İPUÇLARIM

Duvar kağıdı nasıl sökülür

Duvar kağıdı nasıl sökülür

Eski duvar kağıdını sökmek zahmetli ve yorucu bir iştir. Ustalara para ödemek yerine kendiniz kolayca eski duvar kağıtlarınızı sökebilirsiniz. Kendin-yap.com adli bir sitede bulduğum bir konuyu sizlerle paylaşmak istedim.
Hangi aletlere ihtiyacınız var?
Duvar kağıdı fırçası, dolgu spatulası, maket bıçağı, zımpara takozu, buharlı duvar kağıdı sökme makinesi, sünger, kova, sert fırça ve seyyar merdiven.

Duvar kağıtlarının sökülmesi için hazırlık

Duvar kağıtlarının sökülmesi, sıçrayan sular ve kağıt ve tutkal artıkları nedeniyle ortalığı berbat eder. Suyun hasar vermesini önlemek için polietilen bir tabaka ya da muşamba kullanmak iyi bir fikirdir. Dolapları ve diğer mobilyaları odanın ortasına getirin, eski giysiler giyin ve sağlam bir seyyar merdiven bulun. Elektrik prizleri ve düğmeleri ekstra dikkat gerektirir ve maskeleme bantı ile dikkatle kaplanmaları gereklidir. İçinde çalıştığınız odanın elektriğini ana şalterlerden kapatın ve odadaki prizlerde gerçekten elektrik bulunmadığını kontrol edin.

Duvar kağıdı sökücü kullanılması

Nispeten küçük odalar için duvar kağıdı sökücü kullanabilirsiniz. Sökücüyü, paketin üzerindeki talimatlara göre sulandırın. Bir duvar kağıdı fırçası ile bol miktarda uygulayın ve bir kaç dakika emilmesini bekleyin. Ardından duvar kağıdını geniş ağızlı bir ıspatula ile kazıyabilirsiniz. İşiniz bittiğinde, duvarı su ve sert bir fırça ile tamamen temizleyin. Alçı panellerin arasındaki boşluklar da dahil olmak üzere, çatlakları ve diğer hasarlı yerleri dolgu ile onarın. Kuruduktan sonra, yüzeydeki bozuklukları gidermek için onarılan yerleri zımparalayın.BehangVerwijderen_1 BehangVerwijderen_2

Hafif duvar kağıdı

Duvar kağıdında kesikler açın ya da küçük delikler açmak için bir delik açma rulosu kullanın. Bir sünger ya da temiz bir fırça kullanarak duvar kağıdına sökücü ve ılık su çözeltisi uygulayın ve bir kaç dakika emilmesini bekleyin. Ardından kağıdı geniş ağızlı bir ıspatula ile kazıyın. Duvar kağıdı artıklarını zımpara kağıdı ile temizleyin.
BehangVerwijderen_3

Ağır duvar kağıdı

Bir delik açma rulosu ile duvar kağıdında küçük delikler açın. Ardından, buharlı bir duvar kağıdı sökme makinesi ile duvar kağıdına buhar verin. Açılan delikler, buharın duvar kağıdının arkasına erişmesini sağlayacak, böylece duvar kağıdı kolayca sökülecektir. Bu, üzeri boyanmış olan duvar kağıtlarının sökülmesi için iyi bir yöntemdir, çünkü aksi halde kağıt neme dayanıklı olacaktır.

Vinil duvar kağıdı

Vinil duvar kağıtları, ayrı ayrı sökülmesi gereken iki katmandan oluşur. Üst katmanı, sökücü kullanmadan alt katmandan sıyırabilirsiniz. Ardından, bu alt katmanın üzerine yeni bir duvar kağıdı uygulayabilirsiniz. Tüm katmanları sökmek isterseniz, önce bir delik açma rulosu ya da tel fırça ve ardından buharlı bir duvar kağıdı sökme makinesi kullanın.

Astar kağıdı

Astar kağıdı duvardan kolayca çekilip çıkarılabilir.
BehangVerwijderen_4

Fiber astar kağıdı

Bu duvar kağıdı tipi, su bazlı tutkal kullanılarak uygulanır. Kağıtta kesikler yapın ya da kağıdı delerek tutkal tabakasına daha kolay nüfuz edebilecek ağır bir delik açma rulosu kullanarak kağıtta delikler açın. Bir sünger kullanarak kağıdı sıcak su ile ıslatın. Fiber astar kağıdının üstü genellikle emülsiyon boyası ile boyanır. Bu boya su geçirmezdir, bu yüzden buhar uygulama ya da ıslatma yoluyla sökmeyi zorlaştırır. Tek seçenek, kağıt sökülmeden önce yüzeyin zımparalanmasıdır. Ya da duvar kağıdını sökmemeye, bunun yerine üzerini istenen renkte boyamaya karar verebilirsiniz. Bu, zamandan ve emekten büyük tasarruf sağlayacaktır.
BehangVerwijderen_5

Boyalı duvar kağıdı

Duvarlarınız akrilik boya ile boyalıysa, yağ giderici bir madde içeren sabunlu su ile duvarlarınızı temizleyebilirsiniz. Boyanın hasarlı ya da soyulmuş olduğu yüzeyleri zımparalayın; bu, duvar kağıdının yapışmasını arttıracaktır. Duvar kağıdı uygulanmadan önce duvarlara astar boya uygulanması önerilir.
BehangVerwijderen_6

Buharlı duvar kağıdı sökme makinesi

Büyük alanlar için en iyi çözüm buharlı bir duvar kağıdı sökme makinesi kullanmaktır. Makineyi su ile doldurun ve çalışma sıcaklığına erişene kadar bekleyin. Köşelerden birinde yukarıdan başlayın ve buhar ağzını aynı noktada bir süre tutun. Duvar kağıdı yumuşayacaktır, geniş bir ıspatula kullanarak duvar kağıdını kolayca kazıyabilirsiniz. Dikkatli ve yavaş çalışın, aksi halde yüzeye zarar verebilirsiniz ve daha sonra dolgu yapmanız gerekebilir. Duvarın üst kısmından aşağıya doğru çalışın, çünkü buharlı sökme makinesinden gelen su duvardan aşağıya damlayacak ve aşağıdaki duvar kağıdını nemlendirecektir. Tutkal kolayca yumuşuyorsa, ıspatulanın yardımıyla büyük kağıt parçalarını (dikkatle!) duvardan çekip çıkarabilirsiniz. Son olarak, tüm duvar kağıdı ve tutkal artıklarını zımpara kağıdı ile temizleyin.
BehangVerwijderen_7

Son işlemler

Duvar kağıdını çıkardıktan sonra, her zaman bazı küçük artıklar kaldığını göreceksiniz. Bu noktaları iyice ıslatın ve artıklar ıspatula ile kazıyın ya da bir zımpara süngeri ile zımparalayın. Tüm delikleri ve diğer hasarlı yerleri dolgu macunu ile doldurun ve ıspatula ile yayarak düzeltin.
BehangVerwijderen_8
Anlatım ve resim kaynak : kendin-yap.com

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. engin kaya dedi ki:

    duvar kağıdı sökmenin en kolay yolu ılık sirke karışımlı sudur.fırça ile kağıt ıslatılır biraz beklenir çekip alınır.sökücü ıspatulaya gerek kalmaz

    1. İpuçlarım dedi ki:

      Öneriniz için çok teşekkürler engin bey

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.