün toprağını su vermeden önce hafifçe elinize bir şey alarak sert toprağı yumuşak bir toprağa çevirebilir verimliliği arttırabilirsiniz. Ve ilkbahar aylarında gülünüzün diplerinde çıkın kırmızı renkteki yaprakları düzenli temizlemelisiniz. Arada bir yapacağınız hafif tarzdaki budamalar ile gülünüzün daha sağlıklı tomurcuklar vermesini ve boy atmasını sağlayacaktır.

Mart sonu gibi soğuk anlarda ise derin budama yaparak bitkinin canlılığını güçlenmesini ve böylece soğuğa karşı dirençli olmasını sağlayabiliriz. Budamanın başka bir iyi tarafı da gülünüzün bol çiçek vermesidir. Ve yaz aylarında sıcaklar yüzünden gülünüze kış aylarına oranla neredeyse iki kat daha çok su vermelisiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. duslerkulup dedi ki:

    bende gül yetiştirmek istiyorum fakat 1 yıllık süre zarfında yetişmemekte sanırım. sadece bahar aylarında bu durum söz konusu

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.