Füze Şeklinde Çocuk Battaniyesi Nasıl İşlenir?

Bu eğlenceli battaniyeyi işlemek için istediğiniz renklerde işleme iplerine ve istediğiniz kalınlıkta işleme tığlarına ihtiyacınız var.

İşleme için seçtiğiniz ipleri A, B, C, D olarak ayarlayın. Yani 4 ya da 6 farklı renk seçin.

Bu işleme 127 cm genişliğe ve 152 cm uzunluğuna sahiptir.

Bu battaniye yaş 4 ila 8 arasında kullanılabilir.

   

7 tane yarım çift kroşe = 10 cm.

Füze Şeklinde Çocuk Battaniyesi Nasıl İşlenir?

İşlemeye C ipi ile ve 22 tane zincir çekerek başlayın.

Sıra 1; (düz taraf size bakacak şekilde) Tığ tarafından üçüncü zincire 1 tane yarım çift kroşe işlemesi yapın. Bundan sonra her bir zincire birer tane yarım çift kroşe işlemesi yapın. Sıra sonunda işlemeyi diğer tarafa çevirin.

Sıra 2; İlk önce 2 tane zincir çekin ve bundan sonra her bir yarım çift kroşeye birer tane yarım çift kroşe işlemesi yapın. C ipini kesin. Sıra sonunda işlemeyi diğer tarafa çevirin.

 

Sıra 3; A ipi ile 2 tane zincir çekin. Sonra ilk yarım çift kroşeye 2 tane yarım çift kroşe işlemesi yapın. Bundan sonra her bir yarım çift kroşeye birer tane yarım çift kroşe işlemesi yapın. Son yarım çift kroşeye 2 tane yarım çift kroşe işlemesi yapın. Sıra sonunda işlemeyi diğer tarafa çevirin.

Sıra 4; İlk önce 2 tane zincir çekin ve bundan sonra her bir yarım çift kroşeye birer tane yarım çift kroşe işlemesi yapın. Sıra sonunda işlemeyi diğer tarafa çevirin.

Bundan sonra son 2 sırayı x11 defa daha tekrar edin. (sıraları tamamladığınızda toplamda 44 tane yarım çift kroşe işlemesi yapmış olmanız lazım)

Sonraki 3 sıra; İlk önce 2 tane zincir çekin ve bundan sonra her bir yarım çift kroşeye birer tane yarım çift kroşe işlemesi yapın. Sıra sonunda işlemeyi diğer tarafa çevirin.

Sonraki sıra; 2 tane zincir çekin. İlk yarım çift kroşeye 2 tane yarım çift kroşe işlemesi yapın. Bundan sonra her bir yarım çift kroşeye birer tane yarım çift kroşe işlemesi yapın. Son yarım çift kroşeye 2 tane yarım çift kroşe işlemesi yapın. Sıra sonunda işlemeyi diğer tarafa çevirin.

Bundan sonra son 2 sırayı x4 defa daha tekrar edin. (sıraları tamamladığınızda toplamda 50 tane yarım çift kroşe işlemesi yapmış olmanız lazım)

Sırayı ters taraf size bakacak şekilde tamamlayın. A ipini kesin.

Sonraki sıra; (düz taraf size bakacak şekilde) C ipi ile işlemeye başlayın. 2 tane zincir çekin. 1 tane yarım çift kroşe birlikte işlemesi yapın. Bundan sonra son 2 yarım çift kroşeye kadar her bir yarım çift kroşeye birer tane yarım çift kroşe işlemesi yapın. Son 2 yarım çift kroşe de 2 tane yarım çift kroşe birlikte işlemesi yapın. Sıra sonunda işlemeyi diğer tarafa çevirin.

Bundan sonra son sırayı x 11 defa daha tekrar edin. (sıraları tamamladığınızda toplamda 26 tane yarım çift kroşe işlemesi yapmış olmanız lazım)

Sonraki sıra; (düz taraf size bakacak şekilde) 2 tane zincir çekin. 2 tane yarım çift kroşe birlikte işlemesi yapın x2. Bundan sonra son 4 yarım çift kroşeye kadar her bir yarım çift kroşeye birer tane yarım çift kroşe işlemesi yapın. 2 tane yarım çift kroşe birlikte işlemesi yapın x2. Sıra sonunda işlemeyi diğer tarafa çevirin.

Sonraki sıra; 2 tane zincir çekin. 2 tane yarım çift kroşe birlikte işlemesi yapın. Bundan sonra son 2 yarım çift kroşeye kadar her bir yarım çift kroşeye birer tane yarım çift kroşe işlemesi yapın. 1 tane yarım çift kroşe birlikte işlemesi yapın.

