Erkek Şapkası Nasıl İşlenir?

Bu şık erkek şapkasını işlemeniz için 5.00 mili metrelik işleme tığı, 2 tane işaretleyici, iğne ve 1 tane de düğmeye ihtiyacınız var. İp olarak istenilen iplik kullanılabilir. İster baharlık, ister yazlık isterseniz de kışlık iplik kullanabilirsiniz.

Bu işleme tekniği kolay gibi görünse de çok dikkat isteyen bir işleme tekniğidir. Eğer daha önce şapka işlemesi yapmadıysanız o zaman pahalı olmayan iplikleri kullanın ve sadece pratik yapma amaçlı işlemeyi işleyin.

Eğer işleme tekniğine hakimseniz o zaman yaza hazırlanmanın tam zamanı baharlık ya da yazlık kaliteli bir ip kullanarak bu şık şapkayı işleyebilirsiniz.

Erkek Şapkası Nasıl İşlenir?

Adım 1: Başlangıç Sıraları

Başlangıçtaki 3 zincir 1 tane çift kroşe olarak sayılacaktır. Başlangıç olarak toplamda 4 tane zincir çekin. Daha sonra son zincire tığı kaydırın ve yüzük şeklini verin.

Sıra 1: 3 tane zincir çekin, yüzüğün içerisine 11 tane çift kroşe işleyin. 3 zincir çektiğiniz zincirin üzerine tığı kaydırın. (Aslında 3 zincirde sayıldığında toplamda 12 tane çift kroşe işlemiş oldunuz.)

Sıra 2: 3 tane zincir çekin, aynı yere 1 tane çift kroşe işleyin,  her bir çift kroşelik alana 2 tane çift kroşe işleyin. 3 zincir çektiğiniz zincirin üzerine tığı kaydırın. (Toplamda 24 tane çift kroşe işlemiş oldunuz.)

Sıra 3: 3 tane zincir çekin, sonraki çift kroşelik alana 1 tane çift kroşe işleyin, bir sonraki çift kroşelik alana 2 tane çift kroşe işleyin ve aynı şekilde sıra sonuna kadar işlemeye devam edin. 3 zincir çektiğiniz zincirin üzerine tığı kaydırın. (Toplamda 36 tane çift kroşe işlemiş oldunuz.)

Sıra 4: 3 tane zincir çekin, sonraki çift kroşelik alana 2 tane çift kroşe işleyin, 2 çift kroşelik alana 1 tane çift kroşe işleyin ve sıra ve sonuna kadar aynı şekilde işlemeye devam edin. Sıra sonunda 3 zincir çektiğiniz zincirin üzerine tığı kaydırın (Toplamda 48 tane çift kroşe işlemiş oldunuz.)

Sıra 5: 3 tane zincir çekin, her bir 2 çift kroşenin içine 1 tane çift kroşe işleyin, her bir 3 çift kroşenin yanına 1 tane çift kroşe işleyin ve sonuna kadar aynı şekilde işlemeye devam edin. Sıra sonunda 3 zincir çektiğiniz zincirin üzerine tığı kaydırın. (Toplamda 60 tane çift kroşe işlemiş oldunuz.)

erkek sapkasi Sıra 6: 3 tane zincir çekin, 3 çift kroşenin yanına 1 tane çift kroşe işleyin, sonraki çift kroşeye 2 tane çift kroşe işleyin, her bir 4 çift kroşenin yanına 1 tane çift kroşe işleyin, sonraki çift kroşeye 2 tane çift kroşe işleyin ve sonuna kadar aynı şekilde işlemeye devam edin. Sıra sonunda 3 zincir çektiğiniz zincirin üzerine tığı kaydırın. (Toplamda 72 tane çift kroşe işlemiş oldunuz.)

erkek sapkasi Toplamdaki 72 çift kroşeyi 3’e bölün. Yani 2 kısma işaretleyici bir malzeme koyun.

Adım 2: Devam Sıraları

erkek sapkasi Sıra 1: 3 tane zincir çekin, ilk 24 lük yerdeki işaretin bulunduğu yere 1 tane çift kroşe işleyin, aynı zincire 2 tane çift kroşe işleyin ve işareti bu bölgeye kaydırın, sonraki ilmeğe 2 tane çift kroşe işleyin ve aynı şekilde sonraki işaretli yere kadar devam edin. Sonraki işaretli yere 1 tane çift kroşe işleyin ve işareti kaldırın. Bundan sonra sıra sonuna kadar çift kroşe işleyin ve sıra sonunda tığı kaydırın.

erkek sapkasi Sıra 2: 3 tane zincir çekin, tüm sırayı sıra sonuna kadar çift kroşe işleyin ve sıra sonunda tığı kaydırın. (Eğer zincir sıralarını takip edemem diyorsanız her sırada işaretleme malzemeleri geri koyup her bir sırada bir üst sıraya kaydırabilirsiniz.)

