İPUÇLARIM

Ebru Lekesi Nasıl Çıkar?

Ebru Lekesi Nasıl Çıkar?

Ebru sanatı geçmişten günümüze görsel sanatların en önemli üyelerinden biridir. Ebrunun insanı içine çeken gizemli bir dünyası vardır. Ebrunun ortaya çıkış tarihi net olarak bilinmemektedir. Ancak bilinen en eski örneği 1539 yılına tarihlenir. Bu ebrular, şuan Topkapı Sarayı’nda bulunan, Arifi’nin Guy-i Çevgan adlı eserindedir.

Ebru sanatı;

Ebru, kitre veya ona benzeyen kıvam arttırıcı malzemeler yardımıyla yoğunlaştırılmış sıvı üzerine, içerisinde sığır ödü bulunarak boyaların serpilmesiyle yapılır. İnce bir fırça yardımıyla, serpilmiş olan boyalara şekil verilir. Daha sonra su içinde şekil verilmiş boyaların üzerine kağıt kapatılır ve oluşmuş olan desenlerin, bu kağıda geçmesi sağlanır. Böylece ortaya eşsiz bir sanat eseri çıkar. Boyaların birbiriyle olan ahengi göz alıcıdır.

Ebru boya lekesini temizleme;

Ebrunun tek kötü yanı ise boya lekeleridir. Bu tarz boya lekelerini çıkarmak çok kolay olmasa da evde uygulayabileceğiniz bazı pratik yöntemler vardır. Boya lekesini çıkarmada en etkili çözüm tinerdir. Ancak tineri, hoş olmayan kokusu ve zararlı etkisi yüzünden kullanmak istemeyebilirsiniz. Özellikle kapalı alanlarda tiner kullanmak risklidir. Tiner dışında da boya çıkarmak için kullanılan yöntemler mevcuttur.

Ya da;

Lekeli kısmın yüzeyi temiz bezin üzerine kapatılır. Ardından boya lekesinin arka tarafı ılık su ve deterjanla yıkanır. Leke çıkana kadar bu işlemi tekrar edebilirsiniz. Leke çıkınca ise durulayarak işlemi sonlandırabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. furkan ünür dedi ki:

  benim pantolonumun üstüne akrilik ebru boyası damladı bunu nasıl çıkartabilirim

  1. Yonetici dedi ki:

   Furkan bey sorular için lütfen soru sorma bölümümüzü kullanınız.
   Soru sormak için tıklayın.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.