Domates Tohumu Ne Zaman Ekilir?

Domates Tohumu Ne Zaman Ekilir?

Domates bitkisi sıcağı ve de güneşi en çok seven bir sebze türdür. Elbette ki bitkinin yetişebilmesi için öncelikle tohumdan canlanması, fide haline gelmesi gerekmektedir. Aslına bakılırsa tohumdan domates fidesi yetiştirmek son derece zahmetlidir ve bir o kadar da zor bir iştir.

Domates tohumunun ekim zamanı genel olarak ilkbaharın başlangıcındadır. Hava sıcaklığı ise 13 derece ila 15 derece arasında değişkenlik göstermesi gerekmektedir. Yani her bölgede tohumdan fide yetiştirmek mümkün değildir. Bu nedenle Akdeniz iklimi ya da mikroklimal Akdeniz iklim koşullarının olduğu arazilerde yapılabilmektedir.

Elbette tohumdan yetiştirilen fidelerin daha sonradan yerlerin değiştirilmesi, seyreltilmesi gerekmektedir. Fideler yetiştikten bir süre sonra artık meyve verecek düzeye gelecektir. Mevsim de yaza döndüğünden yetişme mekanları da artmaktadır. Dolayısıyla uygun yerlerde yetişmiş fideler daha farklı yerlerde dikilebilmektedir. Örneğin Ege ya da Akdeniz bölgelerini sıcak yörelerinde fideler yerlerinden sökülerek, Türkiye’nin bambaşka yerlerine gönderilebilmektedir. Böylece Mayıs ayıyla birlikte İç Anadolu ya da Doğu Anadolu bölgelerinde dikim işlemleri başlayabilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder