İPUÇLARIM

Fırın Temizliğinin Püf Noktaları Nelerdir?

Fırın Temizliğinin Püf Noktaları Nelerdir?

Fırının içerisinde kurumuş olan yağ ile sos lekelerini tamamen temizlemek için fırının içerisine bir kap kadar temiz su koyun ve iyice kaynatın. Bu sayede suyun buharı sayesinde hem sos hem de yağ lekeleri iyice yumuşayacaktır. Daha sonra beklemeden yumuşatma işleminin hemen ardına fırınınızı kolay bir şekilde temizleyebilirsiniz.

Fırının içerisinde henüz oluşmuş olan yağ lekelerine karbonat ya da tuz serpin. Fırın soğuduğu zaman bu lekeleri temiz ve yumuşak bir bez ile sildiğinizde yağların çok kolay bir şekilde çözüldüğünü göreceksiniz.

Temizlemiş olduğunuz fırının kirlenmesini önleyebilmek için fırın ızgarasını kullandığınız zaman ızgara telinin hemen altına içerisine bir miktar su koymuş olduğunuz fırını yerleştirin. Bu sayede ızgaradan dökülecek yağlar tepsideki suyun içerisine akacak ve sizi ağır temizleme işleminden kurtaracaktır.

Fırın temizliğini daha kolay bir hale getirmek için fırını her kullanımdan sonra mutlak suretle sirkeli su ile iyice silin. Temizleme işlemi bittikten sonra fırını iyice kurutmayı unutmayın.

Kirlenmiş olan ocak ve fırını temizleyebilmek için sirkeli su ile ocak ve fırını iyice ıslatın ve 5 dakika bekledikten sonra fırça ile iyice ovun ve sonrasında iyice durulayın. Bu sayede yemekleriniz ile birlikte aynı zamanda da zararlı kimyasalları yememiş olacaksınız.

Fırınınız pas tutmuş ise bu paslı bölgelere keten yağını iyice sürün ve sonrasında zımpara kağıdı yardımı ile lekeleri iyice kazıyın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.