İPUÇLARIM

Gardrop Kokusundan Nasıl Kurtulurum ?

Gardrop Kokusundan Nasıl Kurtulurum ?

Evinizde rutubet varsa veya giyilmiş kıyafetleri havalandırmadan tekrardan gardroba koyduğunuzda dolabın içi zaman içerisinde kullanımdan dolayı kötü kokular yaymaya başlar. Bu gibi durumlarda meydana gelen kokular dolabı her açtığınızda sizi muazzam derecede rahatsız edecektir.

Gardropta oluşan kötü kokular nasıl giderilir, kötü kokuların oluşması nasıl önlenir ?

Öncelikle gardrobu odaya yerleştirirken dolap ile duvar arasında kolunuzun sığabileceği bir aralıkta (mümkünse) bir boşluk bırakın. Bu sayede rutubetin bayağı önüne geçmiş olacaksınız. Eğer ki evinizde rutubet varsa rutubet giderici tabletler kullanmak faydanıza olacaktır. Kullanacağınız bu tabletler nemi çeker ve zamanla eriyerek işlevini tamamlar. Nem giderici tabletleri yapı marketlerde ve avmlerin ilgili reyonlarında bulabilirsiniz.

 • Yıkadığınız çamaşırları tamamen kurumadan dolabın içine yerleştirmeyin. Nemli olmaları çürümelere ve buna bağlı olarak kötü kokulara sebep olacaktır.
 • Ütü sonrası çamaşırlar nemli kalacaktır. Ütü yaptıktan sonra kıyafetleri dolaba koymak için acele etmeyin. Havalandırmadan yerleştirmeyin.
 • Gardrobun içini temizledikten sonra içi iyice kurumadan kıyafetleri yerleştirmeyin. Bırakın biraz hava alsın, kurusun.
 • Bazı yumuşatılar veya deterjanlar çamaşırlarda beğenmediğiniz / istemediğiniz kokular bırakabilir. Bu gibi durumlarda kullandığınız deterjanı değiştirmeyi denemelisiniz.
 • Terli veya kirli kıyafetlerinizi asla dolaba yerleştirmeyin. Kokuları bütün temiz çamaşırlara sinecektir.
 • Ayakkabılarınızı gardrobun içinde muhafaza ediyorsanız mutlaka iyice havalandırdıktan sonra yerleştirin.

Gardropta oluşan kötü kokular nasıl temizlenir ?

 • Dolabı düzenli olarak havalandırın. Bunu gerek kapaklarını açarak, gerekse bütün kıyafetleri dışarı çıkartarak yapabilirsiniz. Günlük havalandırma için kapakları açık tutmak yeterli olacaktır. 10-15 günde 1 de bütün kıyafetleri dışarı çıkartarak havalandırabilirsiniz.
 • Dolabın içinde kokan veya kirli kıyafetler varsa hemen ayırın. Eğer ki dolabın içine yerleşmiş bir koku varsa bütün dolabı boşalttıktan sonra sirke katılmış suyla bir bez yardımıyla temizleyin. Temizleme sonrası duru suyla bir kaç kez silin. Sirke sayesinde hem mikroplardan arınmış olacak hem de kötü koku engellenecektir. Sirke kokusu kalıcı değildir. Bu konuda içiniz rahat olsun. İyi durulayıp dolayı havalandırdığınız sürece sirkeden eser kalmayacaktır.
 • Güzel koku oluşturmak için lavanta keselerinden satın alabilir veya bunu kendiniz evde hazırlayabilirsiniz. Aktarlarda satılan lavantaları tüllerin arasına koyup ağzını bağlayın. Bunu çekmecelere veya dolabın içine yerleştirin.
 • Kötü kokuları engellemenin bir diğer yöntemi ise yumuşatıcı kullanmaktır. Boş sprey şişesine su ve çok az miktarda yumuşatıcı ilave edin. Arada bir bunu giysilerin üzerine sıkın.
 • Boş parfüm şişelerini kapakları açık olacak şekilde dolaba koyarsanız çok hoş kokular elde edebilirsiniz.
 • Güzel kokulu sabunlardan satın alıp giysilerin aralarına yerleştirebilirsiniz.
 • Ev dekorasyonu satan marketlerde / dükkanlarda satılan hazır gardrop kokularını tercih edebilirsiniz.
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. ÇEŞİT HABER dedi ki:

  özellikle bekar evlerinde bu yazılanlara dikkat etmekte fayda var

 2. handekaya dedi ki:

  Uzun süredir bu problem ile uğraşıyordum anlatımınız yararlı olmuş işime yaradı.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.