Granit temizliğinde dikkat edilmesi gerekenler?

Granit temizliğinde dikkat edilmesi gerekenler?

Granitler çok çeşitlilik gösterdikleri için temizlikleri de cinslerine göre hassasiyet gerektiren bir iştir. Genellikle bir uzman tarafından yapılması gereken temizliklerinde çok çeşitli kimyasallar kullanılmakla beraber ayrıca birkaç ekipmana da ihtiyaç duyulur.  Yinede evlerimizde bu değerli taşların temizlik, bakım ve parlatılmasını kendimiz yapmak istiyorsak dikkat etmemiz gereken birkaç nokta bulunmaktadır.

Nelere dikkat etmeliyiz;

Öncelikle granit üstünde bulunan lekenin neye ait olduğu tespit edilmelidir. Lekelerin bulunduğu bölgelere ayrı ayrı işlem yapılmalı çünkü çok hassas bir taş olması sebebiyle granit üstünde bekleyen kimyasallar temizlik yapılması sırasında çabucak zarar verebilmektedirler.

Ayrıca derz araları dediğimiz granitin birleşme noktaları için kullanılan malzemenin de, çok fazla temizlik kimyasalına maruz kalması durumunda deformelerin gözlemlenebileceği unutulmamalıdır.

Granit temizliği veya parlatılması konusunda kesinlikle evde yapılacak bir karışım kullanılmamalıdır. Granit temizliği ve bakımı için özel olarak geliştirilen ve temizlik malzemeleri satan dükkanlardan kolayca temin edebileceğiniz bileşenler kullanılmalıdır.

Bu konuda tavsiye edilebilecek tek husus, alacağınız temizlik kimyasalının içinde çam yağı bulunmasıdır. Bu özellikteki temizlik malzemeleri, graniti temizlemesinin yanı sıra özellikle parlatma işinde çok başarılı olacaktır. Ayrıca yine aldığınız temizlik malzemesi tanecikli yapıya sahip olmamalıdır. Granit, taş olmasına rağmen yumuşak bir yapıya sahiptir ve bu tarzdaki temizleyiciler yüzeyi kolayca çizebilir. Evde kendi imkanlarınızla yaptığınız temizlik sırasında kullanacağınız bezinde yine aynı şekilde tanecikli bir yapıya veya çok sert kıllardan oluşmamış olmasına dikkat etmelisiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder