İPUÇLARIM

Evde Elektrik Tasarrufu Nasıl Sağlanır ?

Evde Elektrik Tasarrufu Nasıl Sağlanır ?

Her ay elimize ulaşan elektrik faturasından yakınır ancak bilinçli olmadığımız için elektrik tasarrufu yapmak aklımıza gelmez. Evde elektrik enerjisinin yaklaşık olarak dörtte bir oranındaki kısmı aydınlatmaya harcanıyor. Bu sebeple evde ampul seçimine dikkat etmek ve “gereksizse söndür” kullanmayacaksanız ampulleri söndürmek gerekir.

Ampul alırken floresan olanları tercih edin, akkor lambalar (hani şu kırmızımsı sarı ışık verenler) daha fazla elektrik harcar. Bir floresan lamba ile %70 oranında tasarruf yapılmış olur. Düşük güçte birden çok lamba kullanmak yerine yüksek güçte tek lamba kullanmaya özen gösterin. Bu sayede enerji israfını ortadan kaldırmış olursunuz.

  • Elektrikli ev eşyalarını fişte bırakmayın, kapalı olsalar bile bağlı oldukları için az miktarda elektrik harcayacaklardır.
  • Buzdolabına gerekli olmadığı sürece sıcak yiyecek yerleştirmeyin.
  • Fırını gerekli olmadıkça ön ısıtma ile kullanmayın.
  • Çamaşır ve bulaşık makinesini tam doldurmadan çalıştırmayın
  • Saç kurutma makinesi, ütü, fırın, elektrikli süpürge gibi elektrikli ev aletlerini kullanırken özen gösterin. (Alete değil, elektriğe!)
  • Hortumla halı yıkamayın!

Unutmayın “Elektrik = Su”, “Elektrik = Kabarık Faturalar”, “Elektrik = Enerji İsrafı” demektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. zahmet dedi ki:

    tek faz ile yani toprak hattı kullanmadan bir lamayı çalıştırmak mümkün. Öyle pil akü falan olmayacak ve güneş enerjisi de sadece nemli bir gaz ortamı yani bir ampul içini tasfir ediyorum ve sadece tek faz yani elektrik akışı olmayacak.Deneyin bakalım.Ama Fosfor gerekebilir. Ben 5 saniye olarak başardım. Tehlikeli olduğu için ev ortamında devem edemiyorum sonuçta fabrika argesi değilim

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.