El işi sararmış dantel nasıl yıkanır?

El emeği göz nuru bembeyaz dantel havadaki kir, sigara dumanı vs. gibi etkenlerden dolayı kirlenip sararırlar. Dantellerin ömrünü uzatmak ve sarılıklarından kurtulmak isterseniz konun devamından gerekli bilgiye ulaşabilirsiniz.

Dantelleri Yıkarken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Danteli daha beyaz yıkamak için: Yıkama suyun içerisine çivit atin. Yaklaşık iki litre suya bir çorba kaşığı kadar çivit yeterlidir. Hazırladığımız su ile danteli yıkayın sonra bol su ile durulayın. Havlu tarzı suyu içine çekebilecek bir örtünün üzerine dantelleri koyun ve kurumasını bekleyin.

Uzun süre kullanılmayan sararmış dantel nasıl yıkanılır?

Çeyiz sandığında veya dolaplarda uzun süre havasız ortamda saklan dantel sararır. Sararmış danteli yaklaşık 3-4 saat kadar bol tuz eklenmiş bir suyun içinde bekletin. Başka bir yöntem ise bir litre sütü iyice kaynatın. Süt ılıklaşana kadar bekleyip içine iki tane kesme şeker atıp karıştırın. Bu karışımın içinde danteli hafifçe ovun. Daha sonrasında yukarıdaki yıkama yöntemi ile yıkayın. Dantel gölge bir yerde kurumaya bırakılmalı. Çok fazla kurumadan yani nemli şekildeyken sıcak ütü ile ütüleyip hem düzelmesini hem de kurumasını sağlayabilirsiniz.

One Response

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.