İPUÇLARIM

Guatr Nasıl Yok Edilir? Tedavi Yöntemleri

Guatr Nasıl Yok Edilir? Tedavi Yöntemleri

Tiroit hastalıkları arasında en sık rastlanan hastalıklardan bir tanesi de guatr olmaktadır. Guatr çeşitli nedenlere bağlı olarak gelişebilmektedir. Genelde hastalığın oluşmasının başlıca nedenleri iyot eksikliği, stres ve hormonlarda var olan rahatsızlıklar olmaktadır. Guatrı yok etmek için öncelikle guatr adına kesin tanının koyulması gerekmektedir.

Guatr hastalığına tanı nasıl konur?

Guatr adına kesin tanının koyulabilmesi için doktorlar tarafından ultrasonografi, elle muayene, tiroit sintigrafisi, kan ve hormon testleri yapılmaktadır. Yapılan bu testler sonrası kesin olarak tanı koyulduktan sonra guatrı yok etmek için farklı tedavi yöntemleri uygulanır. Eğer guatr ilerlemiş seviyede ise mutlaka cerrahi operasyon yapılması gerekmektedir.

Guatr için tedavi yöntemleri:

Erken tanı ile fark edilen guatr hastalıkları için; radyoaktif iyot tedavisinin yapılması gerekmektedir. Nodülleri kontrol altına alabilmek, büyümesini önleyebilmek ve iyi huylu olan nodüllerin ilerleyerek kansere dönmesini önleyebilmek adına ilaç tedavisinin yapılması gerekmektedir.

İlaç tedavisi geçici bir tedavi olmaktadır. Özellikle ilerleyen seviyeler adına ilaç tedavisi yeterli olmamaktadır. Oluşan nodüllerin herhangi bir tehlike oluşturmaması, normal seyrinde devam etmesi ve ilerlememesi durumunda herhangi bir müdahale yapılmadan düzenli aralıklar ile nodüllerin izlenmesi gerekmektedir.

Guatr daha çok iyot eksikliğinden dolayı kaynaklanmaktadır. Bundan dolayı guatrı yok etmek için iyot içeren gıdaların tüketilmesi gerekmektedir. Guatra müdahale edilmemesi ve ilerlemesi durumunda kişilerde kilo alma veya kilo verme, baş ağrısı, saç dökülmesi, halsizlik ve mide bulantısı gibi yan etkiler oluşturabilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Fatih dedi ki:

    Guatirin tehlikeli hale gelmesi icin boyutu ne kadar olmalidir mesela bir portakal buyuklugundeki guatr icin ameliyat gereklimidir

  2. Gulsum dedi ki:

    Guatrım var ilk guatra düştugümde kalp sorunu çıktı gittim kalp doktoruna göründüm kalpte sorun yok diyorlar ama surekli kalbim ağrıyor boyle bir sorunum yoktu önceleri bilmiyorum ne yapacagımı. İlaç vermiyorlar

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.