İPUÇLARIM

Fırın Temizliği Nasıl Yapılır?

Fırın Temizliği Nasıl Yapılır?

Fırınlar günümüzde ileri teknoloji ile üretilmektedir ve bu yüzden fırın temizlemek eskisi kadar zor değildir. Artık fırınların kapakları çıkartılabiliniyor, tepsileri kaldırılabiliniyor ve ızgaralarının temizliği bu sayede çok daha kolay bir hal alıyor.

Fırın Temizleme Yöntemleri

Günümüzde artık talep kendi kendini temizleyen fırınlardan yana oldukça artmıştır. Kendi kendini temizleyen fırınlar 2 farklı şekilde bu işlemi gerçekleştirmektedir.

1. Pirolitik temizleme ile yani fırının bir dereceye kadar ısıtılıp sıçramış olan yemek artıkları ile diğer lekelerin kül haline getirilmesi işlemidir. Bu temizleme yönteminde kontrol süresi 2 saat süren ayrı bir yöntem uygulanmaktadır. Ayrıca temizleme süresi için gerekli olan ısıtma işlemi süresince fırının kapakları her zaman kapalı tutulmalıdır.

2. Katalizör ya da devamlı temizleme yöntemi fırının kullanım zamanlarında pişirme sıcaklığı içerisinde yapılan temizlemedir.

Özellikle kendini temizleme özelliğine sahip olan fırınlarda ticari temizleyicilerin kullanılması önemlidir. Bu temizleyiciler krem, macun, sıvı ya da sprey formlarında bulunurlar. Ve hemen hemen hepsi yanmış olan yağı çözebilmek için aynı uygulama şekli ile kullanılırlar.

Özellikle sıvı temizleyicileri çok dikkatli bir şekilde kullanmaya ve temizlik sırasında fırının ön tarafına gazete kâğıdı sermeyi ihmal etmeyin. Bu tür temizleyicilerde eldiven takmayı ihmal etmemeniz sağlığınız açısından faydalı olacaktır.

firin temizligi

Fırını temizlemek için en mükemmel zaman fırının ılık olduğu ya da yemek pişirmenin hemen ardınadır. Çükü kir ile yağ izleri fırının sıcak ya da ılık olduğu zaman çok daha kolay ve hızlı bir şekilde temizlenirler.

Eğer aşağıdaki önerileri dikkate alırsanız fırınınızı çok daha az temizleyeceksiniz.
• Et gibi yiyeceklerin sıçrama ihtimali vardır ve bu yiyecekleri alüminyum bir kâğıt ile kapatmalı ya da fırın torbasında pişirilmelidir.
• Tartlar, güveçler ya da pudingler pişerken etrafa damlayabilirler ve bu yüzden bu yiyeceklerin altına tepsi ya da kâğıt koymayı unutmamalısınız.
• Fırınınızı her zaman ılık olduğu zaman silin. Bu durum cam olan fırın kapağınız için de geçerlidir. Silme işlemini yapmak için temiz ve nemli bir bezi çok az miktardaki amonyak ile ıslatıp temizleme işlemine yardımda bulunabilirsiniz.

Eğer o anda elinizin altında bir fırın temizleyiciniz yok ise temiz bir bezi amonyak ile ıslatıp fırınınızın kapağını, kenarlarını ve zeminini silebilirsiniz. Bunun için ½ bardak kadar amonyağı bir bez ile beraber bir çay bardağına koyun ve kapıyı kapatın. Bu sayede amonyağın dumanı yağları yumuşatır ve yaklaşık 8 saat kadar sonra sabunlu bulaşık teli yardımı ile tüm lekeleri çıkartabilirsiniz. Deterjan ve sabun izleri de sıcakta pişer bu yüzden nemli ve temiz bir bezle de silmeyi unutmayın.

temizlik firin

Ocağınızın yüzeyine çizici ya da yakıcı temizleyiciler kullanmamaya özen gösterin. Yüzey üzerinde lekeler var ise o zaman bu yüzeylere krem cinsinde bir temizleyici uygulayın.

Eğer elektrikli bir ocağınız var ise ve ocağınızın altında bulunan çelik tepsiler çıkmıyor ise o zaman ocağı çıkartın ve tepsilere yaklaşık 1 yemek kaşığı kadar amonyak dökün. Amonyağı 1 ya da birkaç saat kadar bekletin. Daha sonra yine eldiven takmayı ihmal etmeden ve mutfağınızı havalandırmayı unutmadan ilk önce deterjan eklenmiş olan bulaşık teli ile sonra deterjanlı su içerisinde bırakılmış bir bez ile tepsileri silin.

Bu uygulama sayesinde yanık tortuları tamamen çıkmış olacaktır. Bu tepsilerde alüminyum kâğıt kullanmayı ihmal etmeyin.

Çıkartılan tepsilerin temizliğinde ¼ kâse amonyaklı su ile tepsileri ıslatın ve sonra bulaşık teli yardımı ile tepsilerinizi silin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.