Evde Kullanılan Tehlikeli Kimyasallar Nelerdir?

Evde Kullanılan Tehlikeli Kimyasallar Nelerdir?

Evde kullanılan tehlikeli kimyasallar hakkında bu yazımızda elimizden geldiğince ayrıntılı bilgi vermeye çalışacağız. Fakat bu bilgilerin dışında daha kapsamlı bilgi edinmek isterseniz bu bilgileri Tüketici Derneği ya da Ticaret Odasından Tüketici Komisyonlarından alabilirsiniz.

Söz konusu merkezlerin telefon numaraları genellikle bilinmeyen numaralardan ya da telefon rehberinin iç kapak kısmından alabilirsiniz.

Evde kullandığınız ürünlerin sağlık karşısındaki etkilerini ve tedavi yöntemlerini İl Sağlık Müdürlüklerinden elde edebilirsiniz. Evde zehir denetimini kapsamlı öğrenmek ve daha derin bilgi almak için yine sarı sayfaların iç kapaklarında yer alan ya da bilinmeyen numaralar servisinden zehir bilgisi için gerekli olan telefon numaralarını alabilirsiniz.

Evde Kullanılan Tehlikeli Kimyasallar Ve Zararları

Beyazlatıcı ve sıvı temizleyiciler: Bu temizleyiciler çok güçlü oksitlenme etkisine sahip olduğu için ciltte yanıklara sebep olabilirler.

Boru temizleyiciler: Bu maddeler çok zehirlidir ve çok ciddi yanıklara neden olabilir ve ayrıca kanserojen etkiye sahiptirler.

Boyalar: Boyalar bilhassa çocuklar için zehirli olabilir ve bu boyalar da kanserojen etkiye sahiptirler. Evde ya da kapalı alanda boya yapılıyor ise kesinlikle o ortamda kesinlikle yemek pişirmeyin.

Fırın temizleyicileri: Bu maddelerde oldukça zehirlidir ve cilt üzerinde yanıkların oluşmasına neden olabilirler. Bu temizleyici ürünlerde kanserojen etkiye sahiptirler.

Gümüş parlatıcıları: Ciddi yanıklara neden olacak şekilde zehirli maddelerdir. Sadece ve sadece 25 gramı dahi yetişkin bir insan için öldürücü olabilir.

Leke çıkarıcılar: Bu maddelerin birçoğu çözücü bazlı ve zehirlidir. Bu leke çıkarıcıları da kanserojen etkiye sahiptirler.

Mobilya cilaları: Bu maddeler çeşitli zehirli çözücüler içeren maddelerdir. Gümüş parlatıcılarda olduğu gibi sadece 25 gram mobilya cilası yetişkin bir insanı öldürmek için yeterlidir.

Naftalin: Naftalin de zehirli maddeler içermektedir.

Pencere temizleyicileri: Bu temizleyiciler bazen kanserojen madde içerebilir ve bu temizleyiciler zararlı olan kimyasal bileşimler içermektedir. Bu temizleyicileri hamile bayanların kullanmaması çok daha iyi olacaktır çünkü bu temizleyiciler doğumları zararlı olarak etkileyebilir.

Temizlik maddeler ile toz temizleyiciler: Bu temizleyiciler sahip oldukları güçlü oksitlenme etkisi nedeni ile ciltte yanıklara neden olabilir. Anladığınız üzere bu maddeler zehirlidir.

Tuvalet temizleyicileri: Bu temizleyicilerin sprey kutuları çok ama çok tehlikelidir ve zehirlidir. Sadece cilt üzerinde yanıklara değil bir çay kaşığı yani 5 mili litresi bile yetişkin insanlarda öldürücü olabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder