Emziren Anne Sigara Kullanabilir mi ?

Doğum sonrasında ve lohusalık dönemlerinde sigara kullanmak yani içmek hamilelik dönemi açısından ve bebek ile ilgili bir takım problemlere yol açabilir.

Sigaradaki Zararlı Maddeler Anne Sütüne Geçer mi?

Sigara içen annelerin emzirme döneminde içmeyen annelere göre yeterince başarılı olamadıkları, sigara içen annelerde emzirme süresinin çok daha kısa olduğu bunun dışında süt oranının çok daha az olduğu gibi anne sütünün kalitesinin de çok daha kötü olduğu bilinen bir gerçektir. Sigara içen annelerin emzirme dönemi daha erken biter ve bu yüzden de bebekler daha 6 aylarını bile doldurmadan anne sütü dışında besinler ile beslenmeye başlarlar.

Yapılan araştırmalar sonucunda sigara içen annelerin hatta ve hatta sigara içmeyen fakat sigara dumanına dahi maruz kalan annelerin sütünde nikotin ile sigaranın içerisinde bulunan diğer zararlı maddelerin bulunduğu belirlenmiştir. Bu nedenden dolayı da emzirme döneminde olan annelerin sigara içmesi bebekleri için de oldukça zararlıdır. Sigaranın içerdiği zararlı maddeler direk olarak yani anne sütünden dolayı bebeğe de geçebilir.

Emzirme döneminde sigara içen annelerin bebeklerinde sadece huzursuzluk hali değil kusma ve gaz sancısı gibi sorunlarda çok daha fazla görülmektedir.
Tüm bunların dışında sigara kullanan annelerin sütünün tadı ve kokusu içmeyen annelerin sütünün tadı ve kokusuna göre de çok daha farklıdır. Bu yüzden de bazı bebekler anne sütü içmeyi reddedebilir.

Bir bebek için pasif içicilik çok zararlıdır. Eğer bebek sigara dumanına maruz kalır ise ve bebek pasif içici konumuna geçmiş ise zatürre, bronşit, astım ve en önemlisi ani bebek ölümü sendromu gibi çok önemli sorunlar ile bebeğin karşılaşma riski artar.

Bunların haricinde sigara içen annelerin süt üretimleri sigara içmeyen annelere göre çok daha az olur. Bu yüzden de bebek yeteri kadar beslenemeyebilir. Ayrıca sigara içen annelerin sütlerinin ihtiva ettiği C vitamini de içmeyen annelere göre çok daha azdır.

Eğer anne sigara içmeyi bırakamıyor ise o zaman annenin dikkat etmesi ve sigaranın zararlarını özellikle bebeği için azaltıcı çeşitli noktalara önem göstermesi gereklidir.

1. Emzirme sırasında veya emzirme öncesinde anne sigara kullanmayın.
2. Düşük nikotin yüzdesine sahip olan sigaraları tercih edin.
3. Günlük olarak içtiğiniz sigara sayısını en aza düşürmeye çalışın.
4. Bebeğinizin bulunduğu veya bulunacağı oda ya da mekanlarda sigara içmeyin ve içirtmeyin.
5. Sürekli olarak sigara içtiğiniz alanı devamlı olarak havalandırın.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.