Emeklilik Sorgulaması Nasıl Yapılır? Emeklilik İçin Prim Gün Sayısı Nedir?

Emeklilik Sorgulaması Nasıl Yapılır? Emeklilik İçin Prim Gün Sayısı Nedir?

Emeklilik sorgulaması yaparak, yorucu ve tempolu çalışma hayatının ardından, dinlenmeye çekilmek için her gün emeklilik hayalleri kurarız. Sakin bir yaşam sürmek, bol bol dinlenmek, tatil planlarımızı gerçekleştirmek ve sevdiklerimizle daha fazla vakit geçirmek isteriz. Bu hayalleri gerçekleştirmek için emekli olmak isteriz. Emeklilik için yerine getirilmesi gereken bazı şartlar bulunmaktadır. Emeklilik şartları ve detayları hakkında tüm merak ettikleriniz yazının devamında!

Ne Zaman Emekli Olabilirim? | Emeklilik Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Emeklilik hayalinize ulaşmak için daha ne kadar çalışmanız gerektiğini merak ediyorsunuz değil mi? Ne zaman emekli olabilirim? Emeklilik sorgulaması nasıl yapabilirim? Soruları kafanızı kurcalıyor. Sorularınıza yanıt olacak tüm detaylar için yazının devamına göz atabilirsiniz.

4A emekli maaşı hesaplama ve 4A emekli maaşı sorgulama nasıl yapılır? ve SSK emekli maaşı ne kadar? SGK emeklilik hesaplama nasıl yapılır? Sorularınızın yanıtlarını öğrenmek için yazının devamına göz atabilirsiniz.

Emeklilik gün sayınızı öğrenmek istiyorsanız e-Devlet ve SGK’nın web sitesi üzerinden giriş yaparak ulaşmak istediğiniz bilgileri görebilirsiniz.

emeklilik-sorgulamasi

Emeklilik Sorgulaması

1- E-Devlet’ten Emeklilik Sorgulaması

Emeklilik sorgulamanızı yapmak için E-Devlet sistemine giriş yapmanız ve ardından Sosyal Güvenlik Kurumu bölümünde yer alan “Normal Şartlarda Ne Zaman Emekli Olabilirim?” kısmına tıklamanız gerekir. Açılan sayfadan sigorta kolu (4a, 4b, 4c) seçilmelidir. Hizmete başladığınız tarihi eklemeniz ve “Sorgula” butonuna basmanız halinde emeklilik gün sayınızı kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

2- SGK Emeklilik Sorgulaması

SGK emeklilik Sorgulaması nasıl yapılır? Sorusunun yanıtını merak ediyorsanız yapmanız gerekenler;

SGK web sitesinden “Ne Zaman Emekli Olurum?” sayfasına giriş yapın. Karşınıza çıkan formu doldurarak “Gönder” tuşuna basmanız emeklilik sürenizi öğrenmek için yeterli olacaktır.

emeklilik-sorgulamasi

Emeklilik Sorgulama

Emeklilik Şartları Nelerdir?

Emekli olmak yaş, cinsiyet, sigorta başlangıç tarihi ve dahil olunan sigorta sistemine göre değişiklik gösterir. TC ile ne zaman emekli olurum? Emeklilik şartları nelerdir? Sorularını yanıtlandıralım.

Ülkemizde emekli olma şartları, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’na göre şu şekildedir;

– Gerekli sigortalılık süresinin dolması

– Sigorta primlerinin çalışılan kurum tarafından aksaksız olarak ödenmesi

– Sigortalı olarak işten ayrılmak

– Sosyal Güvenlik Kurumu’na yazılı olarak emeklilik talebinin iletilmesi

Emeklilik İçin Prim Gün Sayısı Ne Demek?

Emekli olmak için öncelikle prim gün sayısının doldurulması gerekir. Peki, Prim gün sayısı Nedir? Prim gün sayısı, emekliliğe hak kazanmak için bir yerde çalışarak hizmet verilen gün sayısıdır. Emekli olmak içinse, kanunda belirtilen prim gün sayısını doldurmuş olmanız gerekir. Emekli olmak için ihtiyacınız olan süre, ait olduğunuz sigorta sistemine, cinsiyete, sigorta başlangıç tarihine göre değişkenlik göstermektedir.

Prim gün sayım ne kadar oldu? Sigorta bilgileri ne? Sigortam ne kadar yatırılıyor? Sorularının yanıtlarını öğrenmek için E-Devlet Türkiye sistemine giriş yapmanız ve ardından SGK Tescil ve Hizmet Dökümü / İşyeri Unvan Listesi sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

İlginizi çekecek diğer konu: Banka Referans No Sorgulama Nasıl Yapılır?

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder