İPUÇLARIM

Evde Çiçekten Taç Nasıl Yapılır? 4 Farklı Model

Evde Çiçekten Taç Nasıl Yapılır? 4 Farklı Model

Uzun ya da kısa beyaz bir elbise ve saçların üzerine nazikçe geçirilmiş şık bir çiçekten taç.

Evet, harika geliyor kulağa değil mi? Bilhassa tatilciler ya da tatile çıkmaya hazırlanan bayanların kesinlikle beyaz ince bir elbise ile beraber sahil kenarında zarafet ile yürürken başlarına kendi yaptıkları taçları da takmaları şart.

Oldukça kolay ve bir kere nasıl yapılacağını anladığınızda sınırları sadece sizin belirleyeceğiniz şık taçlar.

Gerekli Malzemeler
Makas, kuvvetli yapıştırıcı, keçe, kıvırma ve normal takı pensesi, renkli bant ve sade tel ya da kaplanmış tel ve istediğiniz büyüklükte ve çeşitte yapma çiçekler.

Elbette taçlar üzerinde olmazsa olmazlar arasında beyaz ve siyah inciler ve rengârenk taş süslemeleri de kesinlikle ihmal etmemek gerekir.

Yukarıda saymış olduğumuz malzemeler sadece bir değil 3 farklı çiçek tacı yapımı içindir.

Başka bir değiş ile yukarıda sayılan malzemelerin hepsine aslında gereksiniminiz yok. Bu yüzden aşağıda sırası geldiğinde sayılan malzemelerden hangisi size uygun ise o çeşitteki çiçek tacını yapabilirsiniz.

Evde Çiçekten Taç Yapımı

cicekten tac 1

Çiçekten tacınızı yapmaya başlarken hangi modeli yaparsanız yapın her zaman için tacı kime yapacaksanız o kişinin kafa ölçüsünü yani tacın büyüklüğünü belirleyecek ölçüyü net bir şekilde almanız lazım.

Ölçümü alırken dikkat edilmesi gereken en önemli unsur ölçüyü başınızın üstünden değil alnınızın ortasından başınızın çevresini saracak şekilde ve kafanızda rahat edecek bollukta taç ölçüsünü almanız gerektiğidir.

cicekten tac 2Tacın rahat edebileceğiniz şekilde baş çevre ölçüsünü aldıktan sonra hemen sade tel ya da kaplı teli boyuta uygun şekilde kesin ve iki ucunu da kıvırarak birleştirin.

cicekten tac 3Eğer sade tel yani üzeri herhangi bir bant, kurdele ya da kâğıt ile kaplanmamış olan bir tel kullandıysanız telin üzerini renkli bir bant ile kaplayabilirsiniz. Ama bant renginin yeşil olması çok daha hoş görünmesini sağlayacaktır.

cicekten tac 4Şimdi çiçek kesim tekniklerine geçebiliriz. Çiçek kesim tekniklerinin önemi kesim tekniğine bağlı olarak çiçekten tacın modelinin de değişmesidir. İsterseniz tacınız için seçtiğiniz yapay çiçeğin hemen arkasından tüm dal çıkıntısını kesebilirsiniz.

cicekten tac 5Ya da biraz uzunluk bırakabilir ve yanlarda olan ince yapay dalları kesebilirsiniz.

cicekten tac 6Sonra yapay çiçek buketinden bol miktarda yeşil dallardan kesin ve bir kenarda bekletin.

cicekten tac 7Model 1: Seçtiğiniz ve keserek hazırladığınız çiçek parçasını taç şeklinde hazırlanmış olan telin hemen üstüne ya da yan tarafına getirerek nasıl göründüğünü anlayın.

cicekten tac 8Yan ya da üst görünüşlerden hangisi hoşunuza gittiyse başka bir tel ile üzerini kaplayarak çiçeği telden taca sarınız. Sardığınız telin hazır olan taç tel ile aynı renkte ya da sadece yeşil olmasına dikkat edin.

cicekten tac 9Daha sonra isterseniz tek tek isterseniz de küçük buketler oluşturup biraz önce eklediğiniz 1 çiçeğin yanına sarın.

