İPUÇLARIM

Doğal Bitkisel Tonikler Nasıl Hazırlanır

Doğal Bitkisel Tonikler Nasıl Hazırlanır

Bitkisel ve şifa veren ilaçlar her zaman için direk beden sağlığımıza yönelik zannederiz. Oysa  bitkilerdeki şifalar sadece beden değil ruh ve zihin sağlığı için de çok faydalıdır. Tek bilmeniz gereken hangi bitkiyi hangi rahatsızlık için kullanmanız gerektiğidir. Sizinde anladığınız üzere doğal bitkisel tonikler nasıl hazırlanır makalemizde zihin ve ruh sağlığına faydalı bilgileri sizlerle paylaşacağız.

Ruh Ve Zihin Sağlığı İçin Doğal Tonikler

  • Gutu Kola: bilinen en önemli ayurvedik tonikler arasında yer almaktadır. Gutu kola uzun bir zamandır sizinde bildiğiniz üzere özellikle yaşlılarda ya da hafıza sorunu yaşayan insanlarda kullanılmaktadır. Gutu kolay hafıza sorunlarının yanında özellikle doğu kesimlerde cüzam tedavisinde de kullanılmaktadır. Çünkü gutu kola, bir çok deri hastalıklarına iyi geldiği gibi deri üzerindeki izleri de tedavi etmektedir. Gutu kola doğuda zührevi hastalıkların ve sıtmanın tedavisinde kullanıldığı gibi Batı ülkelerinde daha çok sinir hastalıklarında ve güç verici olarak kullanılır.
  • Fesleğen: batı ülkelerinde genelde yemeklere baharat olarak kullanılan bu bitki Hindistan da çok kuvvetli bir tonik olarak kullanılmaktadır. Ayrıca ayurvedik reptuarda en kutsal bitkidir. Fesleğen bitkisi en çok şefkat ve duruluk duygusunu geliştiren, zihni ve kalbi açan, aşk ve fedakarlık duygularını kabartan bir bitkidir. Fesleğenin diğer özellikleri arasında analjezik, antibakteriyel, ısı verici ve karminatif olma özellikleri vardır. Sindirim tedavisi için de kullanılan fesleğen bağırsak parazitleri temizleme de ayrıca da yağı sayesinde antideprasan ve sinir güçlendirici olarak kullanılır. Fesleğeni hamilelerin kullanmaası pek tasvip edilen bir şey değildir.

dogal bitkilerden tonikler

  • Güvercinotu: Bu bitki şimdi ki zamanımızda sinirleri yatıştırmada ve karaciğerleri güçlendirme de özellikle kullanılır. Hastalıkların iyileşme zamanlarında halsizliği giderir, migrene çok iyi gelir, sindirim ve acıyı düzenler ayrıca çok etkili yatıştırıcı özelliğine sahip bir sakinleştiricidir.
  • Reishi Mantarı: Ölümsüzlük mantarı diye de anılan reishi mantarı, kalp güçlendirici ve sinir yatıştırıcı özelliğe sahiptir. Reishi mantarının diğer özellikleri arasında antibakteriyal, antialerjen ve öksürüğü yatıştırıcı özelliklere sahiptir. Çok güçlü bir bağışıklık güçlendirici olan reishi mantarı tümöre karşı oldukça etkilidir. Tüm bunların yanı sıra ME yani kronik yorgunluk sendromu hastalığında ve AIDs tedavisinde kullanılmaktadır.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.