Et Nasıl Muhafaza Edilir, Nasıl Saklanır?

Et Nasıl Muhafaza Edilir, Nasıl Saklanır?

Alabalık, kefal, sazan, yengeç, karides, hamsi gibi tatlı su ve deniz balıkları ile yabani tavşan, sülün, keklik, ördek, karaca, geyik gibi av hayvanları ile kaz, hindi, tavuk, kaz gibi kümes hayvanları ile domuz, sığır, koyun ve keçi gibi kasaplık hayvanların yenilebilir olan kas dokularına verilen ada ‘’et’’ denir.

Kaz, ördek, sığır, koyun ve keçi gibi etlere kırmızı et, süt kuzusu, tavuk, balık ve süt danası gibi etlere beyaz et denmektedir.

Ete kırmızı olan rengini veren miyoglobindir. Miyoglobin bu rengi yapısındaki demir tuzlarından alır ve bu yüzdende etteki besin değeri farklılık gösterir. Bu duruma göre ise kırmızı et grubu demir açısından oldukça zenginken beyaz etler bu konuda oldukça fakirdir.

et_pirzola_biftek_Kırmızı Et
Kırmızı etlerde sadece besin değeri yüksek değil aynı zamanda da protein açısından da zengindirler. Kırmızı etlerin bileşiminde proteinin yanı sıra su, yağ, bir miktar glikojen, B vitaminleri ve demir vardır.

Kırmızı Etin Kalitesi
Kırmızı etin kalitesini ve yumuşaklığını belirleyen unsurlar arasında kesilen hayvanın yaşı, beslenme durumu, ırkı kesildikten sonra etin bekleme süresi, kesim öncesi hayvanın dinlendirilmesi ve hayvanın bağ dokusu gibi unsurlar belirler.

Etlerin pişirilme durumu etlerin kolay ay da zor sindirilmesini belirler. Bu yüzden et pişirilirken özellikle et çeşidinin yanı sıra etin sahip olduğu bağ dokuya dikkat edilerek pişirilmelidir. Eti fazla pişirmek etin besin değerinde kayba neden olur. Bu nedenlerden dolayı eti pişirme yöntemi etin hayvanın hangi bölgesinden olduğu göz önüne alınarak yapılmalıdır.

Kıyma ve haşlama yapımında seçilmesi gereken döş, kol, gerdan ya da pençeta kısımları, kuşbaşı için nuar, kontrnua, sokum ve yumurta gibi kısımlarından seçilmelidir. Antirikot, bonfile ve kontrfile gibi kısımlar ise pirzola, ızgara ve biftek olarak pişirilmelidir. Bu tür etler her zaman için buzdolabında ya da derin dondurucuda saklanmalıdır.

kirmizi et saklamak

Buzdolabında Ve Dondurucuda Saklamak

Etleri Buzdolabında Saklamak: Eti aldığınızda her zaman için etin daha önceden kasaplarda saklandığını aklınızdan çıkartmayın. Et her zaman kasaplara kesildikten sonra 0 ila 1 derecede en az 24 saat bekletildikten sonra gelir.

Et saklamada hatırlamanız gereken diğer önemli bir konu ise kesilen et ne kadar küçük kesilirse saklama süresi de o denli azalır. Bu yüzden özellikle kıymalar buzdolabında bir günden daha fazla kesinlikle bekletilmemelidir. Fakat parça etler eğer isterseniz buzdolabında 2 ila 3 gün arasında bekleyebilirler.

Etleri Dondurarak Saklamak: Etleri çok daha uzun bir süre saklamak istiyorsanız pişirilecek olan etler porsiyonlar halinde ayrılıp buz poşeti ya da yağlı kâğıda sarılıp -2 derecede 1 ya da en fazla 2 haftaya kadar buzlukta saklayabilir ya da -18 derecede derin dondurucuda çok uzun bir süre saklayabilirsiniz.

Etleri pişirmek istediğiniz zaman 24 saat önce etleri +5 derecede olan buzdolabına çözülmesi için koymalısınız. Fakat kesinlikle unutmayın çözdürmüş olduğunuz etler asla tekrar dondurulmamalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder