Evdeki Böceklerden Nasıl Kurtulabilirsiniz?

Son dönemde birçok ev sahibinin yaşadığı en önemli sorunlardan birisi evdeki böceklerdir. Evin temiz olması böcek barındırmadığı anlamına gelmeyeceğinden bu konu hakkında bilgi sahibi olmak ve doğru olarak bilinen yanlışların farkına varmak sizi olası bir böcek istilasından koruyacaktır. Ancak bu süreç içerisinde doğru zamanda doğru hamleler yapmak oldukça önemli bir konudur. Bilindiği üzere ev içerisinde örümceklerden hamam böceklerine, sivrisineklerden karıncalara kadar birçok böcek türü bulunabilir. Bu böcekler ile karşılaştığınız anda nasıl bir tepki vermeniz gerektiğini bilmelisiniz. Ancak günümüzde birçok aile bu konuda hakkında bilgi sahibi değildir. Peki, evdeki böceklerden nasıl kurtulabilirsiniz?

Asit Borik ile Böceklerden Kurtulun

Bir ev ne kadar hijyenik olursa olsun o evde istisnasız mutlaka böcek vardır. Evlerde görülen böcek türleri ise genellikle hamam böcekleri ve gümüş böcekleri olmaktadır. Bilindiği üzere hamam ve gümüş böcekleri nemli ve sulu ortamlarda yaşıyor. Dolayısıyla banyo ve tuvaletler bu böceklerin en fazla görülme ihtimalinin bulunduğu yerlerdir. Bu böceklerden kurtulmak için eczaneden satın alabileceğiniz bir böcek kovucu olan Asit Borik ürünü ile yapacak olduğunuz karışımla evdeki tüm böceklerden kurtulabilirsiniz. Öncelikli olarak asit borik maddesi haşlanmış patates ve bir bardak su ile birlikte yoğurulur. Ardından ise evin her köşesine birer parça oluşturulan karışımdan bırakılmalıdır. 6 ay süresince evdeki tüm böcek ve türevlerinden kurtulacaksınız.

Sedir Kokusu Yöntemi

Sedir kokusu tüm böceklerin haz etmediği nefret ettiği kokular arasında geliyor. Yaşadığınız bölgede yer alan bir aktardan satın alabileceğiniz bir materyal olan sediri su ile karıştırmanız halinde ve bu karışımdan elde ettiğiniz suyu evin her köşesine püskürtmeniz halinde başta gümüş ve hamam böceği olmak üzere tüm böcek ve örümceklerden kurtulabilirsiniz. Bu işlemi her temizlikten sonra mutlaka uygulamakta fayda bulunuyor. Sürekli olarak tekrarlamanız halinde evinizdeki böceklerden eser kalmayacaktır.

Böcek İlacı Yöntemi

Etkili bir markanın böcek ilacını satın alarak evinizdeki böceklerin kökünü kazıyabilirsiniz. Ancak etkisi kanıtlanmış ürünleri tercih etmekte yarar bulunuyor. Bu nedenle satın alacağınız ürünün etkisinden mutlaka emin olmalısınız. Satın aldığınız böcek ve haşere ilacını evin hemen hemen her köşesine sıkmalısınız. Sıkılan böcek ve haşere ilacının kokusu burnunuza hoş gelmeyebilir. Ancak bu ilaçların insan sağlığı açısından herhangi bir sakınca doğurmadığını bilmelisiniz. Evinizde her böcek gördüğünüzde bu işlemi tekrarlayabilirsiniz. Uzun vadede böceklerden korunmak için ilaçlama yöntemi oldukça etkili bir tekniktir.

Bitkisel Karışımlar ile Böceklerden Kurtulun

Lavanta, nane, okaliptüs gibi bitkilerden elde edilen yağları karıştırarak kendi doğal böcek kovucu spreyinizi geliştirebilirsiniz. Bilindiği üzere bu üç bitki böceklerin hiç sevmediği kokulardır. Bu üç bitkinin karışımından elde edilen sıvı ile evde yaşayan tüm böceklere karşı koruma sağlama olanağı bulabilirsiniz. Gümüş böceğinden hamam böceğine, kara sineklerden sivri sineklere, örümceklerden karıncalara kadar birçok böceği bu karışım sayesinde evinizden kovabilirsiniz.

Elma Sirkesi Yöntemi ile Böcek İstilasına Son Verin

Doğal yöntemler ile evdeki böceklerden kurtulmanın en etkili yolu yöntemi ise elma sirkesidir. Bilindiği üzere elma sirkesi böcek kovucu değil, doğal böcek ilacıdır. Elma sirkesi böceklerin üremesine geçit vermeyeceği gibi evde yaşamasına da izin vermez. Bu nedenle marketlerde ve aktarlarda rahatlıkla bulabileceğiniz bir ürün olan elma sirkesini, yapacağınız temizliğin ardından evinizin böcek çıkabilecek her bölgesine püskürtünüz. Keskin kokusu nedeniyle elma sirkesi yöntemini tercih etmekten korkmayın. Elma sirkesi uçucu bir koku olduğundan sıkılan bölgede kalıcı olmayacaktır.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.