Düz Nakış Nasıl İşlenir? Resimli Anlatım

Düz nakış çok kolay bir nakış tekniğidir. Aslında tüm nakış tekniklerinin temelini düz nakış tekniği oluşturmaktadır. Bu yüzden ne kadar kolay olsa da bu önemli bilgiyi siz nakış sever hanımlar ile paylaşmak istedik.

Düz Nakış İşleme Tekniği

duz dikis 2Sağdan sola doğru nakışı işlemeye başlayacağız fakat siz isterseniz sol taraftan sağ tarafa doğru da nakışınızı işleyebilirsiniz.

duz dikis 3İğneyi hemen sol tarafta 3 ila 4 kanaviçe deliği geriye geçirin ve iğneyi çekin.

duz dikis 4İğneyi kanaviçenin altında yine sol tarafa doğru ve 3 ila 4 kanaviçe deliği geriye atın ve ipi çekin.

duz dikis 5Daha sonra yine hemen birkaç kanaviçe deliği ileriye iğneyi atın ve ipi çekin.

Gördüğünüz gibi sevgili hanımlar geriye ya da ileriye doğru belirli aralıklar ile atılan düz ve sabit kanaviçe delik sayısı bulunan nakış işleme tekniğine düz nakış işleme tekniği adı verilmektedir. Düz nakış işleme tekniği nakış sanatının en temel nakış tekniğidir.

Bu noktada asıl olan nakış yapan kişinin kanaviçeyi tanıması ve kanaviçe deliklerine iğneyi göz kararı ile aynı sayılarda geçirmesidir. Bu yüzden bu tekniğe kolay deyip geçmek çok büyük bir hata olacaktır. Bilhassa nakışta ilerlemek isteyenler sürekli olarak bu tekniğe çalışmalıdır. Düz aynı kanaviçe delik sayısı olan nakışları atmaya başladıkça bu konuda ilerlediğinizi anlayacaksınız.

İngilizce Video İle Anlatım

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.