Bundan sonra son 2 sırayı x 2 defa daha tekrar edin. (sıraları tamamladığınızda toplamda 8 tane yarım çift kroşe işlemesi yapmış olmanız lazım)

Sonraki sıra; 2 tane zincir çekin. 2 tane yarım çift kroşe birlikte işlemesi yapın. Bundan sonra aynı şekilde işlemeye devam edin. Sıra sonunda 4 tane yarım çift kroşe işlemesi yapın. Sıra sonunda işlemeyi diğer tarafa çevirin.

Sonraki sıra; 2 tane zincir çekin. 4 tane yarım çift kroşe birlikte işlemesi yapın. Sıra sonunda işlemeyi kapayın.

Lumbuzlar; Bu işlemeden 3 tane işleyin. İşlemeye D ipi ile 2 tane zincir çekerek başlayın.

Sıra 1; Tığ tarafından ikinci zincire 8 tane tekli kroşe işlemesi yapın. İlk tekli kroşeye tığı kaydırın ve işlemeyi birleştirin.

Sıra 2; İlk önce 1 tane zincir çekin. Bundan sonra her bir tekli kroşeye 2 tane tekli kroşe işlemesi yapın. Sıra sonunda ilk tekli kroşeye tığı kaydırın ve işlemeyi birleştirin. (sırayı tamamladığınızda toplamda 16 tane tekli kroşe işlemesi yapmış olmanız lazım)

Sıra 3; 1 tane zincir çekin. İlk tekli kroşeye 1 tane tekli kroşe işlemesi yapın. Sonraki tekli kroşeye 1 tane tekli kroşe işlemesi yapın. Sonraki tekli kroşeye 2 tane tekli kroşe işlemesi yapın. Sonraki tekli kroşeye 1 tane tekli kroşe işlemesi yapın. Bundan sonra sıra sonuna kadar aynı şekilde işlemeye devam edin. Sıra sonunda ilk tekli kroşeye tığı kaydırın ve işlemeyi birleştirin. (sırayı tamamladığınızda toplamda 24 tane tekli kroşe işlemesi yapmış olmanız lazım)

Sıra 4; 1 tane zincir çekin. İlk tekli kroşeye 1 tane tekli kroşe işlemesi yapın. Sonraki 2 tane tekli kroşeye birer tane tekli kroşe işlemesi yapın. Sonraki tekli kroşeye 2 tane tekli kroşe işlemesi yapın. Sonraki 2 tane tekli kroşeye birer tane tekli kroşe işlemesi yapın. Bundan sonra sıra sonuna kadar aynı şekilde işlemeye devam edin. Sıra sonunda ilk tekli kroşeye tığı kaydırın ve işlemeyi birleştirin. (sırayı tamamladığınızda toplamda 32 tane tekli kroşe işlemesi yapmış olmanız lazım)

Sıra 5; 1 tane zincir çekin. İlk tekli kroşeye 2 tane tekli kroşe işlemesi yapın. Sonraki 3 tane tekli kroşeye birer tane tekli kroşe işlemesi yapın. Sonraki tekli kroşeye 2 tane tekli kroşe işlemesi yapın. Sonraki 3 tane tekli kroşeye birer tane tekli kroşe işlemesi yapın. Bundan sonra sıra sonuna kadar aynı şekilde işlemeye devam edin. Sıra sonunda ilk tekli kroşeye tığı kaydırın ve işlemeyi birleştirin. (sırayı tamamladığınızda toplamda 40 tane tekli kroşe işlemesi yapmış olmanız lazım)

Sıra 6; 1 tane zincir çekin. İlk tekli kroşeye 2 tane tekli kroşe işlemesi yapın. Sonraki 4 tane tekli kroşeye birer tane tekli kroşe işlemesi yapın. Sonraki tekli kroşeye 2 tane tekli kroşe işlemesi yapın. Sonraki 4 tane tekli kroşeye birer tane tekli kroşe işlemesi yapın. Bundan sonra sıra sonuna kadar aynı şekilde işlemeye devam edin. Sıra sonunda ilk tekli kroşeye tığı kaydırın ve işlemeyi birleştirin. (sırayı tamamladığınızda toplamda 48 tane tekli kroşe işlemesi yapmış olmanız lazım)

Sıra 7; 1 tane zincir çekin. İlk tekli kroşeye 2 tane tekli kroşe işlemesi yapın. Sonraki 5 tane tekli kroşeye birer tane tekli kroşe işlemesi yapın. Sonraki tekli kroşeye 2 tane tekli kroşe işlemesi yapın. Sonraki 5 tane tekli kroşeye birer tane tekli kroşe işlemesi yapın. Bundan sonra sıra sonuna kadar aynı şekilde işlemeye devam edin. Sıra sonunda ilk tekli kroşeye tığı kaydırın ve işlemeyi birleştirin. (sırayı tamamladığınızda toplamda 56 tane tekli kroşe işlemesi yapmış olmanız lazım) D ipini kesin.

