İPUÇLARIM

Emaye mutfak eşyaların temizliği, Emaye nasıl parlatılır?

Emaye mutfak eşyaların temizliği, Emaye nasıl parlatılır?

Emaye, cam kadar parlak ve birçok mutfak gerecinin hammaddesi olmuş çok kullanışlı bir yapıdır. Mutfakta en çok sevdiğiniz tencere ve tavalar bu madde ile yapılmıştır.

Üstelik kullandığımız her çaydanlıkta yine genelde bu maddenin belli elementlerle karışımından doğmuştur. En sevdiğiniz gereçler olması sebebiyle ilk günkü gibi parlak olması, özellikle ev hanımlarının temizlik yaparken en çok uğraştığı alanlardan biridir. Parlaklıklarının solması yanı sıra çıkardıkları başka bir problem, yemeklerin dip tutmasından dolayı doğan tencere veya tavaların tabanlarında kalıcı olan siyah lekelenmeler.

Parlatmaya nazaran daha kolay ancak daha uzun süren bir yöntem ile bu lekeleri çözmek mümkündür. Lakin emaye kapların temizliği ve bakımı oldukça zor bir maddedir.

Emaye eşyaların temizliği;

Altı kararmış tencere veya tavalarınızı tüm kara kısımlarını aşacak şekilde çamaşır suyuyla doldurup bir gün bekletiniz. Bir gün beklemiş gerecinizi içindeki çamaşır suyunu dökmeden ocağın üstüne koyup bir süre kaynamasını bekledikten sonra yine içindeki sıcak suyu dökmeden bulaşık teli yardımıyla ovup, normal bir yıkamayla işlemi tamamlayınız.emaye mutfak esyalarin bakimi

Bu işlem ile yemeklerden kaynaklı dip tutmalarıyla oluşan karartıları temizlemeniz mümkün. Ancak parlatmak biraz daha zahmetli bir iş fakat uğraşmak istemeyenler için de yine çözüm olarak bu işleri yapan bir ustaya götürmek çözüm olabilir. Gümüşlere benzer bir şekilde külle parlatabileceğiniz emayelerinizi farklı olarak suyla yıkadıktan sonra kurutmadan külle kaplayıp yaklaşık 2 – 2,5 saat bekledikten sonra yine bulaşık teli yardımıyla ovarak parlatabilirsiniz.

Ayrıca temizlik malzemeleri satan dükkânlardan alacağınız bu iş için üretilmiş kimyasallarlada yine aynı şekilde ovarak parlatmakta mümkün.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.