En Kolay Ebru Sanatı Nasıl Yapılır? Resimli Anlatım

En Kolay Ebru Sanatı Nasıl Yapılır? Resimli Anlatım

Bu projemizde aslında daha ebru sanatına giriş adımından öncesini yani kendimizi, elimizi ve gözümüzü bu sanata hazırlamanın ilk adımını öğreneceğiz. Tüm ebru malzemelerine ihtiyaç duymadan siz ya da çocuklarınıza kolayca bulabileceğiniz bu malzemeler ile bu sanata kendiniz ay da çocuklarınız kolayca adım atabilecekler.

Birçok sanatı öğrenmeye başlamak dahi binlerce liraya mal olurken biz ipuçlarım olarak siz sevgili okuyucularımıza sanat kollarında en azından binlerce lira harcamadan ve kimi zaman da sadece evde olan malzemelerden faydalanarak siz ve çocuklarınızın bu sanat dalarlına ilk adımı atmasını sağlayacağız.

Umarız bu küçük projeler siz ve çocuklarınızı için bazı sanat dallarının kapılarını aralamanız açısından faydalı olacaktır.

Gerekli Malzemeler
Kalın ya da A4 kâğıtları, büyük ve kâğıt ölçüsüne uygun boyutta olan bir tepsi, kürdan, çatal ya da şekil verici bir malzeme, plastik eldiven, mandal, ip, varsa mumlu kâğıt, beyaz kalem ya da harf kalıpları ya da harf çıkartmaları veya siyah kalem ve olabildiğince fazla renkte akrilik boya.

Yukarıdaki malzemeler arasında sadece akrilik boya size bir miktar paraya mal olacaktır. Bu boyaları takım olarak da alabilir ya da 4-5 tane rengi tek tek tüplerde de satın alabilirsiniz.

Çoğu kırtasiye ya da hobi malzemesi satan yerde oldukça uygun fiyatlara akrilik boyaları bulabilirsiniz.

Eğer yakın çevrede akrilik boya yok ise farklı mürekkep renklerini hatta ve hatta çeşitli renklerde ojeleri dahi renkler için kullanabilirsiniz.

En Kolay Ebru Sanatı

ebru 1İlk önce temiz olan ve kullanacağınız kâğıt ölçünse göre uygun olan tepsi ya da kaba temiz su doldurun.

ebru 2Daha sonra akrilik boya, mürekkep ya da ojeleri hayal gücünüzün istediği şekilde suyun içerisine dökmeye başlayın.

ebru 3Sonrasında çata ya da kürdan veya benzeri bir alet ile suyun üzerindeki boyaları karıştırıp şekil vermeye başlayın. Bu noktada önemli olan boyaları çok hızlı değil tam tersi olarak çok yavaş bir şekilde karıştırarak şekil vermenizdir.

ebru 4Daha sonra beyaz kâğıdı alın ve kabın bir tarafından yavaşça başlayarak gayet hafif bir şekilde boyalı suyun yüzeyine düz bir şekilde bırakın.

ebru 5Sonrasında eliniz ile hafif bir şekilde kâğıdın üzerine tüm yüzeyini gezerek bastırın.

ebru 6Tüm yüzeye nazikçe bastırdıktan sonra hemen kâğıdın bir köşesinden kavrayın ve kâğıdı hemen kaldırarak sudan çekin.

ebru 7Suyun içinden çıkarttığınız kâğıdı hızlı bir şekilde bir kere sallayın ve hemen düz ev temiz bir masanın ya da zeminin üzerine koyun.

ebru 8Eğer isterseniz masa ya da zeminde bırakmak istemiyorsanız ipi bir yere gerip mandallar ile kâğıdın her iki tarafından da mandallayarak tutturabilir ve kuruması için bırakabilirsiniz.

ebru 9Kuruma sonrasında kâğıt kıvrılabilir ya da kırışmaya başlayabilir bunu engellemek için kâğıdı masanın üzerine koyun ve kâğıdın üzerine temiz beyaz bir kâğıt serdikten sonra kalın bir kitabı üzerine düzleşmesi için bırakın.

Eğer kâğıt tamamen kurudu ise üzerine teniz ve düz keten bir havlu ya da bez serip orta sıcaklıktaki ütü ile ütüleyebilirsiniz.

Bundan sonra yeni renkler ekleyerek istediğiniz kadar çok ebru kâğıtlarınızı oluşturabilirsiniz. Eğer isterseniz bu çalışmalarınızı çerçeveleyip duvara asabilir ya da hediye paketi yapıp sevdiklerinize sunabilirsiniz.

Hatta hazırladığınız bu çalışmaları farklı şekillerde kesip farklı süsleme malzemeleri bile elde edebilirsiniz.

Eğer farklı bir tarz eklemek isterseniz beyaz kalem ile kâğıdı boyaya daldırmadan önce kâğıdın üzerine istediğinizi yazabilirsiniz. Boya kuruduktan sonra kâğıt üzerine yazmış olduğunuz yazı da görünür bir hal alacaktır.

İngilizce Video İle Anlatım

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Beril dedi ki:

    Coook teşekkür ederim Allah razı olsun kardeşim sen olmasan ben napardim

  2. Beril dedi ki:

    Guzel

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder