Domates Nasıl Sulanır?

Domates Nasıl Sulanır?

Domates tohumu nasıl ede edilir? Hazırda satılan paketlenmiş domates tohumlarını yetiştirmek için alman yerine daha sağlıklı bir yöntem olan pazar domateslerinin çekirdeklerini çıkarıp temiz bir beze ya da kâğıt havlunun arasına koyarak kurumasını bekleyerek kendi doğal domates tohumlarınızı elde edebilirsiniz.

 

Domates tohumlarının ekimi Nisan ayı başında gerçekleşir. Doğal olarak elde ettiğiniz pazar domateslerinizin tohumlarında GDO ve diğer hormonel katkıların olmaması organik sebze yetiştiriciliğinin ve doğal bitkinin sürdürülebilirliği açısından çok önemlidir.

 

Domates Tohumu Nasıl Çimlenir?

Domates tohumlarını saksılara koymadan önce muhafaza ettiğiniz peçetelerin içerisinden çıkarın. Tohumları bir tabağa serdiğiniz ıslak pamuk yataklarının arasına koyarak güneş görmeyen bir yerde bir gün saklayın. Ekimden önce toprağın nemli ve ısısının 20 derece üstünde olmasına özen gösterin. Domates tohumlarını büyük saksılara ekmeden önce küçük pet bardakları toprakla doldurun. Doldurmuş olduğunuz toprağa bir kalem yardımı ile yuvarlak çukurlar açın.

 

Tohumlarınızı açmış olduğunuz ve bir cm derinliği geçmeyen çukurlara yerleştirin. Çukurun üzerini ince elenmiş torf ile örterek bir fısfıs sulama gereci ile nemlendirin. Tohumlar çimlenmedirmeden önce nemli ve karanlık ortamı sever, tohumları ekmiş olduğunuz bardakları güneş almayan fakat toprak ısısının düşmemesi için soğuk olmayan kapalı bir yere kaldırın. Tohumlar burada iki gün içerisinde filizlenecek ve filiz başları toprağın üzerine çıkacaktır. Domates tohumlarınızı açık arazide çimlendirecekseniz, toprağı derin kazarak havalandırın. Kazılan toprağın içerisinde kök artıkları, taşlar, kırılmamış gübre parçaları ve toprak hayvanları varsa temizleyin.

 

Toprağın derin kazılarak havalandırma süresi üç gündür. Daha sonra bir tırmık ve keser vasıtasıyla derin kazılan yarıkları örtün ve toprağın düz bir şekilde yayıldığından emin olun. Daha sonra işlenmiş olan toprağa bir kalem yardımıyla derin olmayan çukurlar açarak hazırlamış olduğunuz domates tohumlarınızı bu çukurlara gömün. Çukurları örttükten sonra ince elenmiş gübreli torf toprağınızı bahçenize kalın bir örtü olmayacak şekilde serin. Toprağın nem tutabilmesi için serilen toprağı şeffaf bir naylon ile kapatın. Periyodik olarak toprağı sulayarak nemini koruyun. Çimlenme yaklaşık olarak 3 hafta içerisinde gerçekleşecektir.

 

Domates Fideleri Nasıl Ekilir?

Yetiştirmiş olduğunuz domates fidelerinin dikimini yapmadan önce dikim için bahçenizin tava gelmesi gerekmektedir. Don olaylarının olmadığı bir dönemde ekim yapılacak toprağın yeterli mineral barındırıyor olması gerekir. Bitkinin yetişmesi için gerekli olan mineraller yoksa torf ya da organik gübrelerle toprağın desteklenmesi gerekir. Domates fidelerinizin dikimi için toprağınızı uygun hale getirdikten sonra akşamüstü saatlerinde fidelerin gün içerisinde güneş ışığından daha fazla faydalanması için kuzey yönünden güney yönüne doğru dikimleri tercih edin.

 

Domates Bitkisinin Sulama Aralığı

Domates, toprağa ekildikten sonra 3’er gün aralıklarla su verilir. Bu şekilde domatesin günlük su ihtiyacı karşılamış olursunuz. Sulamayı yaparken toprağın su emmesine dikkat edilir, eğer toprak yumuşak yapılır oran toprağıysa fazla nem kaybetmeyeceğinden aşırı sulamaya gerek görmez fakat toprağınız kumlu ve killi yapıdaysa su çekme özelliği az olacağından sık sulama yapılır.

Bitkiler toprakta ki bir aylık sürecini tamamladıktan sonra su vermeyi iki defa keserek yandırma denilen bitkinin kök salması ve boya gitmesini sağlayan işlemi yapın.

 

Yandırma domatesi irileştirmek için iyi bir yöntemdir. Su alamayan bitkinin kök ve boy vererek topraktan daha fazla faydalanması için yapılan işleme verilen addır. Domates bitkisinin yaprakları özellikle yeni çıkan üst sıra yaprakları solmuş bir haldeyse ve kendini bırakıyorsa sulama zamanının geldiği anlaşılır. Eğer bitki sulanacaksa güneşin batma saatleri beklenir ve akşamüstü gölgeliğinde kök sulama yapılır, sulama esnasında bitkinin yaprakları ya da çiçek salkımları ıslatılmaz.

 

Toprağın Su İhtiyacı Olduğunu Nasıl Anlarız?

Toprağı, bitkinin gövde bitiminin yakın yerinden 2 – 3 cm kazdığınızda toprak nemli bir haldeyse su vermeye gerek yoktur. Fakat toprağı kazdığınızda kuru toprak çıkarmaya devam ediyorsak sulama zamanının geldiğine işarettir. Ayrıca kazılan topraktan bir avuç dolusu elimize alıp sertçe sıkıp bıraktığımızda toprak hala küme şeklinde ve dağılmıyorsa toprağın suya ihtiyacı yoktur.

 

Domateslerin Sulanması Nasıl Yapılır?

Her bir sıra arasında derinliği 15’er cm olan karıklar açın, karıkların uzunluğuna göre hortum ayarlayıp, ayarlanan hortumlara iğneler ile delikler açın. Hortumun ucunu su sızdırmayacak şekilde ikiye katlayın ve ip ile sarın. Hazırlanan damla sulama düzeneğini karıkların içerisine yatırın ve hortumun ucunu çeşmeye bağladıktan sonra deneme olarak çeşmeyi açın.

Hortumun deliklerinden su sızdırdığını gördüğünüzde açılan karıkları kapatın. Böylelikle damla sulama tertibatınız hazırlanmış olur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. OSMAN dedi ki:

    DOMATESLER ÇİÇEĞE BİNDİĞİNDE SULAMA NE ZAMAN ARALIKLARI NE OLMALI

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder