Elde Çamaşır Yıkamanın Püf Noktaları Nelerdir?

Elde Çamaşır Yıkamanın Püf Noktaları Nelerdir?

Renkli giysileri yıkayacağınızda sirkeli suya en az 4 ya da 5 saat boyunca yatırın. Daha sonra sirkeli sudan çamaşırı çıkartın ve kuruması için asın. Sirkede çamaşırı bekletme işlemi çamaşırın boyasını çamaşıra hapsedecektir. Bu sayede giysinizin rengini giysiniz gerçekten eskiyene dek koruyabileceksiniz.

Kemer demek neredeyse en kirli aksesuarlardan biri demektir. Çünkü kemere ellerimizi yıkamadan her ortamda temas edebiliriz. Bu nedenle hem kemerin hem de kemer tokasının sirkeli ve karbonatlı su ile arada sırada temizlemeniz şarttır.

Elde çamaşır yıkamak için doğal sabun rendesi, Arap sabunu ya da doğal zeytinyağlı sabun kullanabilirsiniz. Çok lekeli olan çamaşırlar için isterseniz limon suyu, boraks ya da hidrojen peroksit veya sirke eklemiş olduğunuz suya bastırdıktan sonra çamaşırlarınızı yıkayabilirsiniz.

Giysinizde meyve suyu lekesi var ise vakit kaybetmeden tuz serpin ve hemen yıkamaya alın.

Sertleşmiş olan havluları yumuşatmak için havlular kuruduktan sonra tüylerini ters yönde ve temiz bir fırça yardımı ile iyice fırçalamanız yeterlidir.

Çok yıkamadan dolayı kıyafetlerin iliklerinin yıpranmasını önleyebilmek için çamaşırları yıkarken giysinizin düğmesini ilikleyin ve bu şekilde yıkayın.

Ütülemesi zor olan ve fırfırlı perdeleri yıkama işleminden sonra ütülemeksizin düzgün kalması için son durulama suyuna sadece 1 çay kaşığı kadar tuz ekleyin.

Ütü yüzünden sararmış olan giysileri vakit kaybetmeden oksijenli su ile silin.

Renkli olan gömleklerinizi yıkama işlemine almadan önce 1 ya d 2 saat kadar sirkeli suyun içinde bırakın. Bu sayede gömleklerin renkleri çok daha canlı kalacaktır.

Bildiğiniz üzere beyaz ve yünlü olan giysiler çok hızlı bir şekilde sararır. Bunu önleyebilmek için bir kova kadar suyun içerisine 2 limonu iyice sıkın ve yünlü giysileri bu suyun içerisinde 1 gün kadar bekletin.

Kıyafetlerde bulunan kahve ile çay lekelerini karbonat ile silerek temizleyebilirsiniz.

Beyaz kumaşlardan mürekkep lekelerini temizlemek için lekenin hemen üzerine bol miktarda şeker serpin ve bu bölgeyi limon suyu yardımı ile çok iyi bir şekilde ıslatın. Bu şekilde giysiyi en az 3 saat kadar beklettikten sonra giysiyi sıcak ve sabunlu su ile iyice yıkayın.

Sararmış olan dantel ve perdeleri temizlemek için bir kova kadar temiz suyun içerisine biraz kabartma tozu ilave edin ve dantel ya da perdelerinizi bu suya batırıp en az 2 ya da 3 saat kadar bekletin.

Gömlek yakalarında bulunan lekeleri temizleyebilmek için gömleği yıkama işlemine almadan önce sadece yaka kısmına sabun sürün ve en az 15 dakika boyunca beklettikten sonra yıkama işlemine geçin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder