İPUÇLARIM

Farklı Lekeler Nasıl Temizlenir?

Farklı Lekeler Nasıl Temizlenir?

Farklı lekeler nasıl temizlenir yazımıza kozmetik ürünlerin nasıl tamamen temizleneceği bilgisi ile başlayacağız.

Kozmetik lekeleri tamamen temizlemek için ilk önce lekeyi ıslatın daha sonra toz deterjan ya da sulandırılmış olan sıvı deterjan ile iyice ovun. Sonrasında başparmaklarınız yardımı ile lekeli bölgeyi iyice çitileyin ve akan soğuk suyun altında iyice durulayın. Sonra her zaman yıkama yaptığınız gibi yıkama yapmadan önce leke eğer tam çıkmamış ise işlemleri yenileyip sonra yıkama işlemini uygulayın.

Yıkama yapamayacağınız giysileri hemen kuru temizlemeye verin.

İs lekesi Nasıl Temizlenir?

Halı üzerine gelen is lekelerini elektrikli süpürge yardımı ile ama süpürgeyi havada tutarak süpürün. Süpürgeyi halının üzerinde ileri geri hareketler yaparak yani halıya temas ettirerek kullanmayın. Bu tür durumlarda çoğu is lekesi süpürme işlemi ile temizlenir. Eğer leke halen halı üzerinde ise yani is lekesi halıya işlemiş ise hemen halı şampuanı ile ya da toz halı temizleyicisi ile ya da tüyler üzerine uygulayacağınız boraks ve su karışımı ile süpürme yapmadan önce kurutup temizleyebilirsiniz.

Çimen Ve Çiçek Lekeleri Nasıl Temizlenir?
Yıkanabilir kumaşlardaki çimen lekelerini temizlemek için kumaşı çamaşır deterjanı ile çitileyip sonrasında durulama yaparak temizleyebilirsiniz.

Eğer kumaş yıkanamayan türden ise lekeli bölgeyi alkol ile ovarak ıslatın. İlk önce kumaşın solup solmadığından emin olmak için kumaşı test edin. Özellikle asetat kumaşlar için alkollü en az 2 bardak su ile ıslatın.

Yünlü kumaşlar üzerine kesinlikle alkollü su kullanmayın. Durulama işlemini uygulayın. Eğer leke çok inatçı bir leke ise o zaman sirke ve su karışımını uygulayın.

Bilhassa çimen lekelerine yağ çözücü, amonyak ya da alkalinli deterjanlar uygulamayın. Bu leke çıkarıcılar çimen lekesinin kalıcı olarak kumaş üzerinde kalmasına neden olabilir.

Sert Su Lekesi Nasıl Temizlenir?
Sert su lekeleri genellikle suyun içerisinde bulunan mineraller nedeni ile oluşur. Eskimiş olan lekeler ve tortular kalınlaşıp sertleşir ve temizlemesi çok zor bir hal alır. Bu tür lekeleri çıkartmak için en az %9 fosforik asit barındıran leke çıkarıcılardan yararlanın. Temizleyiciyi uygulayın ve en az birkaç dakika boyunca ıslatın. Bu işlemleri leke tamamen temizlenene dek tekrar edin.

Temizleme işlemini tamamladıktan sonra daha sonra meydana gelecek olan su lekelerini önlemek için yıkama sonrasında su yumuşatıcısı ya da limon suyu uygulayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.