Dut Ağacı Modeli Atkı Nasıl İşlenir? Resimli Anlatım

Bu modelimizin isminden de hatırlayacağınız üzere daha önceki çalışmalarımızda dut ağacı modeli şal nasıl işlenir çalışmamız ile bu modelin şal halini sizlerle paylaşmıştık.

Bu çalışmamızda ise yine bu şık modeli kullanarak kışa hazırlık atkımın nasıl işlendiğini anlatacağız.

İsminden de anladığınız üzere bu modeldeki şalı işlemek için mor ya da morun yan renklerinden bir yün ipliği kullanmanız çok daha şık bir şala sahip olmanızı sağlayacaktır.

Dut Ağacı Modeli Atkı

Başlangıç düğümünden sonra 16 adet zincir çekin.

   

dut agaci modeli atki 2Şalımıza başlarken yukarıdan dördüncü zincire çift kroşe işleyerek başlıyoruz. Bundan sonra her bir zincire birer tane çift kroşe işleyerek zincir sıramızı tamamlıyoruz.

dut agaci modeli atki 3Tüm sıra tamamlandıktan sonra 3 zincir çekip atkıyı diğer tarafa çevirdikten sonra ilk boşluğa 1 tane çift kroşe işleyin. Tüm sırayı her bir boşluğa birer tane çift kroşe işleyerek tamamlayın. Sıra sonunda dönüş ilmeğine de bir tane çift kroşe işlemeyi unutmayın.

dut agaci modeli atki 4İkinci sıraya geçerken 3 tane zincir çekmeyi ihmal etmeyin. İlk boşluğa 1 tane çift kroşe işledikten sonra 2 tane zincir çekin ve sonraki boşluğu atlayıp sonraki boşluğa 1 tane çift kroşe işleyin. 2 tane zincir çekin ve yeniden bir boşluk atlayıp sonraki boşluğa 1 tane çift kroşe işleyin.

Tüm sırayı aynı şekilde işlemeye devam edin. Sıra sonunda yeniden 3 zincir çekin.

dut agaci modeli atki 5Bir önceki sırada 2 zincir çekerek oluşturduğunuz büyük boşlukların içerinse 2 adet çift kroşe işleyerek tüm sırayı aynı şekilde işleyin. Yani 3 zincir çekip tığ işini diğer tarafa çevirdiğinizde hemen ilk boşluğa 2 adet çift kroşe işleyin. Bundan sonra her bir boşluğa 2 tane çift kroşe işleyerek tüm sırayı tamamlayın.

dut agaci modeli atki 6Sıra sonuna geldiğinizde dönüş boşluğuna 1 tane çift kroşe işleyerek sırayı tamamlayın. Tüm sıra tamamlandığında atkınızın görünümü yukarıdaki gibi olmalıdır.

dut agaci modeli atki 7Üç zincir çekip diğer tarafa atkıyı çevirdikten sonra tüm sırayı her bir boşluğa 1 tane çift kroşe işleyerek tamamlayın.

dut agaci modeli atki 8Beşinci sıraya geldiğinizde yani 3 zincir çekip atkıyı diğer tarafa çevirdiğinizde bir önceki sırada olduğu gibi her bir boşluğa birer tane çift kroşe işleyerek tüm sırayı tamamlayın.

Bundan sonra artık aynı basamakları tekrar ederek atkınızı istediğiniz uzunluğa gelene dek devam edin. Eğer isterseniz atkınızın uç kısımlarına püsküller de ekleyerek çok daha şık bir hale getirebilirsiniz.

İngilizce Video İle AnlatımOne Response

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.