Döşekteki İdrar Nasıl Çıkar?

Döşekteki İdrar Nasıl Çıkar?

İdrar lekeleri özellikle hala yaşken yani leke henüz tazeyken çok daha kolaydır. Fakat lekenin yeni ya da eski olmasına bakılmadan yapmanız gereken ilk şey leke üzerine deterjan içeren bol su uygulamaktır. Bu ön ıslatma işleminden sonra eğer yıkanabilen bir konumda ise normal bir şekilde yıkayabilirsiniz. Eğer isterseniz lekeyi deterjanlı su ile değil de tuzlu su ile silebilir ve ıslatabilirsiniz.

Bu tür lekeleri temizlerken aklınızda bulunması gereken yünlü ve ipekli kumaşlara amonyak ya da benzeri bir temizleyicileri kullanmamaktır.

Eğer yatak üzerindeki çarşaf beyaz ise çarşafta oluşan sarı lekeleri klor içeren bir beyazlatıcı kullanarak temizleyebilirsiniz. Ancak ütü gerektirmeyen türdeki çarşaflar üzerinde beyazlatıcı özelliğe sahip temizleyicileri kullanmayın. Bu tür temizleyiciler bu tür kumaşlarda bazen beyazlık yerine kahverengi-sarı lekeler bırakabilir.

Yatak üzerindeki idrar taze ise hemen emdirme işlemini uygulayın. Daha önceki yazılarımızdan da hatırlayacağınız üzere emdirme işlemini birçok kâğıt havlu ya da peçete ile ev sürekli yenisini kullanarak yapmanız gerekiyor.

Eğer mümkünse emdirme işleminden sonra leke üzerine sulandırılmış karbonat ilave ederek lekeli alanı iyice kaplayın ve en az 1 gece boyunca karbonat macunun lekenin üzerinde kalmasını sağlayın. 1 gece sonra karbonat macunu süpürge ile süpürüp temizleyebilirsiniz.

Eğer isterseniz karbonat ya da su yerine karbonat ve oksijenli su kullanıp boş bir sprey şişesine karışımı koyup lekenin üzerine bolca sprey olarak uygulayabilirsiniz.

İdrar lekelerini temizlemenin başka bir yolu ise 1 çay bardağı kadar su, 1 çay kaşığı kadar bulaşık deterjanı ve 1 çorba kaşığı kadar sirkeyi bir kabın içerisinde karıştırın ve içerisine varsa birkaç damla kadar da dezenfektan ilave ettikten sonra bir bez ile lekenin üzerine uygulayın.

Birkaç dakika bekledikten sonra su ile iyice silip durulayın. Bu leke çıkartma karışımını döşeğin yani yatağın üzerine kesinlikle dökerek uygulamayın! Bu durum yatak yüzeyinin çok aşırı derecede yıpranmasına neden olur. Sonrasında nemli yatağın üzerine yine karbonat macun karışımlarından birini uygulayın ve lekenin üzerini kaplayıp ertesi günü l elektrik süpürgesi ile süpürün.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder