Evde Tişört Nasıl Boyanır? Resimli Anlatım

Evde Tişört Nasıl Boyanır? Resimli Anlatım

Evde o kadar çok tişörtümüz olmasına sürekli farklı renklerde tişörtler isteriz ve hemen yenisini alırız. Ya da rengini sevmediğimiz tişörtü bir kenara atarız. İşte bu gibi durumlar her zaman tasarruf etmemizi zor hale getiren durumlardır.

O yüzden sevgili hanımlar evde atmak istediğiniz tişörtlere bir şans daha vermek ve yeni tişört alma masrafından kurtulmak için evde nasıl tişört boyarız bunu öğreneceğiz.

Gerekli Malzemeler
Eski tişört ya da boyamak istediğiniz bir tişört, büyük bir kova, tuz, kuru ve sıvı ölçüm kabı, metal çırpıcı ve metal kaşık, klipsleri olan elbise askısı, toz giysi boyası, eldiven ve sıcak su ve kurutmak askısı yani çamaşırlık.

Tişörtlerinizi boyamadan önce yıkayıp iyice kurutmayı ve daha sonrasında boyama işlemine almayı unutmayın.

Evde Tişört Boyama

Bu çalışmaya başlamadan önce çalışacağınız yere gazete kâğıtları ya da plastik ya da naylon bir örtü sermeyi ihmal etmeyin.

evde tisort boyama 1460 mili litre sıcak suyun içerisine toz giysi boyasını boşaltın ve çırpıcı ile iyice karıştırın.

evde tisort boyama 2Yaklaşık 7 litre kadar suyun içine sıcak su doldurun. Su kaynar değil sadece sıcak olmalı.

Eğer daha yoğun bir renk istiyorsanız 7 litreden daha az su kullanabilirsiniz.

evde tisort boyama 3Yaklaşık 230 gram kadar yemek tuzunu sıcak suyun içerisine döküp iyice karıştırın. Tuz boyanın tişörte çok daha iyi bir şekilde işlemesini sağlayacak.

evde tisort boyama 4Daha önce hazırladığımız boyalı suyu tuz ilave ettiğimiz kovanın içine dökün.

evde tisort boyama 5Boyamak istediğiniz tişörtü klipsli askıya klipslerinden tutturarak asın.

evde tisort boyama 6Askıya tutturduğunuz kıyafeti çamaşırlığa asın ve kovayı kıyafetin altına getirip tişörtü yavaşça boyamak istediğiniz kısma kadar kovaya yerleştirin. Tişört kovanın içindeyken yavaşça boyalı suyu karıştırın. Suyu karıştırırken boyamak istemediğiniz kısma boya sıçramamasına dikkat edin.

En koyu rengi elde etmek için yarım saat kadar beklemeniz yeterli olacaktır.

evde tisort boyama 7İstediğiniz renk tonuna ulaştığınızı düşündüğünüzde eldivenlerinizi takın ve tişörtü boyama yerinin altından tutarak iyice sıkın. Boyayı tişörtten arındırma işlemi tamamlandığında ellerinizi eldivenleriniz hala takılıyken suyun altında iyice yıkayın.

evde tisort boyama 8Eldivenlerinizi çıkartmadan tişörtü küvetin ya da geniş bir lavabonun içinde akan suyun altına boyalı su akmaya dek durulayın. Eldivenleriniz ile boyasız kısma kesinlikle dokunmayın.

Durulama işlemi tamamlandığında tişörtü kurutmak için çamaşırlığa hala altında koruma varken yani naylon ya da plastik örtü varken kurumaya bırakın.

Durulama işlemi en az 15 dakika kadar uzun bir süre alabilir ama bu tişört boyamada en önemli adımdır ve bu noktada sabırlı olmanız kesinlikle şarttır.

Bazı boyalar farklı işlemler isteyebilir bu yüzden mutlaka boya kutusunun üzerinde ya da içinde yazan talimatlara dikkat etmeniz çok önemli.

İngilizce Video İle Anlatım

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder