İPUÇLARIM

Gebelikte Görülen Mide Ve Bağırsak Rahatsızlıkları

Gebelikte Görülen Mide Ve Bağırsak Rahatsızlıkları

Şişkinlik, kabızlık, mide ekşimesi ve sabah bulantıları gebelik döneminde hormonal değişiklikler sonucu görülen mide ve bağırsak rahatsızlıkları arasındadır. Fakat eğer isterseniz bu rahatsızlıkları beslenmenizde uygulayacağınız küçük değişiklikler ile hafifletebilirsiniz.

Sabah Bulantıları

Sabah bulantıları genelde gebeliğin ilk 3 ayında görülürken bazı gebelerde bulantı tüm gebelik boyunca devam edebilir. Bulantılar bazen çok aşırı düzeyde olabilir ve bulantı sonucu meydana gelen kusma olayı gebede su kaybına bile neden olabilecek düzeyde olabilir. Bu yüzden gebelik döneminde uygulayacağınız bazı değişiklikler ile bu durumun önüne geçmeniz mümkündür.

• Gebelik döneminde kadınlar gebelik öncesine göre koku almada çok daha hassastırlar ve gebelik öncesi onlara kötü gelmeyen kokular gebelik sonrası kötü gelebilir. Bu yüzden özellikle yoğun yemek kokularının ya da size kötü gelen kokuların bulunduğu ortamlarda bulunmamaya çalışın.
• Sabah yatağınızdan kalkmadan önce sindirim sürecini başlatıp mide asit düzeyini dengelemeniz için mısır gevreği, kahvaltılık gevrek, kızarmış sade ekmek veya kraker gibi hafif bir şeyler atıştırın.
• Gebelik döneminde yediğiniz öğünleri yavaş bir şekilde tüketmeli çok fazla değil sık sık aralar ile azar azar yemek yemeli ve içeceğiniz sıvıları yemek ile beraber değil yemek aralarında içmelisiniz.
• Yemeklerinizde kolay bir şekilde sindirilebilinen meyve, sebze, sade makarna, pirinç, patates ve kraker gibi karbonhidratları seçmelisiniz. Yağ içeriği yüksek olan kızartma türü besinleri ise olabildiğince az tüketmeye çalışmalısınız.

fft99_mf5378797

Kabızlık
Gebelik döneminde meydana gelen hormonal değişimler sonucunda bağırsak kasları gevşeyebilir ve bağırsak hareketleri yavaşlayabilir ve bunun sonucu olarak kabızlık durumu ortaya çıkabilir. Gebelik döneminde kullandığınız demir takviyeleri kabızlık durumunun daha ağır bir şekilde sürmesine neden olabilir. Bu yüzden kabızlığı önlemek için beslenmenizde bazı değişiklikler yapmanız kabızlık durumunu hafifletmenize yardımcı olacaktır.
• Beslenmenizde özellikle kuru baklagiller, meyve, sebze ve tam tahıl ürünleri gibi posa içeriği bakımından zengin ürünleri tüketmeye çalışın. Haftada 2 defa kuru baklagillerden tüketmeniz ve günde 5 defa tam tahıl ürünleri, kepekli ekmek, meyve ve sebze tüketerek posa miktarınızı arttırmanız gereklidir.
• Günlük 8 ila 10 bardak arasında sıvı tüketimi yaparak günlük sıvı tüketiminizi artırmaya çalışın.
• Doğal laksatif etkilere sahip olan incir, kuru erik ile kuru erik suyu gibi besinler ile kabızlık riskini önleyebilirsiniz.
• Düzenli bir şekilde her gün fiziksel bir aktiviteye dahil olmaya çalışın bu sayede bağırsak fonksiyonlarınız normal bir şekilde çalışmaya devam edecektir. Gebelik döneminde yüzme, yürüyüş ya da hafif egzersizler yapabilirsiniz.

gebelikte-bulanti

Mide Yanması & Ekşime
Mide ekşimesi ya da yanması durumu genelde gebeliğin son 3 ayında anne karnındaki bebeğin sindirim organları üzerinde baskıda bulunmasından dolayı kaynaklanır.
• Günlük öğünlerinizde yemeklerinizi sık sık ve azar azar alın.
• Çok fazla soslu ya da yağlı besinler yememeye çalışın.
• Kakao, çay ya da kahve gibi kafein içeren içeceklerden uzak durmaya çalışın.
• Yemeklerden sonra mümkünse yürüyüş yapın.
• Uyku zamanında başınızı yüksekte tutun ve üzerinize rahat hareket etmenizi sağlayacak giysiler giyin.
• Antiasit ilaçları doktorunuzun onayı olmadan kullanmayın.

Aşerme
Gebelik döneminde meydana gelen hormonal değişimlerin etkisi sonucunda gebede bazı besinlere karşı aşırı bir istek ya da aşırı bir tiksinme hissi gelişebilir. Gebede oluşan bu tat değişiklikleri yine gebelikteki hormonal değişimler yüzündendir ve genelde doğumdan bir ya da 2 ay sonra kendiliğinden ortadan kaybolur.

Aşerme durumu aslında zararsızdır fakat bazı aşerme durumlarında gebe hissettiği tiksinti sonucu alması gereken bazı besinleri yeteri kadar alamaz ve bu yüzden beslenmesindeki dengeyi bozabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.