Sıra 8; B ipi ile ilk tekli kroşeye tığı kaydırın. Daha sonra 3 tane zincir çekin. (3 zincir 1 tane çift kroşe yerine geçiyor) Sonraki 2 tekli kroşeye 1 tane çift kroşe işlemesi yapın. Sonraki tekli kroşeye 2 tane çift kroşe işlemesi yapın. Sonraki 3 tane tekli kroşeye birer tane çift kroşe işlemesi yapın. Sonraki tekli kroşeye 2 tane çift kroşe işlemesi yapın. (sırayı tamamladığınızda toplamda 70 tane çift kroşe işlemesi yapmış olmanız lazım) Sıra sonunda işlemeyi kapayın.

Kanat İşlemesi; Bu işlemeden C ipi ile 2 tane işleyin. İşlemeye 2 tane zincir çekerek başlayın.

Sıra 1; (düz taraf size bakacak şekilde) Tığ tarafından ikinci zincire 1 tane tekli kroşe işlemesi yapın ve işlemeyi diğer tarafa çevirin.

Sıra 2; 1 tane zincir çekin. İlk tekli kroşeye 3 tane tekli kroşe işlemesi yapın ve işlemeyi diğer tarafa çevirin.

Sıra 3; 1 tane zincir çekin. İlk tekli kroşeye 2 tane tekli kroşe işlemesi yapın. Bundan sonra her bir tekli kroşeye birer tane tekli kroşe işlemesi yapın ve sıra sonunda 4 tane tekli kroşe işlemesi yapın ve işlemeyi diğer tarafa çevirin.

Sıra 4; 1 tane zincir çekin. Bundan sonra her bir tekli kroşeye birer tane tekli kroşe işlemesi yapın ve işlemeyi diğer tarafa çevirin.

Sıra 5-16; Sıra 3 ile sıra 4’ü x5 defa daha tekrardan işleyin. Sıra 16’nın sonunda 10 tane tekli kroşe işlemesi yapın ve işlemeyi diğer tarafa çevirin.

Sıra 17-18; 1 tane zincir çekin. Bundan sonra her bir tekli kroşeye birer tane tekli kroşe işlemesi yapın ve işlemeyi diğer tarafa çevirin.

Sıra 19; 1 tane zincir çekin. Bundan sonra son tekli kroşeye kadar her bir tekli kroşeye birer tane tekli kroşe işlemesi yapın. Son tekli kroşede 2 tane tekli kroşe işlemesi yapın ve işlemeyi diğer tarafa çevirin.

Sıra 20; 1 tane zincir çekin. İlk tekli kroşeye 2 tane tekli kroşe işlemesi yapın. Bundan sonra her bir tekli kroşeye birer tane tekli kroşe işlemesi yapın ve işlemeyi diğer tarafa çevirin.

Sıra 21-26; Sıra 19 ile sıra 20’yi x2 defa daha tekrardan işleyin. Sıra 16’nın sonunda 18 tane tekli kroşe işlemesi yapın ve işlemeyi diğer tarafa çevirin.

Sıra 27-30; 1 tane zincir çekin. Bundan sonra son tekli kroşeye kadar her bir tekli kroşeye birer tane tekli kroşe işlemesi yapın ve işlemeyi diğer tarafa çevirin.

Sıra 31; İlk önce 1 tane zincir çekin. Daha sonra 2 tane tekli kroşe birlikte işlemesi yapın. Sıra sonuna kadar aynı şekilde işlemeye devam edin ve sıra sonunda işlemeyi diğer tarafa çevirin.

Sıra 32; 1 tane zincir çekin. Bundan sonra son tekli kroşeye kadar her bir tekli kroşeye birer tane tekli kroşe işlemesi yapın ve işlemeyi diğer tarafa çevirin.

Son 12 zincir kalana kadar son 2 sırayı yeniden işlemeye devam edin.

Sonraki sıra; İlk önce 1 tane zincir çekin. Daha sonra 2 tane tekli kroşe birlikte işlemesi yapın. Sıra sonuna kadar aynı şekilde işlemeye devam edin ve sıra sonunda işlemeyi diğer tarafa çevirin.

