Evde Yoğurt Nasıl Yapılır?

Yoğurt aslında bildiğimiz sütün mayalanması ile elde edilir. Mayalanma yani diğer adı ile fermantasyon uygulaması bilinen en eski besin saklama yöntemlerinden biridir. Mayalanma birçok besinin üretiminde kullanılabildiği gibi doğal bir şekilde de olabilir.

Mayalanma olayını mikroorganizmalar gerçekleştirir ve maya, küf ve bakteri sırası ile gruplanmış olan mikroplar aslında insanların düşmanı oldukları gibi dostudurlar da. Bahsettiğimiz dost bakteriler ise bifido bakterileri, laktik asit ve bazı çeşitteki streptotok türleridir.

Bahsettiğimiz bu bakteriler sütte bulunan şekeri aside dönüştürüp ekşitir. Asitli olan bir ortamda süt hem katılaşır hem de düşman bakteriler çoğalamaz.

Süt mayalandırma tekniği çok eski çağlardan beri uygulanan bir tekniktir ve zamanımızda artık toplumların damak tatlarına göre değişik tat ve aromalar ile üretilmektedir.

Yoğurt sütün yaklaşık olarak 40 ila 45 derece arası mayalandırılması ile ilde edilmektedir. Yoğurt yapılmasının altında yatan asıl amaç sütün çabuk bozulmasının engellenip, sütün ömrünün uzatılmasına daha fazla yardımcı olmaktır. Sütten farklı bir lezzet olarak üretilen yoğurtun besin değeri süt ile aynıdır.

1

Evde Yoğurt Yapımı

Yoğurt yapmak istediğiniz sütün kilosunu belirleyin ve sütü yoğurt yapma işlemine almadan önce bir güzel kaynatın. Daha sonra sütü tekrar kaynamaya koyun ve ısısını 40 ila 45 dereceye ayarlayın. Sütün kaynama ısısı yaklaşık olarak 45 dereceye ulaştığında içerisine 1 yemek kaşığı kadar yoğurt ekleyin ve iyice karıştırın.

Daha sonra tencereyi ocaktan alın ve kalın temiz bir örtü ile iyice sarın. Temiz ve kalın bir örtü ile sardığınız tencereyi yaklaşık olarak 3 saat kadar oda sıcaklığında bekletin. 3 saat sonra tencereyi alın ve buzdolabına koyun ve iyice soğutun.

Eğer evde termometreniz yok ise serçe parmağınızı alın ve dış tarafını süte batırın. Parmağınız hafif bir şekilde yandı ise sütünüz mayalanmaya hazır demektir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here