İstediğiniz renkleri ya da özel bir elbisenize göre tacı uygun bir şekilde yapmak istiyorsanız elbise renkleri ile uyum sağlayacak olan renkteki çiçekleri tercih edebilirsiniz.

cicekten tac 10Sardığınız telin çıkıntılarından kafanızın rahatsız olmaması için çiçekleri sabitledikten sonra üzerini renkli bant ile kaplayın.

cicekten tac 11Aynı işleme istediğiniz kadar devam edin. İsterseniz tüm tacı çiçekler ile kaplayabilir isterseniz de sadece ön tarafını çiçekler ile kaplayabilirsiniz.

cicekten tac 12Model 2: Bu model büyük çiçekler ile yapılan bir taç modeli. Büyük çiçeğin arka tarafını kaplayacak şekilde ama tamamen değil ve aynı ölçülerde 2 adet keçe kesin.

cicekten tac 13Kestiğiniz keçelerin dış taraftan görülmeyecek boyutta olmasına dikkat edin.

cicekten tac 14İlk keçenin üzerine yapıştırıcı sürün ve çiçeğin arka tarafına keçeyi yapıştırın.

cicekten tac 15Çiçeğin yerini taç üzerinde belirleyin ve yukarıda görüldüğü üzere bir eliniz ile keçe tarafı taca bakacak şekilde çiçeği taç ile birlikte tutun.

cicekten tac 16Bu sırada diğer eliniz ile ikinci keçe parçasına yapıştırıcıyı sürün.

cicekten tac 17Yapıştırıcı sürdüğünüz bu keçe parçasını çiçeğin arkasında bulunan diğer keçe parçasının üzerine yapıştırın.

cicekten tac 18Aynı işlemlere aynı renkte ya da rengârenk çiçekler ile birlikte uygulamaya devam edin. Bu çiçekler ile tüm tacın çevresini çiçekler ile kaplayın.

Bu modelde büyük çiçekleri istediğiniz sıklıkta ve renkte yerleştirebilirsiniz. Ama bilhassa yaz renklerini kullanıp sık aralar ile terleştirirseniz tacınız çok daha şık görünecektir.

Bu modeldeki tacın en iyi halde görünmesini sağlayan asıl özellik kullandığınız çiçeklerin hepsinin aynı boyutta olmasıdır.

cicekten tac 19Hangi modelde taç üzerinde çalışırsanız çalışın eğer yarım dolu taç yapacaksanız tacın arka kısmını aralar ile yapraklar ile de olsa süslemeyi ihmal etmeyin.

cicekten tac 20Bilhassa buketler halindeki taçları hazırlarken mutlaka aralarda boşluklar oluşacaktır. Yapmanız gereken bu boşlukları diğer çiçek malzemeleri ya da yaprakları ile süslemektir.

cicekten tac 21İsterseniz özellikle yaz renkleri ile süslenen taçların arasını inciler ile süsleyebilirsiniz.

cicekten tac 22Model 3: Aynı ölçüde yani boyutta olan büyük çiçekleri aralıklar halinde telden taca sarın.

cicekten tac 23Bu modelin en iyi bir şekilde görünmesini istiyorsanız, taca uygulayacağınız çiçeklerin en büyük değil de orta büyüklükte olan çiçekler olmasına ve çiçek aralarının eşit uzunlukta olmasına dikkat etmeniz yeterli olacaktır.

cicekten tac 24Model 4: Bu model aslında hepsinden daha kolay olan bir model. Tek yapmanız gereken yapay çiçekler satan mağazadan hoşunuza giden bir uzun sarmaşığı almak ve kafa ölçünüze göre kesmek.

cicekten tac 25Elbette ölçüye uygun bir şekilde iki ucunu da birleştirmeyi unutmuyoruz.
Eğer seçtiğiniz sarmaşık çiçek beyaz ise aralarını renkli taş süslemeler ile eğer seçtiğiniz siyah ise beyaz incilerle kesinlikle süslemenizi tavsiye ederiz.

Hazırladığınız bu şık taçları yaz partisinde, yazlık yerlerde alış veriş yaparken, sahilde veya sadece kendinizi iyi hissetmek için evde bile takabilirsiniz.

Yine bu taçları sadece saçlarınız açık olduğu zaman değil yukarıya topladığınızda da bu taçlar harika görünecektir.

İngilizce Video İle Anlatım

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.