Sonraki sıra; İlk önce 1 tane zincir çekin. Bundan sonra son 2 tekli kroşeye kadar her bir tekli kroşeye birer tane tekli kroşe işlemesi yapın. Son 2 tekli kroşede 2 tane tekli kroşe birlikte işlemesi yapın ve sıra sonunda işlemeyi diğer tarafa çevirin.

Son 2 sırayı 2 tane zincir kalana kadar yeniden işleyin.

Sonraki sıra; İlk önce 1 tane zincir çekin. Daha sonra 2 tane tekli kroşe birlikte işlemesi yapın. Sıra sonuna kadar aynı şekilde işlemeye devam edin ve sıra sonunda işlemeyi kapayın.

Alev İşlemesi; A ipi ile 19 tane zincir çekin.

Sıra 1; Tığ tarafından ikinci zincire 1 tane tekli kroşe işlemesi yapın. Sonraki 2 zincire birer tane tekli kroşe işlemesi yapın. Sonraki 2 zincire birer tane yarım çift kroşe işlemesi yapın. Sonraki 2 zincire birer tane çift kroşe işlemesi yapın. Sonraki 3 zincire birer tane üçlü kroşe işlemesi yapın. Sonraki 2 zincire birer tane çift kroşe işlemesi yapın. Sonraki 2 zincire birer tane yarım çift kroşe işlemesi yapın. Sonraki 3 zincire birer tane tekli kroşe işlemesi yapın. Son zincire 3 tane tekli kroşe işlemesi yapın.  Diğer tarafa doğru işlemeye devam edin. Son 3 zincire birer tane tekli kroşe işlemesi yapın. Sonraki 2 zincire birer tane yarım çift kroşe işlemesi yapın. Sonraki 2 zincire birer tane çift kroşe işlemesi yapın. Sonraki 3 zincire birer tane üçlü kroşe işlemesi yapın. Sonraki 2 zincire birer tane çift kroşe işlemesi yapın. Sonraki 2 zincire birer tane yarım çift kroşe işlemesi yapın. Sonraki 3 zincire birer tane tekli kroşe işlemesi yapın ve sıra sonunda işlemeyi diğer tarafa çevirin.

Sıra 2; İlk önce 1 tane zincir çekin. Sonraki 3 zincire birer tane tekli kroşe işlemesi yapın. Sonraki 2 zincire birer tane yarım çift kroşe işlemesi yapın. Sonraki 2 zincire birer tane çift kroşe işlemesi yapın. Sonraki zincire 1 tane üçlü kroşe işlemesi yapın. Sonraki zincire 3 tane üçlü kroşe işlemesi yapın. Sonraki üçlü kroşeye 1 tane üçlü kroşe işlemesi yapın. Sonraki 2 tane yarım çift kroşeye birer tane çift kroşe işlemesi yapın. Sonraki 2 tane yarım çift kroşeye birer tane çift kroşe işlemesi yapın. Sonraki 3 tane tekli kroşeye birer tane tekli kroşe işlemesi yapın. Sonraki tekli kroşeye 2 tane tekli kroşe işlemesi yapın. Sonraki tekli kroşeye (1 tane tekli kroşe işlemesi yapın, 1 tane çift kroşe işlemesi yapın ve 1 tane tekli kroşe işlemesi yapın) Sonraki tekli kroşeye 2 tane tekli kroşe işlemesi yapın. Sonraki 3 tane tekli kroşeye birer tane tekli kroşe işlemesi yapın. Sonraki 2 tane yarım çift kroşeye birer tane çift kroşe işlemesi yapın. Sonraki 2 tane çift kroşeye birer tane çift kroşe işlemesi yapın. Sonraki üçlü kroşeye 1 tane üçlü kroşe işlemesi yapın. Sonraki üçlü kroşeye 3 tane üçlü kroşe işlemesi yapın. Sonraki üçlü kroşeye 1 tane üçlü kroşe işlemesi yapın. Sonraki 2 tane çift kroşeye birer tane çift kroşe işlemesi yapın. Sonraki 2 tane yarım çift kroşeye birer tane çift kroşe işlemesi yapın. Son 3 tekli kroşeye birer tane tekli kroşe işlemesi yapın ve sıra sonunda işlemeyi diğer tarafa çevirin. A ipini kesin ve B ipini ekleyin.

