İPUÇLARIM

Düğmeli Çarkıfelek Yastık Nasıl Dikilir? Resimli Anlatım

Düğmeli Çarkıfelek Yastık Nasıl Dikilir? Resimli Anlatım

Dikim kategorimizin bu ilk çalışması oldukça zevkli geçecek ve sonunda muhteşem güzellikte çarkıfelek yastıklarına sahip olacağız.

Gerekli Malzemeler
Çarkıfelek yastıklarını yapmak için ihtiyacınız olan malzemelerde elbette ilk önce dikiş makinesi, makas, işaretleme kalemi, fazlaca toplu iğne, yastığın orta kısmına koymak için şık bir düğme, kalın bir dikiş ipliği, ütü, içini doldurmak için elyaf, plastik kesme tahtası, taban kumaşı, orta kısım için şerit kumaş genişliği 13 santimetre ve uzunluğu 1,5 metre kadar olması fazlasıyla yeterli.

Çarkıfelek Yastık Dikimi

Carkıfelek yastik 2İlk adım olarak kendinize bir kalıp hazırlamanız gerekiyor. Biz burada 10 santimetre uzunluğunda 8 adet pasta dilimini uygun bulduk. Elbette siz istediğiniz uzunlukta bu dilimleri hazırlayabilirsiniz.

Carkıfelek yastik 3Kalıbınızı istediğiniz ölçüde ayarladıktan sonra elbette ölçüye uygun gelecek olan kumaşların tersinden aynı şekli kumaşa çıkartmak için kalıbın kenarlarında işaretliyoruz.

Carkıfelek yastik 4Elbette kalıbın diğer tarafına çevirip ikinci bir kalıp daha çıkartmayı ihmal etmiyorsunuz.

Carkıfelek yastik 5Tüm uzun renkli şerit kumaşlarınızı kullanarak toplam 12 tane pasta dilimini eşit şekilde kesip hazırlıyoruz. Biz 6 artı 6 12 adet diye düşündük ama siz isterseniz 8 artı 8 ya da 4 artı 4 dilim şeklinde de ayarlayabilirsiniz.

Carkıfelek yastik 6İki tam gruba ayırdığımız pasta dilimlerimizden en sağ taraftakinden başlamak üzere 1 dilimi alıp diğer dilime ters bir şekilde kapatıyoruz.

Carkıfelek yastik 7Daha sonra bu 2 dilimi alıp dikiş makinemize dikkatli bir şekilde yerleştiriyor ve kenarlardan çok derine ya da çok uca rast getirmeden dikkatli bir şekilde dikiyoruz.

Carkıfelek yastik 8Şu anda sevgili hanımlar ilk 2 pasta diliminizi düzgün bir şekilde birleştirdiniz.

Carkıfelek yastik 9Daha sonra dilimlerimize aynı şekilde sağ taraftan 2 dilimi birleştirmek kaydı ile tüm tek dilimleri 2 büyük dilim haline getirmek için sadece bir taraflarından dikiş makinemiz ile dikiyoruz.

Carkıfelek yastik 10Daha sonra sağ taraftaki 2 büyük pasta dilimini alıp hemen yanındaki 2 büyük pasta dilimine ters gelecek şekilde birleştiriyoruz.

Carkıfelek yastik 11İki büyük pasta dilimimizin sağ kenarından boydan boya dikiş makinemiz ile dikiyoruz.

Carkıfelek yastik 12Pasta dilimlerimizin uç kısımları birbirleri içe doğru bakacak şekilde olmalı.

Carkıfelek yastik 13Bu şekilde tüm par ikili pasta dilimlerini birleştiriyoruz.

Carkıfelek yastik 14İki büyük pasta dilimi haline gelen dilimlerinizi tek dilim halinde tersten birleştirip dikmeye başlıyoruz. Uç kısımları dikerken bir süre sonra düğme ekleyeceğimiz için 1,5 santimetre kadar iç taraftan dikiyoruz.

Carkıfelek yastik 15Daire oluşturduğumuz pasta dilimlerinin dikiş yerinden sıcak ütü ile geçiyor ve dikiş kısımlarının düz kalmasına yardımcı oluyoruz. Ütüyü orta kısım içinde uygulayın ve 8 ya da 10 defa orta kısımdan sıcak ütü ile geçin.

Carkıfelek yastik 16Şu anda dilimlerin eklenmesi ve daire oluşumunun ardına ve ütü ile düzeltme işlemi yapıldıktan sonra dış taraftan dikiş izleri bu şekilde olmalı.

Carkıfelek yastik 17Yukarıda yastığımızın orta kısmında gördüğümüz dikiş izini kapatmak için ortasına seçtiğimiz şık bir düğmeyi ekleyeceğiz. Bu sayede orta kısımdaki dikiş izini hiç kimse fark etmeyecek.

