Göz Kapağı Ameliyatı Sonrası

Blefaroplasti ameliyatı genellikle bir saat kadar süren bir ameliyattır. Genellikle lokal anestezi ile gerçekleştirilmektedir. Doktor ameliyat öncesindeki değerlendirilmesinde genel anesteziyi uygun görmüş ise hastaya genel anestezi de uygulanabilir.

Göz Kapağı Ameliyatı Sonrasında Neler Olur?

Göz kapağı ameliyatı sonrasında hasta göz kapaklarında bazı gerginlikleri hissedebilir. Bu ameliyattan sonra gerçekleşen normal bir durumdur.

Ameliyat sonrasında doktor hastayı taburcu ederken genellikle gerekli olan ilaç reçetesini de hastaya uygun bir şekilde yazmaktadır.

Özellikle ameliyat sonrasında doktorun verdiği reçetede yazılı olan ilaçlar düzgün ve uygun şekilde kullanılmalı ve belirlenen saat aralıkları aksatılmadan alınmalıdır.

Göz kapağı ameliyatı olan hastaların ameliyat sonrasındaki doktor kontrol süreleri taburcu edilecekleri zaman belirlenir.

Ameliyatın sonunda hastanın göz kapaklarına genellikle pansuman sargılar uygulanır. Bu ilk pansuman sargılar yeri ve zamanı geldikçe değiştirilir.

Göz ameliyatı sonrasındaki iyileşme sürecinde şişliklerin yanı sıra morluklar da meydana gelebilir. Bu durum söz konusu olduğundan bazen görmede zorluk çekilebilir. Şişliklerin kaybolmaya başlaması ile görme işleviniz yeniden rahatlayıp normale dönecektir.

Göz kapağı ameliyatı sonrasında dikişler genellikle 3 ya da 7 gün içerisinde alınmaktadır. Dikişler alındıktan sonra göz kapağı çevresinde meydana gelen şişlik ile morluklarda hızlı bir şekilde kaybolmaya başlayacaktır. Bu durum başladığı zaman hasta kendini daha iyi hissetmeye ve daha iyi görmeye başlayacaktır.

Göz kapağı ameliyatı sonrasında özellikle ilk birkaç hafta içerisinde gözyaşı salgılanması durumu söz konusu olabilir. Ayrıca bulanık görme, çift görme ve ışığa karşı duyarlılık meydana gelebilir.

Fakat bu süreçten 1 hafta sonra yeniden normal hayatınıza dönmeye başlayabilirsiniz. Ama göz kapağı ameliyatı sonrasındaki ilk haftalarda rüzgâra ve güneşe karşı biraz duyarlı olabilirsiniz. Bu yüzden dışarı çıkmanız gerekli ise mutlaka güneş gözlüğü kullanmanızda fayda vardır.

Göz kapağı ameliyatı sonrasında mutlaka çok ağır spor aktivitelerinden uzak durmak önemlidir. Ayrıca alkol kullanmamanızda gereklidir.

Göz kapağı ameliyatı sonrasında dinlenmiş ve rahatlamış bir bakışa sahip olursunuz.
Göz kapağı ameliyatı sonrasında özellikle ilk birkaç gün oldukça hassas gözlere sahip olacaksınız. Bu yüzden de yüzünüzü yıkarken ya da başka nedenlerden dolayı göz kapaklarını kuvvetli bir şekilde ovuşturmamanız gereklidir.


Leave a Reply