Sıra 3; B ipi ile 1 tane zincir çekin. İlk 8 zincire birer tane tekli kroşe işlemesi yapın. Sonraki 3 zincire ikişer tane tekli kroşe işlemesi yapın. Sonraki zincire 1 tane yarım çift kroşe işlemesi yapın. Sonraki 10 zincire birer tane çift kroşe işlemesi yapın. Sonraki çift kroşeye (1 tane çift kroşe işlemesi yapın, 3 tane üçlü kroşe işlemesi yapın ve 1 tane çift kroşe işlemesi yapın) Sonraki 10 zincire birer tane çift kroşe işlemesi yapın. Sonraki zincire 1 tane yarım çift kroşe işlemesi yapın. Sonraki 3 zincire ikişer tane tekli kroşe işlemesi yapın. Son 8 zincire birer tane tekli kroşe işlemesi yapın ve sıra sonunda işlemeyi diğer tarafa çevirin.

Sıra 4; İlk önce 1 tane zincir çekin. İlk 9 zincire birer tane tekli kroşe işlemesi yapın. Sonraki tekli kroşeye 2 tane tekli kroşe işlemesi yapın. Sonraki 2 tane tekli kroşeye bire tane tekli kroşe işlemesi yapın. Sonraki tekli kroşeye 2 tane tekli kroşe işlemesi yapın. Sonraki tekli kroşeye 1 tane tekli kroşe işlemesi yapın. Sonraki yarım çift kroşeye 1 tane yarım çift kroşe işlemesi yapın. Sonraki 10 tane çift kroşeye birer tane çift kroşe işlemesi yapın. Sonraki 2 zincire 2 tane çift kroşe işlemesi yapın. Sonraki üçlü kroşeye (2 tane çift kroşe işlemesi yapın, 1 tane üçlü kroşe işlemesi yapın ve 2 tane çift kroşe işlemesi yapın) Sonraki 2 zincire 2 tane çift kroşe işlemesi yapın. . Sonraki 10 tane çift kroşeye birer tane çift kroşe işlemesi yapın. Sonraki yarım çift kroşeye 1 tane yarım çift kroşe işlemesi yapın. Sonraki tekli kroşeye 1 tane tekli kroşe işlemesi yapın. Sonraki tekli kroşeye 2 tane tekli kroşe işlemesi yapın. Sonraki 2 tane tekli kroşeye birer tane tekli kroşe işlemesi yapın. Sonraki tekli kroşeye 1 tane tekli kroşe işlemesi yapın. Son 9 tekli kroşeye birer tane tekli kroşe işlemesi yapın ve sıra sonunda işlemeyi diğer tarafa çevirin.

Sıra 5; İlk önce 1 tane zincir çekin. İlk 11 zincire birer tane tekli kroşe işlemesi yapın. Sonraki 3 zincire birer tane yarım çift kroşe işlemesi yapın. Sonraki 3 zincire birer tane çift kroşe işlemesi yapın. Sonraki 2 zincire birer tane üçlü kroşe işlemesi yapın. (Sonraki zincire 2 tane üçlü kroşe işlemesi yapın, sonraki 3 zincire birer tane üçlü kroşe işlemesi yapın) x3. Sonraki zincire 2 tane üçlü kroşe işlemesi yapın. Sonraki zincire 1 tane üçlü kroşe işlemesi yapın. Sonraki zincire (2 tane üçlü kroşe işlemesi yapın, 1 tane zincir çekin, 1 tane üçlü kroşe işlemesi yapın, 1 tane zincir çekin, 2 tane üçlü kroşe işlemesi yapın) Sonraki zincire 1 tane üçlü kroşe işlemesi yapın. (Sonraki zincire 2 tane üçlü kroşe işlemesi yapın, sonraki 3 zincire birer tane üçlü kroşe işlemesi yapın) x3. Sonraki zincire 2 tane üçlü kroşe işlemesi yapın. Sonraki 2 zincire birer tane üçlü kroşe işlemesi yapın. Sonraki 3 zincire 1 tane çift kroşe işlemesi yapın. Sonraki 3 zincire birer tane üçlü kroşe işlemesi yapın. Sonraki 11 zincire birer tane tekli kroşe işlemesi yapın ve sıra sonunda işlemeyi kapayın.

Bundan sonra işlemeleri birleştirip gerekli olan düzenlemeleri yapın.

cocuk battaniyesi cocuk-battaniyesi-2 cocuk-battaniyesi-3 cocuk-battaniyesi-4 cocuk-battaniyesi-5 cocuk-battaniyesi-6 cocuk-battaniyesi-7 cocuk-battaniyesi-8 cocuk-battaniyesi-9 cocuk-battaniyesi-10 cocuk-battaniyesi-12 cocuk-battaniyesi-13

Füze Şeklinde Çocuk Battaniyesi Nasıl İşlenir?Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.