Düğmeli Kısa Atkı Nasıl İşlenir? Resimli Anlatım

Düğmeli kısa atkılar özellikle son yıllarda oldukça moda olmaya başlayan atkı modelleri arasında. Bu yüzden de bizde mutlaka düğmeli kısa atkı modellerini siz sevgili okuyucularımız ile paylaşmak istedik.

Düğmeli Kısa Atkı

Bu atkı çalışmamızda 6 mili metre yün işleme tığı, 2 adet büyük düğme, makas, ucu düz iğne ile tercih ettiğiniz kışlık yün bir ipliğe ihtiyacınız var.

Her zaman olduğu gibi başlangıç düğümü atın ve sonrasında 23 adet zincir çekin.

dugmeli atki 2Toplamda 23 adet zincir çektikten sonra Yukarında yani tığın olduğu taraftan aşağıya doğru dördüncü zincire 2 tane çift kroşe işleyin.

dugmeli atki 3Yine aynı zincirin içerisine 2 adet çift kroşe işledikten sonra 2 adet zincir çekin ve yeniden yine aynı zincire 2 adet çift kroşe daha işleyin.

Aynı zincir içinde 2 çift kroşe, 2 zincir ve yeniden 2 çift kroşe işlemiş olmanız gerekiyor.

dugmeli atki 4Daha sonra 3 adet zincir atlayın ve yine aynı şekilde 2 tane çift kroşe, 2 zincir ve 2 tane daha çift kroşe işleyin.

Aynı şekilde 3 adet zincir atlayarak ve 2 çift kroşe, 1 zincir ve 2 çift kroşe işleyerek tüm sırayı işleyerek tamamlayın. Son 3 zincire geldiğinizde sadece 2 zincir atlayın ve son zincire 1 adet çift kroşe işleyin.

dugmeli atki 5Tüm sıra tamamlandıktan sonra 3 tane zincir çekin ve tığ işini diğer tarafa çevirin. Bu noktadan sonra tüm sırayı işlemiş olduğunuz V harflerinin ortasına aynı şekilde yeni V harflerini işleyerek devam edin. Yani V harfinin içerisine yani V harfinin olduğu boşluğa 2 tane çift kroşe, 2 zincir ve 2 tane daha çift kroşe işleyin.

Tüm sıra tamamlandıktan sonra dönüş ilmeğine 1 tane çift kroşe işleyerek ikinci sırayı tamamlayın. Bu noktadan sonra atkınız istediğiniz uzunluğa erişinceye dek aynı şekilde yani ikinci sırayı takip ederek atkınızı işlemeye devam edin.

İstediğiniz atkı uzunluğuna eriştikten sonra atkıyı sağlamca bağlayın yani ipi kesin ve atkıya dikin. Daha sonrasında yine aynı atkıyı işlediğiniz ip ile aynı hizaya 2 tane büyük düğme dikin ve atkınızı tamamlayın.

İngilizce Video İle Anlatım


Leave a Reply