İPUÇLARIM

Frenk Üzümü Nasıl Saklanır?

Frenk Üzümü Nasıl Saklanır?

Diğer üzümlerin aksine Frenk üzümleri çok çabuk bir şekilde bozulan bir üzüm çeşitidir. Bu yüzden de Frenk üzümüne dondurma işlemi uygulanmadan hemen önce alınmalıdır.

Frenk üzümlerini saklamak için salkımları üzümlerden ayırmaksızın temiz bir tepsiye koyun.

Frenk üzümleri kısa bir zaman içinde çatlayacak ve bunun sonucu olarak da üzümler tatlı bir sıvı salacaktır. Ve bu şekilde dondurulmuş olan üzümler de bu sıvı nedeni ile topaklar halinde donacaktır. Bu yüzden üzümler salkımlarından ya da tanelerinden ayrılmaksızın temiz bir tepsiye ve mutlaka yan yana konmalıdır.

Daha sonra Frenk üzümlerini yerleştirmiş olduğunuz bu tepsiyi derin dondurucuya koyun ve en az bir kaç saat kadar üzümleri derin dondurucuda bekletin.

İsterseniz ve buzdolabında da hızlı dondurma konumu var ise bu bölümü de kullanabilirsiniz.

Üzümlerinizi tam anlamı ile donduktan yaklaşık olarak 3 saat sonra tepsiyi buzluktan çıkarın.

Daha sonra temiz bir çatal ile Frenk üzümlerini dallarından dikkatli bir şekilde ayırın. Bu noktada üzümlerin etrafa dağılmaması için bu işlemi temiz bir kasenin içerisinde yapılması en iyisi olacaktır.

Daha sonra vakit kaybetmeden yani üzümlerin çözülmesine izin vermeden üzüm taneleri hemen temiz buzdolabı poşetlerine koyun ve poşetin ağzını sıkı bir şekilde kapattığınızdan emin olun.

Bu noktada poşet içerisinde kesinlikle hava kalmaması çok önemlidir. Bunun için poşeti elleriniz ile yavaşça ve üzümlere zarar vermeden bastırın içerde kalan havayı dışarıya çıkartın.

Daha sonra üzüm poşetlerini yeniden buzluğa koyun.

Yukarıdaki adımları izleyerek sakladığınız Frenk üzümlerini en az 1 yıl boyunca saklayabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.