Sıra 3: 3 tane zincir çekin ve sıra 1’i tekrar edin ancak 2 çift kroşe birlikte işleme yaparak arttırma yapın ve sonra 3 tane çift kroşe bir önceki çift kroşe hizalarına işleyin ve sonra da sıra sonuna kadar çift kroşe işleme yapın.

Sıra 4: Bu sırayı sıra 2 ile aynı şekilde işleyin.

Sıra 5: Bu sırayı sıra 3 ile aynı şekilde işleyin ancak 2 çift kroşe birlikte işleme yaparak arttırma yapın ve sonra işaretler arasına 4 çift kroşe işleme yapın ve sıra sonunda tığı kaydırın.

Sıra 6: 3 tane zincir çekin, işaretli bölgeye 1 tane çift kroşe işleme yapın, 2 çift kroşe birlikte işleme sonraki işaretli yere, bundan sonra sıra sonuna kadar çift kroşe işleyin ve sıra sonunda tığı kaydırın.

Sıra 7: 3 tane zincir çekin, işaretli bölgeye 1 tane çift kroşe işleme yapın, 2 çift kroşe birlikte işleme sonraki işaretli yere, bundan sonra sıra sonuna kadar çift kroşe işleyin ve sıra sonunda tığı kaydırın.

Sıra 8: 3 tane zincir çekin ve sonra sıra sonuna kadar çift kroşe işleyin ve sıra sonunda tığı kaydırın.

erkek sapkasi erkek sapkasi 6Sıra 9: 1 tane zincir çekin ve sıra sonuna kadar 1 tane kroşeyi her bir zincire işleyin ve sıra sonunda ipi kapatın.

Adım 3: Şapka Siper Kısmı

Ön orta işaret kısmından 7 tane zincir oluşturun.

erkek sapkasi Sıra 1: 2 kat ip kullanın şapkanın siperini işlemek için. İlk işaretleme malzemesini ekleyin, işlemeye devam ettikçe dokuma yapın. 1 tane zincir çekin, önceki sıradaki boşluğa 2 tane tekli kroşe işleyin, sonraki 2 tane boşluğa 1 tane tekli kroşe işleyin, sonraki arttırma bölgesine 2 tane tekli kroşe işleyin ve sonraki işaretleme yerine kadar aynı şekilde işlemeye devam edin. Sıra sonunda 1 zincir çekin ve işlemeyi diğer tarafa çevirin.

Sıra 2: Düz olarak tekli kroşe işleyin. Daha sonra sıra 1’de ilk yakaladığınız zincire tekli kroşe işleyin ve sonraki 2 boşluğa tığı kaydırın ve 1 zincir çekip işlemeyi diğer tarafa çevirin.

Sıra 3: Sonraki 2 zincire birer tane çift kroşe işleyin, 1 azaltma yapın, sonraki 2 zincire 1 tane çift kroşe işleyin ve sıra sonuna kadar aynı şekilde işleme yapın. Sonra yeniden ana işleme yerine sıra birde olduğu gibi işleme yapın ama bu sefer boşluklara yani tekli kroşelerin yanına yarım çift kroşe işleme yapın ve sonraki zincire tığı kaydırın ve 1 zincir çekip işlemeyi çevirin.

Sıra 4: Bu sırayı sıra 2 ile aynı şekilde işleyin.

Sıra 5: Bu sırayı sıra 3 ile aynı şekilde işleyin ama işlemeyi bitirmek yerine tüm şapkanın çevresinden işleme yapın tüm kenar kısımlarına da işleme yapın. Bunu yapmazsanız o zaman kenarlar dahil tığı tüm şapka çevresinde kaydırın. Daha sonra ipi kesin ve ipi işlemeye bağlayın ve kalan ipin ucunu da işlemeye dokuyun.

erkek sapkasi Adım 4: Son Dokunuşlar

Şapkayı dışarıya doğru düzleştirin ve iğneye ipi takıp, şapka siperinin orta kısmını bulun ve o kısma şık bir düğme ekleyin. Düğmeyi şapkanın dış kısmına iç taraftan dikin.

Erkek Şapkası Nasıl İşlenir? Bölüm 1

Erkek Şapkası Nasıl İşlenir? Bölüm 2


Leave a Reply