İPUÇLARIM

Göğüs Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Göğüs Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Göğüs ağrıları genellikle kalp ve damar sistemini hastalıklarının belirtisi olabileceği gibi bunun dışında da pek çok hastalıkların habercisi olabilir. Mide ve yemek borusu rahatsızlıkları, panik atak, aşırı stres, boyun fıtığı, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol, kostokondrit(kıkırdak doku iltihabı),kas rahatsızlıkları ve zona(ağrılı ve döküntülü bir deri hastalığı) gibi birçok hastalık belirtisi arasında göğüs ağrısı gösterilebilir.

Bu yüzden herhangi bir şekilde göğüs ağrısı hissettiğimizde ihmal etmeden en kısa zamanda doktorumuza görünmemiz gerekir. Özellikle kalp hastalıklarının en erken belirtisi göğüs ağrılarıdır. Hasta tarafından fark edildiği ve ihmal edilmediği takdir de bu belirti hayat kurtarıcı olabilir.

Kalp Krizi Belirtisi Olan Göğüs Ağrısı Nasıl Olur?

Kısa süreli, anlık gelip geçen ağrılar kesinlikle kalp krizi değildir. Kalp krizi belirtisi olan ağrı yirmi dakikadan uzun sürer. Kalp krizi ağrısı göğüs kemiğinin arkasında en az yumruk kadar bir alanı kaplar. Aynı zamanda sırta, çeneye ve her iki kola da yayılabilir. Genellikle daha önce yaşanmamış şekil ve şiddette olur. Kişi üzerinde baskı, sıkıştırma ve ağırlık hisseder. Ağrı harekete bağlı olarak değişiklik göstermez, süreklidir. Beraberinde bulantı, soğuk terleme ve baygınlık hissi gelebilir. Bu gibi durumda hastanın ambulansla tam teşekküllü bir hastaneye en kısa sürede yetiştirilmesi hayati önem taşır.

Göğüs Ağrısı Tedavisi Nasıl Olur?

Göğüs ağrısı kendi kendinize sebebini anlayamayacağınız birçok hastalığın göstergesi olabileceği için hekiminize danışmanız gereklidir. Fiziki muayene sonrası bazı testlere gerek duyulabilir. Bunlar EKG(kalp grafisi), akciğer grafisi, boyun MR, mide endoskopisi, kan yağları tahlili, romatizma ve iltihap tahlilleri gibi testlerdir.İlgili hekimce değerlendirilen sonuçlara göre kişiye uygun tedavi planlanır. Örneğin göğüs ağrısı mide ile ilgili bir problemden kaynaklanıyorsa mideye yönelik ilaç tedavisi uygulanarak sorun ortadan kaldırılabilir. Psikolojik nedenlerden kaynaklı bir göğüs ağrısı şikayeti varsa psikoterapi ve/veya bazı ilaçlarla sorun çözülebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.