Elma Tipi Vücut Diyeti: Elma Tipi Kadın Nasıl Kilo Verir?

Elma Tipi Vücut Diyeti: Elma Tipi Kadın Nasıl Kilo Verir?

Elma tipi kadın vücudu nedir?

Elma tipi vücuda sahip kadınların en belirgin özelliği şüphesiz kalın belli olmalarıdır. Genellikle omuzlar geniştir ve kalça ile aynı hizalardadır. Buraya kadar sorun aslında yoktur. Sorun bel oyuntusunun az olmasıyla bu üçlünün hizalanmasından ileri gelir. Elma tipi vücudu olan kadınların genellikle düzgün, normal veya normalden biraz daha ince bacakları olur. Bu yüzden kıyafet seçiminde bacakları açıkta bırakarak ilgiyi bu bölgeye çekmeleri tavsiye edilir.

 Elma tipi vücutlu neler giymeli neler giymemeli?

Kıyafet seçiminde her kadın kendi güzel yanlarını ön plana çıkarmalı eksik yanlarını ise geri plana itmelidir. Bu anlamda güzel ve iri göğüslü, düzgün bacaklı elma tipindeki kadın göğüs, boyun, omuz ve bacaklarını ön plana çıkaracak giysiler seçmelidir. Bel oyuntusuna vurgu yapacaklardan ise kaçınmalıdır. Bele oturan bluzlar ona uygun olmaz. V yaka derin kesimli ve dökümlü bluzlar ise çok yakışır. Tek parça elbise yerine mini etek ve üst giysisinden oluşan kombinler daha uygundur.

Elma tipi vücudu olan kadınlar nasıl bir diyet uygulamalı?

Diyet programı öncelikle bir tespitle başlamalıdır. Bu da zayıf olduğunuz halde mi elma tipindesiniz yoksa hareketsizlik sonucunda mı elma tipindesiniz sorusunun objektif olarak yanıtlanmasıdır. Bazı kadınlar gerçekten zayıf oldukları halde vücutlarında bel bölgesi, genetik olarak kalındır. Öncelikle vücut kitle endeksini hesaplayarak fazla kilolu olup olmadığınızı bulmalısınız. Bu hesap şu şekilde yapılır:

Vücut Kitle Endeksi = vücut ağırlığı (kg) / boy uzunluğu (m) x boy uzunluğu (m)

Örneğin 60 kg ağırlığında bir kadının boyu 1,5 m olsun buna göre VKE = 60/ 1.5X1.5 = 26.6 çıkar. 25’den büyük çıktığı için bu bayan az da olsa kiloludur ve diyet yapmalıdır.

Hareketsiz bir yaşam tarzı ve karbonhidrat ağırlıklı beslenme karın bölgesinde yağlanmaya neden olur. Böylece bel bölgesini kalınlaşır. Bu bakımdan yapılacak diyette karbonhidrat ve yağlar yok denecek kadar azaltılmalıdır. Hiç alınmaması doğru olmaz. Zira vücudun bir dengesi vardır. Uzmanlar hızlı bir zayıflamayı hiç bir zaman önermez. Hızlı zayıflama hızlı kilo almayı geri getirir. Genelde de hızlı zayıflama diyetlerinde kaybedilen yağlar değil su ve kaslardır. Bu yüzden yüzme çökme görülür.

Ayrıca mutlaka göz önüne alınması gereken bir diğer konu da sağlık durumudur. Bazı rahatsızlıklar bazı diyetleri yapmaya izin vermez. İnternet ortamında birçok diyet menüsü bulunur ama her insanın menüsü aslında kendine özgü olmalıdır. Çünkü her insanın vücut ihtiyacı, sağlık durumu ve hayat tarzı bir birinden farklıdır. Yaş ve sosyal çevre de önemlidir. Ama genel tavsiyeler sağlıklı kişilere verilebilir. Aşağıda sağlıklı olan elma tipinde ki bir kadının uyabileceği tavsiyeler sıralandı.

