İPUÇLARIM

Ginseng Nedir, Nerelerde Kullanılır ?

Ginseng Nedir, Nerelerde Kullanılır ?

Ginseng adı verilen bitki başta Uzakdoğu ülkeleri olmak üzere dünyanın bir çok yerinde kullanılan, oldukça ünlü şifalı bir bitkidir. Bilinirliği çok eskilere dayanmakla birlikte Ultima Online gibi bir oyunda “mage” adı verilen bir sınıfın kullandığı büyü bitkisidir. Çin Halk Cumhuriyet (P.R.C)’nde “insan otu” olarak adlandırılmakla birlikte botanik dünyasında adı “Panax” olarak geçer. Panax’ın kelime anlamı “her şeyi iyileştiren” demektir.

Uzakdoğu ülkelerinde kendiliğinden yetişmesinin yanı sıra insan eliyle üretimi de gerçekleştirilir. Amerikan kültüründe bilinen, halk tarafından tanınan bir bitkidir. Ginseng’in çok fazla çeşidi olmasıyla birlikle gerçek cins olarak Asya Ginseng’i yani Panax Ginsengi kabul edilir. Bitkinin şifalı olan kısmı insan ayağına benzeyen ön kısmıdır.

Çinlilerin tıp alanında bu bitkinin çok önemli bir yeri vardır. Daha doğrusu böyle söyleniyor. Eski Çin kaynaklarına bakıldığında düzenli kullanımı sonucu ömrü uzattığı ve zihinsel performansı arttırdığı belirtilir. Piyasada en fazla “çakması” yani sahtesi olan ürün olduğu için seçiminde çok dikkatli davranmak lazım. Malum bazı “uyanık” geçinen kişiler, özellikle televizyon kanallarında bas bas bağıran, göz göre göre yalan söyleyen kişilerden uzak durun. Ginseng bitkisi genel olarak yağ, çay, hap ve kapsül formunda kullanılmaktadır.

Ben sizi baştan uyarayım. Televizyonda ve İnternet ortamında bas bas bağıran “Panax” reklamları var. İnternette biraz araştırma yaparsanız, en basitinden Google açıkken “Panax Şikayet” şeklinde arama yapın ve karşınıza çıkanları inceleyin, göz gezdirin. Ne kadar yalan, dolan olduğunu göreceksiniz. Peki, bu demektir mi ki Ginseng hiç bir işe yaramıyor, tamamen gereksiz? Hayır, kesinlikle değil. İşe yaramayan, verdiğiniz paraların çöpe gitmesine sebep olan “sahte” Ginseng ürünleridir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Su Kaçağı Tespiti dedi ki:

    Panax için uyarınıza teşekkürler açıkçası satın alma konusunda tereddüt yaşıyordum. Biraz daha araştırınca haklı olduğunuzu gördüm ve vazgeçtim

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.