Göz Kapağı Ameliyatında Morluklar Ne Zaman Geçer?

Göz ameliyatı sonrası dikiş yerlerini kapatmak amacı ile ince pansumanlar bulunmaktadır. Başka bir değiş ile ameliyat sonrasında gözlerinizin kapanması gibi bir durum söz konusu değildir.

Fakat bu noktada bilmeniz gereken gözlerinize uygulanan pansumanların kesinlikle doktorunuzdan habersiz bir şekilde çıkarılmamasıdır. Çünkü bu pansumanlar gözleriniz üzerinde en az 4 ila 5 gün boyunca kalmalıdır. Eğer bu pansumanlar sizi rahatsız edecek bir noktada ise sadece doktorunuzdan pansumanı yenilemesini istemeniz yeterlidir.

Göz Kapağı Ameliyatı Sonrası

Ameliyat sonrasında anestezinin etkisinin geçmesi ile beraber çok hafif de olsa bir ağrı mutlaka olabilir. Ancak doktorunuzun vermiş olduğu ağrı kesiciler ile bu ağrılar önlenmektedir.

Ameliyat sonrası özellikle ameliyat sonrasının hemen ilk sabahında yanlışlıkla da olsa kesinlikle gözlerinizi ovuşturmayın.

Ameliyat sonrasında göz çevrenizde meydana gelen şişlik ile morlukların hem artmaması hem de çok daha çabuk bir şekilde kaybolması için özellikle ameliyat sonrasındaki ilk birkaç gece için başınızı her zamankinden çok daha yukarda olmasına yani yaklaşık olarak 30 ila 40 derece kadar yüksek bir yastıkta uyumaya çalışın. Genelde üçüncü gün itibari ile normal bir yükseklikteki yastıkta ve rahat hareketler ile uyumaya başlayabilirsiniz.

Bu durum ameliyat sonrasında gözlerinizde meydana gelen kanlanmanın yoğunluğu ile gözde enfeksiyon riskini de minimuma indirecektir.

İyileşme tam anlamı ile sağlanana dek hasta çok fazla bir şekilde eğilmemeli ve kesinlikle ağır bir yük kaldırmamalı hem de öksürmemeye dikkat etmelidir. Çünkü bu türdeki hareketler kişinin vücudunu kasıp gözlerinde de kanamaya neden olabilir ve bu yüzden de şişlik ile morluklar da fazlalaşabilir.

Ameliyat sonrasındaki 1 ila 2 gün süresince gözlere soğuk bir uygulama yapılması şişlik ile morlukların da kontrol altına alınması açısından da önem taşımaktadır.

Ameliyattan sonraki 1 ila 2 gün süresince gözlerin kurumaması bakımından suni gözyaşı ya da merhem ve göz kızarıklığını önleyen ve göz çevresindeki şişlikleri indirmeye yarayan göz pomatlarının düzenli bir şekilde kullanılmasına özen gösterilmelidir.

Göz çevresindeki morarma ile şişliklerin derecesi ve süreleri her kişinin durumuna bağlı olarak farklılık göstermektedir ve genellikle ikinci gün itibari ile en yoğun seviyeye çıkmaktadır. Fakat bu morluk ve şişliklerin yüzde 80’i yaklaşık olarak 6 günde inmektedir.

Ameliyat sonrasında araba kullanımı beşinci gün itibari ile ancak serbesttir. Fakat araba kullanmadan hemen önce gözlere göz pomatlarını sürmek görmeyi de bulanıklaştırabileceği için sakıncalıdır. Bu yüzden de araba kullandıktan sonra gözlere pomat işlemi yapılması çok daha iyidir.

Güneş veya suni olan ışıklara karşı gözlerde aşırı derecede bir hassasiyet oluşabilir ve bu durum da yaklaşık olarak 10 ila 15 gün kadar sürebilir. Bu duruma çare olarak en iyi yöntem güneş gözlüğü kullanmaktır.

Saçlar ise ameliyat sonrasındaki 2. gün itibari ile baş arkaya doğru yatırmak sureti ile yıkanabilir. Banyo yapmak ise ameliyat sonrasındaki 4 ila 5 gün sonrasında mümkündür.

Gözlerin direkt su ile temas etmemesi ve çok az bir şekilde sadece ıslanmasına hatta nemlendirilmesine özen gösterilmelidir.

Lens kullanmak zorunda olan kişiler 1. haftadan sonra lenslerini takabilirler.
Göz kapağı ameliyatı olan kişilerde ilk bir iki gün içinde gözlerde sulanma ile kızarma durumunun artmaması için gazete okumak ya da televizyon izlemekten mümkünse kaçınılmalıdır.

Ameliyat sonrasındaki 1 hafta itibari ile ameliyatın pozitif etkileri de ortaya çıkmaya başlayacaktır.

Ameliyat sonrasındaki 7. günde estetik dikişler de alınmaktadır.
Göz kapaklarındaki şişlik ameliyat sonrasındaki 10. günde neredeyse tamamen kaybolmaktadır.

Ameliyat sonrasındaki 15 gün içinde kişinin göz kapakları tam anlamı ile iyileşerek hem genç bir görünüme hem de canlı ve enerjik bakışlara sahip olmaktadır.


Leave a Reply