Carkıfelek yastik 18Sıra taban kısmını ayarlamaya geldi. İstediğiniz ölçüde yapabilmeniz için taban örtüsüne daha önce bir ölçü vermedik. Bu yüzden hazırladığınız üst çark kumaşı ters tarafından taban örtüsünün üzerine koyup kalem ile kalıbını çıkartın.

Carkıfelek yastik 19Kalıbını çizdiğiniz taban kısmını makas yardımı ile kesim alt taban çıkartma işlemini tamamlayın.

Carkıfelek yastik 20Daha sonra kenar şeridi için hazırladığınız kumaşı çark kısmı düz olacak şekilde uçlarından dikiş makinesi ile birleştiriyoruz. Unutmayın sevgili hanımlar uçları birleştirirken uzun şeridi dikim yaptıkça özellikle her 7,5 santimetrede bir sağ tarafa doğru elleriniz ile çevirmeyi unutmayın. Aksi halde istediğiniz şekilde uzun şeridi çark ile birleştiremezsiniz.

Carkıfelek yastik 21Bu noktada bu birleştirme dikişini çok güzel ve düzgün bir şekilde yapmanız lazım. Yoksa çarkıfelek yastıklarınız istenilen güzel görüntüyü vermez.

Carkıfelek yastik 22Birleştirmenin sonunda yaklaşık 8 santimetre kadar üst üste gelecek şekilde kumaş fazlalığı yani dikiş payı bırakıp, şeridin fazla kısımlarını kesin.

Carkıfelek yastik 23Yan tarafı ve arada kalan boşluğu da diktikten sonra yastığınız artık belirmeye başlıyor.

Carkıfelek yastik 24Şimdi alt taban kumaşınız ile orta kısım şeridini toplu iğneler ile güzelce birleştirin. Sonundaki 8 santimetrelik kısmı toplu iğne ile kapatmayın.

Carkıfelek yastik 25Daha sonra dikiş makineniz ile orta uzun şerit kısmından dikiş makinesi ile dikmeye başlayın. Her diktiğiniz bölgeden sonra birkaç tane toplu iğneyi çıkarın ve o kısmı dikim. Yani her dikim sonrası yastığı dikmek için toplu iğnelerin yolunu takip edin ve diktikçe diğer iğneleri çıkartın. (Dikim sonunda küçük bir alanı boş bırakmayı unutmayın)

Carkıfelek yastik 26Dikiş işlemi bittikten sonra elinizi o küçük aralıktan geçirip yastığınızı düz tarafına çevirin ve elyafları önce birkaç parçaya ayırıp havalanmalarını sağladıktan sonra yastığın içini doldurun. Fakat yastığın içini çok fazla doldurmamaya özen gösterin. Çünkü yastığınızın içini çok fazla elyaf ile doldurursanız o zaman beklemediğiniz bir anda yastığınız orta kısımdan açılıp elyafların dışarı çıkmasına neden olacaktır.

Carkıfelek yastik 27Yastığınızı iyice doldurup kenarlarını da eliniz ile düzelttikten yani elyafların yastık içinde düzgün bir hal almasını sağladıktan sonra açık kalan kısmı güzelce toplu iğneler yardımı ile birleştirin.

Carkıfelek yastik 28Açıkta olan kısmı toplu iğneler ile birleştirdikten sonra şimdi sol eliniz ile en baştaki toplu iğneli kısmı tutun ve sağ eliniz ile ilk toplu iğneyi çıkarın ve ince bir dikiş iğnesi ve ipliği yardımı ile açık olan kısmı dikmeye başlayın. Dikim devam ettikçe bir tane toplu iğneyi çıkartın ta ki açık kısım tamamen dikilene dek.

Carkıfelek yastik 29Yan tarafı diktikten sonra şimdi sıra ortaya düğmeyi sabitlemeye geldi. Yorgan iğneniz ile kalın ya da plastik ipinizi alın ve yastığın tam ortasından önden arkaya ve arkadan öne doğru birkaç defa ipi geçirin.

Carkıfelek yastik 30Sıkılığından ve sağlamlığından emin olduktan sonra yorgan iğnesini düğmeden geçirin.
Yastığa düğmeyi sağlam bir şekilde diktiğinizden emin olun. İpi kesmeden önce ipi düğme çevresinde 5-6 defa dolamayı unutmayın.

Yastığınızı yaparken ebatlar ve renkler tamamen size kalmış bir durum. Hazırladığınız bu yastıklar ya da büyük yaparsanız puflar harika bir dekorasyon eşyaları ya da muhteşem birer hediyeye dönüşebilir.

İngilizce Video İle Anlatım

https://www.youtube.com/watch?v=TN-o9LNkxlo

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.