  1. Sabahları güne çayla başlayınız. Hiç şeker koymazsanız daha iyi. Çay sevmeyenler yeşil çay ya da kahve içebilir. Sabahları bir adet yumurta her gün yiyebilirsiniz. Yanında bir dilim kepekli ekmek hem tok tutar hem de bağırsaklara iyi gelir. Yumurta yemediğiniz günlerde peynir veya zeytin tercih edilebilir. Domates ve her türlü yeşillik söğüş olarak kahvaltıya eklenebilir. Örneğin bir gün 6 adet siyah zeytin 3 adet çeri domates ertesi gün 50 gr. beyaz peynir bir salatalık yemenizde bir sakınca yoktur. Sabahları mutlaka tatlı bir gıda istiyorsanız bir tatlı kaşığı gerçek bala izin var. Ama asla şunları sabahları yemeyin; salam, sosis ve sucuk gibi işlenmiş et ürünleri, tereyağı, meyve suyu, poğaça, simit, kek gibi hamur işleri, beyaz ekmek, mısır ekmeği, yağlı peynir cinsleri, reçel çeşitleri.
  1. Ara öğün karmaşasına bir son verin. Ara öğünün özeti çok acıktığınızda bunu bastıracak kuru meyve türü gıdalardır. Kuru kayısı, üzüm, dut gibi. Doğal yolla kurutulmuş meyveler en sağlıklı besinlerdir. Çok acıktığınız anlarda bir iki tane atıştırın. Ama diyet boyunca şunları yemeyin: yağlı olan ceviz, fındık, fıstık cinsleri, cipsler ve diğer abur cuburlar.
  1. Öğle yemeği insan için gerekli başka bir öğündür ve atlanmaması gerekir. Aksi durumda diyet yapan çok açlık hisseder ve vücut önlem alarak yağ biriktirmeye başlar. Bu beyin tarafından yapılan otomatik bir önlem sistemidir. Bu bakımdan öğlen yemeklerini sebze yemeklerinden biriyle az salata eşlinde yemelisiniz. Her gün sebze olmaz. Bazen de balık ızgara, haşlanmış et veya tavuk da olur. Önemli olan yağsız pişmeleri ve miktarlarının normalde yediğinizden çok daha az olası. Bunu en iyi kendiniz pişirerek yapabilirsiniz. Ya da isteğinizi yediğiniz yerde iyice belirtmelisiniz. Evde küçük tabaklar kullanmak da işe yarar. Hem yemeği olduğundan çok gösterir. Hem de fazla yemek yemenizi engeller.

Salata her türlü yeşillikten olabilir yeter ki ağır soslar eşliğinde olmasın. Turşular genelde çok sağlıklı besinlerdir ama kötü yanları iştah açmalarıdır. Bu bakımdan diyet boyunca turşulardan uzak durunuz. İçecekler için öğle saatinde su tavsiye edilmelidir. Meyve suları şekerli ve katkılıdır. Ayran da içilebilir. Yoğurt metabolizmayı hızlandırır. Bu bakımdan özellikle akşam öğünleri sadece bir kâse yoğurtla ve iki dilim ekmekle geçiştirilebilir. Öğle yemeklerinde de bir iki dilim kepekli ekmek yenebilir. Makarna, mantı, yağla kızartılmış sebze ve et ürünlerinden uzak durulmalıdır. Börek ve pastaları saymaya bile gerek yok.

  1. Akşam yemekleri elbette bir miktar yenmelidir ama artık gün bitmiş enerji ihtiyacı azalmıştır. Bu bakımdan çok hafif bir salata, yoğurt, ya da hafif bir sebze yemeği yenebilir. Bu sebze yemekleri normal hazırlanır sadece içine konan sıvı yağ miktarı azaltılmalıdır. Katı yağlar ise hiç bir yemeğe konmamalı. Sebze yemeğinin yanına yine iki dilim ekmek eşlik edebilir.
  1. Hiç meyve yemeden de olmaz. Öğle ile akşam arasında bir mandalina, bir kaç çilek, bir kivi, bir greyfurt tüketilebilir. Elbette sadece bir tanesi. Yeşil erik, çağla gibi henüz olgunlaşmamış meyveler de iyidir. Bunların dışında tatlı meyvelerden diyet boyunca uzak durulmalıdır. İçilen su miktarına ise dikkat edilmelidir. Vücut su kaybetmemelidir.
  1. Diyet dışında spor mutlaka yapılmalıdır. Diyet en fazla iki hafta uygulanmalı sonrasında sağlık durumuna bakılmalıdır. Mümkünse uzman bir diyetisyenle bir program hazırlanmalıdır. Yemeklerden sonra en azından yarım saat yürümek hem hazmı kolaylaştırır hem de kalori harcanması sağlar. Ayrıca elma tipi kadın bel bölgesi sorunu çektiği için beli incelten jimnastik hareketlerine yoğunlaşmalıdır. Yanlara esnemeler ve mekik gibi. Dans da diğer önerilen bir seçenektir. Hareketli ve sevilen ritimlerle günde bir saat dans 2 saatlik yürüyüşe denktir hem de daha eğlencelidir. Diyet programı boyunca gece hayatından uzak durmak, içki içmemek ve yemekli toplantılara katılmamak önerilir. Çünkü insanlar kalabalıkta daha çok ve hevesli yer. Üstelik bizim toplumumuzda yemek konusunda ısrar da vardır.

 Diyete vakit yok acil ne yapabilirim?

Acil güzel görünmeniz gerekli bir durum varsa öncelikle bel bölgenizi dar gösterecek korselerden yararlanmanız önerilebilir. Korselerle istediğiniz kıyafetleri giyebilirsiniz. Bu çok geçici ve çok da sağlıklı olmayan bir çözümdür ama acil durumlarda işe yarar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder