Evde Peynir Nasıl Yapılır, Evde Peynir Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir?

Evde Peynir Nasıl Yapılır, Evde Peynir Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir?

Özellikle bizim ülkemizde en çok tüketilen peynir kaşar peyniri ve beyaz peynirdir. Fakat buna rağmen ülkemiz peynir çeşitleri yönünden oldukça zengin bir ülkedir.

Ülkemizde üretilen peynirler arasında Denizli Yörük peyniri, Kars gravyer peyniri, Giresun imansız peyniri, Ordu, torba peyniri, Manisa çayır peyniri, Mihaliç kelle peyniri, keçi peyniri, Erzincan şakak ( tulum) peyniri, Hatay testi (cara) peyniri, örgü peyniri, Yozgat külek ve çanak peyniri, İzmir tulum peyniri, Van lor ve otlu peyniri, Urfa dil ve beyaz peyniri ile Çerkez, tel (civil) ve çökelek peynirleri bulunmaktadır.

Yurt dışında en çok üretilen hatta dünyaya ihraç edilen peynirler arasında ise Mascarpone, Edam, Camembert, Roquefort, Cheddar, Mozarella ve Parmesan peynirleri yer almaktadır.

DSCF6147

Peynir Nasıl Elde Edilir?

Peynir, sütün peynir mayasıyla pıtılaştırılarak suyundan ayrılıp belirli bir süre olgunlaştırılması ile edilir. Peynir yapımında uygulanan değişi yöntemler sayesinde farklı peynir türleri elde edilir.

Örnek vermek gerekir ise peynir yapılırken katılaşmış olan pıhtı pişirme işlemine alınırsa kaşar peyniri elde edilir ve eğer direk olarak salamuraya alınır ise o zamanda beyaz peynir elde edilir.

Peynir yapımında kullanılan yağ ve suyun oranı peynirin besin değerini belirleyen bir faktördür.

Evde Peynir Yapımı
• İlk önce süt iyice süzülür ve kaynatılma işlemine alınır.
• Kaynamış olan süt 15 ila 20 dereceye kadar soğutulur.
• Soğutulan süte 1 çay kaşığı kadar peynir mayası eklenir ve karıştırılır.
• Daha sonra sütün üzeri sıkıca sarılmak sureti ile 5 ila 6 saat kadar bir süre mayalanma işlemi için bekletilir.
• 5 ya da 6 saat beklemiş olan mayalanmış süt temiz bir bez yardımı ile temiz bir torbanın içine alınır.
• Torbanın içerisinde asılmak sureti ile yeniden 5 ila 6 saat boyunca bekletilir ve böylece suyunun süzülmesi sağlanmış olur.
• Süzülme işlemi bittikten sonra torba bir süzgeç içerisine konur ve üzerine temiz bir ağırlık konmak sureti ile en az 3 ila 4 saat boyunca böylece bekletilir.
• Son olarak peynir bu son 3-4 saatlik beklemenden sonra torbadan çıkartılıp tuzlanır ya da salamura işlemine tabi tutularak saklanır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder